За простої погодинної системи оплати праці розмір заробітку визначається залежно від тарифної ставки робітника (Тсг)" кількості відпрацьованого ним часу за визначений період (ТЕФ) за формулою (5.16):
ПРИКЛАД 5.7. За місяць токар НІ розряду відпрацював 22 дні, Тривапість робочої зміни скла- і дас В годин. Тарифна ставка І розряду робіт - 2,4 грн на годину. Тарифний коефіцієнт, винайдений І і за тарифною сіткою відповідно до умов праці, мас значення 1,33. Необхідно обчислити суму заробітної плати токаря за місяць.
РІШЕННЯ. Нарахуємо суму заробітної плати за прямою погодинною системою оплати праці, використавши формулу (5.16): ЗПпр погод = 22 дні х 8 годин х 2,4 грн на годину х 1.33 = 561,79 грн
Погодинно-преміальна система оплати праці
За погодинно-преміальною системою оплати праці заробіток працівнику нараховується не тільки за відпрацьований час, апе й за досягнення певних кількісних і якісних показників. Кількісними показниками можуть бути понаднормово відпрацьований.час, виконання позапланових і понаднормових завдань, а якісними - здавання продукції з першого подання, підвищення сортності продукції, економія сировини, матеріалів, пального, інструментів, дотримання технологічних режимів тощо. Загальна сума заробітку за цією системою оплати праці може бути визначена за формулою (5.17):
де βпр - відсоток премії, встановлений керівництвом підприємства за досягнення певних кількісних і якісних показників до тарифного заробітку.
ПРИКЛАД 5.8. За місяць слюсар V розряду'відпрацював 20 днів. Тривалість робочої зміни складає в середньому 7,8 годин. Тарифна ставка І розряду робіт -2,5 грн на годину. Тарифний коефіцієнт, винайдений за тарифною сіткою відповідно до умов праці, має значення 1.4. Необхідно обчислити суму заробітної плати токаря за місяць. За якісне виконання виробничого завдання слюсарю нараховується премія в розмірі 20% до тарифного заробітку.
РІШЕННЯ. Нарахуємо суму заробітної ппати за погодинно-преміальною системою оппати праці, використавши 4юрмулу (5.17): ЗПпогод-прем = 20 днів х 7,8 годин х 2,5 грн на годину х 1,4 х 1,2 = 655,2 грн.
Погодинно-прогресивна система оплати праці
На багатьох підприємствах застосовується погодинно-прогресивна система оплати праці з нормованими завданнями. Працівники-погодинники преміюються за вико-
нання установлених нормованих завдань. У разі застосування цієї системи для кожного працівника встановлюється конкретне змінне завдання (в штуках, нормо-годинах або гривнях) і результати враховуються під час нарахування тарифного приробітку (Тпр) за даний період за формулою (5.18):
Уведення цієї системи супроводжується посиленням нормування праці, впровадженням технічно обґрунтованих норм і нормативів чисельності. Запровадженню цієї системи оплати праці має передувати підготовча робота за такими напрямами:
- проведення ретельного нормуванням праці;
- виявлення доцільності використання нормованих завдань;
- визначення переліку професій, для яких доцільно встановлювати нормовані завдання;
- аналіз нормативних матеріалів, необхідних для встановлення нормованих завдань;
- збір та аналіз вихідних даних для визначення обсягу і повторюваності робіт, які мають випадковий характер;
- встановлення виду нормованих завдань і періоду їх виконання;
- визначення методики встановлення нормованих завдань і порядку доведення їх до дільниць, бригад та окремих робітників;
- розробка документації з обліку, видачі і виконання нормованих завдань.
Погодинна форма оплати праці застосовується для винагороди спеціалістів і службовців . Преміювання даної категорії працівників здійснюється за конкретні досягнення у виробничій діяльності. У зв'язку з цим найпоширенішою системою оплати їх праці є погодинно-преміальна, за якої заробітна плата складається з посадового окладу, доплат, надбавок і суми премій.
Контрактна система оплати праці
В умовах становлення досконалої ринкової економіки значного поширення набуває контрактна система оплати праці, яка може застосовуватися поряд з існуючою на підприємстві.
Контракт є особливою формою трудового договору між найманим працівником і власником підприємства або їх уповноваженим органом. За контрактом працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену угодою і правилами внутрішнього розпорядку, а власник підприємства або уповноважений ним орган зобов'язується виплачувати працівнику заробітну плату й забезпечувати необхідні для виконання роботи умови праці, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Контракт як особлива форма трудового договору спрямований на забезпечення умов для виявлення ініціативи та самостійності праці, враховуючи індивідуальні здібності працівника, його професійні навички, відповідальність, правову і соціальну захищеність працівника. Він має юридичну форму. У ньому передбачені обсяги роботи та вимоги до якості і строків її виконання, строк дії контракту, права, обов'язки та взаємна відповідальність сторін, умови оппати й організації праці, підстави для розірвання контракту, соціально-побутові та інші умови, необхідні для виконання взятих на себе сторонами зобов'язань з урахуванням специфіки роботи, професійних особливостей та фінансових можливостей підприємства. Умови оплати праці та матеріального заохочення працівників в контракті визначаються за згодою сторін. Але розміри виплат не можуть бути меншими, ніж передбачено чинним законодавством про працю, колективним договором, вони залежать від виконання умов контракту.
У контракті можуть також визначатися умови підвищення або зменшення обумовленого сторонами розміру оплати праці, встановлення доплат і надбавок, премій, винагород за підсумками роботи за рік чи інший період, участі у прибутках підприємства. Також можуть бути передбачені додаткові пільги, гаранти та компенсації, не встановлені чинним законодавством, за рахунок коштів роботодавця.
Контракт укладається у письмовій формі та підписується роботодавцем і працівником, якого приймають на роботу за контрактом. Він оформляється у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу і зберігаються у кожної із сторін. За згодою працівника копію укладеного з ним контракту може бути передано профспілковому чи іншому органу, уповноваженому працівником представляти його інтереси, для здійснення контролю за дотриманням умов контракту. Контракт набуває чинності 3 моменту його підписання або з дати, визначеної сторонами у контракті, і може бути змінений за згодою сторін. Він є підставою для видання наказу (розпорядження) про прийняття працівника на роботу з дня, встановленого у контракті за згодою сторін.
Контрактна система оплати праці
5.8. Особливості оплати праці бригадної роботи
5.9. Особливості преміювання працівників
5.10. Продуктивінсть праці: поняття і види
5.11. Методи обчислення продуктивності праці, їх переваги та недоліки, сфера застосування
5.12. Фактори зростання продуктивності праці та оцінка її динаміки
РОЗДІЛ 6. КАПІТАЛ І ВИРОБНИЧІ ФОНДИ ПІДПРИЄМСТВА
6.1. Сутність капіталу, його класифікація
6.2. Характеристика основних виробничих фондів, їх склад і структура