Перевагою фільтрів цього типу перед масляними є те, що при їх експлуатації відпадає необхідність регенерації фільтрів, виконання трудомістких процесів очищення й промивання.
До волокнистих належить велика група фільтрів різної конструкції, обладнаних тканинними волокнистими фільтрувальними шарами. Об'ємні тканинні фільтрувальні матеріали виготовляються із декількох тонких шарів штапельного волокна, що обробляється на чесальних машинах текстильних підприємств. Шари склеюють полі вініл ацетатною смолою або латексом. Для фільтрувальних шарів можуть використовуватись також синтетичні волокна й тканини.
Волокнисті повітряні фільтри широко застосовуються на металургійних, вуглевидобувних, машинобудівних та інших підприємствах для вловлювання великодисперсного пилу.
За конструкцією волокнисті фільтри поділяються на три групи: коміркові, рулонні та панельні.
Коміркові волокнисті фільтри бувають плоскими, кишеньковими й складчастими. Плоскі фільтри заповнюються пухкими волокнистими матеріалами товщиною 25—50 мм. У кишенькових фільтрах застосовують матеріали з підвищеним опором проникненню повітря і відповідно з підвищеною ефективністю, а в складчастих фільтрах — ще щільніші матеріали, які вкладаються у фільтр, утворюючи складки, що дозволяє максимально розвивати фільтрувальну поверхню.
Рулонні волокнисті фільтри мають аналогічну до коміркових конструкцію.
За ефективністю волокнисті фільтри належать до III класу.
Плоскі коміркові волокнисті фільтри
За конструкцією ці фільтри не відрізняються від масляних, а їхні технічні показники визначаються властивостями фільтрувального матеріалу.
Найбільш поширеними фільтрувальними матеріалами для коміркових волокнистих фільтрів є ФСВУ, ФВНР, ФРНК, ФНИ і "Сіпрон".
Фільтрувальний матеріал ФСВУ застосовується в уніфікованих комірках Ф„У. Виготовляється із скловолокна Ізотівським склозаводом (Росія) шириною до 1250 мм і товщиною 50 мм із незначним промасленим шаром. Витрата масла становить до 10 % маси волокна, густина матеріалу — 8 кг/м8. Міцність на розрив стрічки матеріалу шириною 100 мм не менше 70 Н. Для матеріалу властивий невеликий початковий опір і задовільна ефективність очищення повітря від пилу — близько 80 %.
Волокнисті фільтри, виготовлені на базі скловолокна, можуть успішно застосуватись у будівництві виробничих установ, наприклад, у підвісних стелях фарбувальних камер і приміщень.
Фільтрувальний матеріал ФВНР — це нетканий волокнистий шар із поліпропіленових або поліетиленових волокон діаметром 25—40 мкм. При товщині шару 10 мм маса матеріалу становить 800—1000 г/м2. Матеріал випускається шматками розміром 1450 х 900 мм на Могильовському заводі штучного волокна (Білорусь).
Фільтрувальний матеріал ФРНК є волокнистим шаром товщиною 35 мм, сформованим із суміші волокон нітрону та лавсану, пов'язаних водною дисперсією полівінілхлориду. Матеріал випускається у вигляді полотнищ шириною 1700 мм Дмитроградським килимово-суконним комбінатом (Росія). Цей же комбінат випускає фільтрувальний матеріал "Сипрон", діаметром волокон
20—40 мкм, що зв'язуються водною дисперсією полівінілхлориду, товщиною 8—10 мм, масою їм2 — 300 г.
Фільтрувальний матеріал ФНІ є сумішшю капронового та лавсанового волокна товщиною 8—10 г/м2.
Складчасті коміркові волокнисті фільтри
До цих фільтрів належать типи: ЛАІК, ФЯЛ, "Омікрон" та ін.
Фільтри типу ЛАІК складаються із дерев'яних П-подібних ланок, між якими вкладений шарами фільтрувальний волокнистий матеріал типу ФП. Для попередження злипання тканини між шарами вкладають гофровані сепаратори. Фільтри типу ЛАІК володіють практично 100 % ефективністю вловлювання пилу будь-якої дисперсності, а також мікроорганізмів. Проникнення частинок пилу через фільтри цього типу не перевищує 0,01—0,03 %, причому це частинки розміром 0,1—0,3 мкм.
Фільтри типу ЛАІК застосовують переважно у системах вентиляції виробничих приміщень металургійних, машинобудівних, приладобудівних, хімічних підприємств, а також підприємств електронної промисловості з особливо точною технологією виробництва. Це фільтри одноразового користування.
Фільтри типу ФяЛ відрізняються від фільтра типу ЛАІК можливістю необмеженого повторного використання конструкцій. Заміна фільтрувального матеріалу здійснюється періодично при досягненні нормативного опору фільтра.
Комірка фільтра складається із двох взаємозамінних бічних стінок і двох кришок, набору П-подібних рамок і гофрованих сепараторів, які вкладають між шарами фільтрувального матеріалу для запобігання їхньому злипанню (рис. 3.7). Бічні стінки мають штамповані напрямні пази, в яких фіксуються П-подібні рамки. При масовій ефективності фільтра, що дорівнює 100 %, пилоємність його невелика — всього близько 10 г на 1 м2 фільтрувального матеріалу при збільшенні опору в два рази порівняно з початковим.
Фільтр "Омікрон" одноразового використання фірми АКН подібний за конструкцією до фільтра типу ЛАІК. Аналогічно фільтрам фірм ААФ ("Сабмікрон"), "Дельбаг" та іншим він обладнується фільтрувальним матеріалом з ультратонкого скловолокна.
Складчасті коміркові волокнисті фільтри
Рулонні волокнисті фільтри
3.2.4. Електричні повітряні фільтри
3.3. Пиловловлювачі для очищення повітря від пилу на промислових підприємствах
3.3.1. Суть пиловловлювання та його види
3.3.2. Класифікація пиловловлювачів, характеристика та сфера застосування
3.3.3. Сухі пиловловлювачі, їхня характеристика та сфера застосування
Гравітаційні пиловловлювачі
Інерційні пиловловлювачі (циклони)