Охорона праці в авіації - Буріченко Л.А. - 7.6. Засоби індивідуального захисту

Захист від впливу шуму ПС на організм людини провадять двома способами. Перший - це відповідні конструктивні зміни авіаційних силових установок, застосування особливих режимів зльоту і посадки ПС, використання аеродромних глушників шуму, транспортування ПС по аеродрому буксирувальними засобами, будівництво станцій випробування авіаційних двигунів і т. ін.

Такий спосіб можна назвати активним, оскільки відбувається усунення шуму в його джерелі.

Другий спосіб - пасивний. Він полягає у застосуванні протишумів, тобто засобів індивідуального захисту від дії шуму, які значно послабляють дію шуму не тільки на слуховий аналізатор, ай на кору головного мозку в цілому. В авіації широко використовують ватний тампон, який вкладається у зовнішній слуховий прохід. З цією метою також використовують ряд інших пристосувань: гумові кільця і втулки, пробки з пластмаси, віск і суміш вати з воском і т.ін.

Звичайна вата зменшує шум приблизно на 3 дБ, а вата з воском, віск і гумова пробка — на 25-35 дБ. Однак застосування цих матеріалів викликає тиск на стінки зовнішнього слухового проходу, подразнює Його. Ефективнішими і гігієнічними засобами захисту від дії шуму є зовнішні заглушки. їхня ефективність залежить від щільності прилягання заглушки до вуха. Для цього заглушки мають по периметру м'які ущільнювальні прокладки. Для того щоб заглушки не тиснули на вухо, вони мають бути відповідного розміру.

В останній час у різних галузях промисловості, в тому числі Й в авіаційній, поширені протишумові вкладиші "Беруші" для індивідуального захисту від шуму. їх виготовляють з полімерних волокон матеріалу ФП-Ш, який являє собою пухкий шар з рівномірно перемішаних ультратонких волокон діаметром 0,5-1 мкм і армуючих волокон діаметром 6-10 мкм. Товщина шару ефективного звукопоглинання — 2—2,5 см. Із полотен матеріалу ФП-Ш нарізають квадрати розміром 4x4 см. їх складають, вставляють у слуховий прохід і ущільнюють пальцем. Захист вкладишами "Беруші" від промислових і побутових шумів дозволяє знизити гучність, яку відчуває вухо, в 4-6 разів залежно від рівнів і спектрів шуму.

Значна частина шуму, який виникає на сучасних ПС, досягає внутрішнього вуха через кісткову провідність, оскільки інтенсивність шуму настільки велика, що він викликає вібрації черепа, які поширюються на внутрішнє вухо. Якщо зовнішній слуховий прохід закупорений, що утрудняє проходження звуків, які поширюються в повітрі, тоді вступає в дію кісткова провідність, яка знімає захисну дію вкладишів.

Наприклад, дослідами встановлено, що після роботи у людини без захисту від шуму відбувається значне зниження гостроти слуху. Під час роботи в умовах шуму того ж рівня інтенсивності (120 дБ), але при наявності засобів індивідуального захисту (наприклад, у вигляді шолома), зниження гостроти слуху в області високих частот значно менше. Час перебування працівника в даних умовах було збільшено вдвічі. Відновлення гостроти слуху відбулося у працівника в шоломі в чотири рази швидше" ніж у працівника без шолома. Тому для захисту авіаційних спеціалістів від шумів ПС найпридатнішим засобом є підшоломник з гумовими подушечками, заповненими спеціальною масою.

Виконання робіт, пов'язаних з наявністю шумів, рівень інтенсивності яких вище 120 дБ, без ізоляції джерела шуму взагалі не дозволяється, а в аварійних випадках час перебування людини в умовах шуму не повинен перевищувати 40 хв за умови роботи в шоломі. Людям, які працюють в таких умовах, належить проходити періодичні медичні обстеження не рідше одного разу на рік у терапевта, невропатолога, отоларинголога. Особи, які страждають захворюваннями вуха, нервової системи, виразковою хворобою, гіпертонією, до подібних робіт не допускаються.

Люди, які працюють в умовах шуму, повинні суворо дотримуватись режиму праці та відпочинку. Особливо велике значення для них має нормальний сон тривалістю не менше 8 год.

Глава 8. ВІБРАЦІЯ
8.1. Загальні відомості
8.2. Нормування і вимірювання вібрації
8.3. Зниження вібрацій та раціональні режими праці робітників вібронебезпечних професій
8.4. Дотримання санітарних правил під час роботи з вібруючим обладнанням
Глава 9. ВИРОБНИЧЕ ОСВІТЛЕННЯ
9.1. Загальні відомості
9.2. Освітлення виробничих приміщень, перону і кабін повітряних суден
9.3. Розрахунок освітленості
Глава 10. ІОНІЗУЮЧІ ВИПРОМІНЮВАННЯ
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2018
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru