Історія України - Левицька Н.М. - 9.5 Україна в період перебудови (квітень 1985 - серпень 1991 рр.)

У1982 р. помер Л.Брежнєв. Але ця подія не змінила загальної ситуації в країні. Наступником Брежнєва став тяжко хворий Ю.Андропов. У 1984 р. він помирає. Ю. Андропова змінив тяжко хворий К. Черненко, який у березні 1985 р. приєднався до своїх попередників.

Настав час тоді ще молодого і енергійного М. Горбачова. З його приходом до влади знову, постала надія на краще. Новий керівник та його прихильники були першим поколінням радянських лідерів, які формувалися вже після смерті Сталіна. Незважаючи на шалений опір консервативної частини партійної номенклатури, М. Горбачов починає кампанію перебудови радянської системи в насамперед її застійної економіки. Щоб досягти своєї мети, він проголошує новий стиль керівництва, створюючи враження більшої наближеності до народу, закликаючи до гласності в управлінні державою та до плюралізму думок у межах соціалістичного вибору. Щодо зовнішньої політики СРСР М. Горбачов висловився за впровадження нового політичного мислення в систему міжнародних відносин.

26 квітня 1986 р. в Україні, сталася катастрофа глобального значення: вибухнув реактор Чорнобильської атомної електростанції. Величезна радіоактивна хмара покрила багато районів України, Росії, Білорусії, а згодом поширилася на землі Польщі та Скандинавії. У властивий для себе спосіб радянські власті намагалися приховати спочатку сам факт, а потім і масштаби цієї катастрофи.

Що стосується ходу "перебудови" в Україні, то можна сказати, що тодішнє партійне керівництво, очолюване В. Щербицьким, робило максимум того аби все залишалося по-старому. У вересні 1989р. В. Щербицький помер, його змінив В. Івашко, який невдовзі переїхав до Москви, де став заступником

Чорнобильська АЕС після аварії

Рис. 9.15 Чорнобильська АЕС після аварії

Генерального секретаря ЦК КПРС. Компартію України очолив С. Гуренко.

Чи не єдиною сферою, де "перебудова" принесла позитивні результати, була суспільно-політична: окремі кроки, пов'язані з демократизацією життя суспільства, певним розширенням поінформованості, гласності. Під тиском обставин керівництво республік вимушене було піти назустріч вимогам часу й суспільства. Зокрема, в жовтні 1989 р. Верховна Рада УРСР прийняла закон "Про мови в Українській PCP". Була розроблена Державна програма розвитку української мови до 2000 р. Найбільш характерною рисою цього періоду було становлення в Україні багатопартійної системи. Постали Українська республіканська партія, Демократична партія України, партія "зелених" та ін.; всього в 1990 р. було створено 16 політичних партій. Партії демократичного, національно-державницького спрямування виступали за побудову незалежної Української держави. На діаметрально протилежних позиціях стояла Комуністична партія України. Важливою подією 1990 р. стали порівняно демократичні вибори до Верховної Ради УРСР. Найбільш масовою демократичною організацією став Народний Рух України. Важливу роль у боротьбі за оновлення суспільного життя відігравала молодь. У 1990 р. виникають Український студентський союз, Демократичний союз студентів.

Нове політичне керівництво в Москві приймає рішення про видалення з Конституції СРСР статті про "керуючу і спрямовуючу роль КПРС". Це була принципово важлива перемога демократичних сил. Із 150 законодавчих актів, прийнятих Верховною Радою УРСР в 1990 p., особливо значною стала затверджена 16 липня Декларація про державний суверенітет України, незважаючи на те, що в ній не йшлося про самостійність, незалежність України як держави.

Демократично налаштовані сили в Україні дедалі активніше виступали проти перебування республіки у складі СРСР, за українську державну самостійність. Такий розвиток подій не влаштовував не тільки консервативну парт-номенклатуру, але Й самого ініціатора "перебудови" - М. Горбачова, тепер уже як Президента СРСР. Намагаючись не допустити переростання "суверенізації" союзних республік у процес, який би привів до створення незалежних держав, М. Горбачов почав маневрувати. Він, зокрема, запропонував проект так званого нового Союзного Договору і став наполягати на тому, щоб союзні республіки його підписали.

Питання про долю СРСР та позиції союзних республік щодо цього значно посилило соціально-політичну напругу в суспільстві, в тому числі в керівництві КПРС. Його найбільш консервативна частина виступила проти будь-яких поступок в цьому питанні союзним республікам, за

Михайло Горбачов

Рис. 9.16 Михайло Горбачов

збереження СРСР як єдиної держави. Ці реакційні сили в Москві та на місцях у ніч на 19 серпня 1991 р., тобто напередодні підписання Союзного Договору, ізолювали М. Горбачова на його кримській дачі та усунули його від влади. Проти заколотників рішуче й безкомпромісно виступив Б. Єльцин, кваліфікувавши їхні дії як право реакційний антиконституційний переворот. Українське керівництвом зокрема Верховна Рада, зайняло вичікувальну позицію. Щодо верхівки Компартії України, очолюваної тоді С. Гуренком, та більшості місцевих органів влади і партійних комітетів, то вони підтримали дії московських заколотників. Вимоги демократичної частини депутатського корпусу про необхідність скликання позачергового засідання Верховної Ради України були проігноровані.

Тільки тоді, коли московський заколот фактично було придушено, українське керівництво почало діяти. 26 серпня 1991 р. Президія Верховної Ради України приймає указ "Про тимчасове припинення діяльності Компартії України". 30 серпня того ж року була прийнята постанова "Про заборону діяльності Компартії України". На противагу цьому прокомуністичні сили у Верховній Раді та за її межами розгорнули кампанію на захист компартії, мотивуючи свою позицію тим, що, у відповідності до Постанови Верховної Ради України від 14травня 1993 р. громадяни України, які поділяють комуністичні ідеї, можуть утворювати свої партійні організації; також, що постанова від ЗО серпня стосувалася Компартії України як республіканської організації і не означала того, що її члени без судового рішення можуть бути звинувачені в причетності до серпневого заколоту. Комуністи дуже швидко цим і скористалися: вже в червні того ж року було утворено Комуністичну партію. Особливу

активність у спробі відмінити постанову від 30 серпня виявляє новостворена комуністична партія на чолі з П. Симоненком.

Інша частина членів колишньої компартії України обрали дещо інший шлях: 26 жовтня

Радянські дисиденти на час перебудови стали народними кумирами. Б. Горинь, Л. Лук'яненко І В. Чорновіл

Рис. 9.17 Радянські дисиденти на час перебудови стали народними кумирами. Б. Горинь, Л. Лук'яненко І В. Чорновіл

1991 р. вони оголосили про створення Соціалістичної партії України. Очолює її О. Мороз. Відновила свою діяльність і ОУН - під орудою колишнього Президента УНР вензелі М. Плав'юка. Близько 15тис. членів налічує Конгрес українських націоналістів, який очолює Я. Стецько.

24 серпня 1991 р. Верховною Радою України було проголошено Акт незалежності України.

9.6 Міжнародні відносини України (середина 1950-х - 1991 pp.)
Післяхрущовський період (1964-1984рр.)
9.7 Запитання для самоконтролю знань
9.8 Історичні документи
1. Розпорядження відділу преси ЦК КП(б)У головному управлінню в справах ЛІТЕРАТУРИ І видавництва при раді міністрів УРСР про вилучення книг М. Грушевського і В.Винниченка 14 жовтня 1946 р.
Участь українців із документів МДБ 1947 р.
Свідчення очевидця голоду 1946-1947 pp.
Указ президії верховної ради СРСР про передачу кримської області із складу РРФСР ДО складу УРСР 19 лютого 1954 р.
Доклад первого секретаря ЦК КПСС тов. Хрущева Н.С. XX Съезду коммунистической партии советского союза "О культе личности и его последствиях" 25 февраля 1956 год.
Уривки із заключного слова на суді керівника УГС М. Руденка 1 червня 1977 р.
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru