Запропонована методологія і система соціально-економічних критеріїв призначається для економічного обґрунтування варіантів сталого еколого-економічного розвитку регіону при:
• проектуванні і виборі варіантів проектів промислових, сільськогосподарських і транспортних комплексів;
• визначенні черговості будівництва й облаштованості цих об’єктів;
• економічному обґрунтуванні досягнення нормативної якості навколишнього середовища;
• оцінці економічної ефективності проведених .ахолій. Методологія базується на таких принципах економічного обґрунтування розвитку економіки регіону:
• дотримання нормативних вимог до якості навколишнього середовища, Що відповідають інтересам охорони здоров’я людей і охорони навколишнього природного середовища з урахуванням перспективних змін, обумовлених розвитком виробництва і демографічних зрушень;
• одержання максимального економічного ефекту від поліпшення стану навколишнього середовища.
Міра досягнення зазначених цілей оцінюється показниками соціальних і економічних результатні проведених заходів. Ці результати виявляються на різних ріннях:
а) екологічний результат полягає у зниженні негативного вплину на довкілля різних факторій і поліпшенні стану на в кол и 111 и ього середе > в и ща;
б) соціально-економічний рез) іьтат полягає у забезпеченні якості проживання населення (поліпшенні .иорон’я населення; скороченні захворюваності; збільшенні тривалості життя іі активної діяльності, поліпшенні умов праці і відпочинку; підтримці екологічної рівноваги, включаючи збереження генетичного фонду; збереженні естетичної штик и природних і антропогенних ландшафтів, пам’яток природи, заповідних зон і інших територій. що охороняються, економії і запобіганні втрат.
Система економічних критеріїв, що визначають вибір напрямків еколого-економічного розвитку регіону.
Економічне обґрунтування вибору напрямків еколого-економічного розвитку регіону доцільно проводці и шляхом зіставлення економічних результатів віл застосування різних технологічних варіантів і проектів і и весту вашої з витратами, необхідними для реалізації них заходів
При оцінці ефективної її природоохоронних витрат з урахуванням додаткових вкладень у вигляді частини витратна організацію безпеки, необхідно визначитися з тим, які критерії будуть прийняті.
Головним є два критерії: здоров’я людини і якість навколишнього середовища.
Методи соціально-економічної оцінки напрямків розвитку промисловості, сільського господарства, транспорту й оптимальних інвестиційних рішень повинні ґрунтуватися на сполученні відомого методу аналізу економічної ефективності, нетрадиційного аналізу "витрати/вигоди" і оцінки екологічно прийнятного ризику.
У загальному вигляді формалізований вираз методу "витрати/вигоди" може бути інтерпретований для вибору варіантів інвестиційних проектів з урахуванням екологічної складової в такий спосіб:
де: В - чиста вигода;
V - загальна вигода (включаючи користь від запобігання збитку);
Р - капітальні, транспортні й експлуатаційні витрати; X - витрати на забезпечення обраного рівня екологічної безпеки;
У - витрати, пов’язані з реальним (залишковим) збитком (включаючи збиток, пов’язаний з передчасною смертю чи захворюванням людей у зв’язку з забрудненням навколишнього середовища і збиток іншим елементам навколишнього природного середовища).
Економічним результатом (чистою вигодою) від проведення природоохоронних заходів є забезпечення цими заходами:
• у сфері матеріального виробництва - приріст обсягів чистої продукції чи прибутку;
• у невиробничій сфері - економія витрат на проведення робіт і надання послуг;
• у соціальній сфері - скорочення захворюваності та запобігання, пов’язані з втратою чистої продукції, скороченням виплат з фонду соціального страхування і на лікування.
Загальна вигода складається із суми наступних величин:
де
Vy - запобігання економічного збитку від забруднення навколишнього середовища, тобто вигода, що виникає у зв’язку зі зниженням забруднення навколишнього середовища;
Vo - приріст економічної грошової оцінки природних ресурсів, що зберігаються (або поліпшуються) завдяки здійсненню заходів щодо охорони природних ресурсів.
18.5. Методологія прогнозування еколого-економічного розвитку урбанізованих територій. Аналіз методів прогнозування екосистем
18.6. Прогнозування еколого-економічного розвитку району міста (на прикладі Суворовського району м. Одеси)
Список використаних джерел
Необхідні поняття і визначення
Тематика рефератів за курсом »Екологічний менеджмент»
ВСТУП
ГЛАВА 1. ЕКОЛОГІЯ ЯК НАУКА І ПРАКТИКА
1.1. Що таке екологія
1.1.1. Еволюція поняття "екологія"