Перелік питань для розгляду і засвоєння:
7.1. Поняття нематеріальних ресурсів, їх види та характеристика.
7.2. Поняття нематеріальних активів та особливості їх обліку.
7.3. Оцінка нематеріальних активів підприємства.
7.4. Методи і способи оцінки нематеріальних активів підприємства.
7.5. Амортизація нематеріальних активів.
7.6. Фактори, що запобігають ефективному створенню,нематеріальних активів підприємством.
7.1. Поняття нематеріальних ресурсів, їх види та характеристика
Нематеріальні ресурси - невід'ємна складова потенціалу підприємства, призначена для забезпечення економічної користі протягом тривалого періоду часу, яка не має уречевленої форми.
Часто на практиці термін "нематеріальні ресурси" використовують для характеристики сукупності об'єктів інтелектуальної власності.
Інтелектуальна власність - особливий вид власності, який охоплює всі права, що поширюються на літературні, художні, наукові твори, виконавську діяльність акторів, звукозапис, радіо- і телевізійні передачі, винаходи, промислові зразки, знаки для товарів і послуг, фірмові найменування тощо. Інтелектуальна власність поєднує промислову власність, зокрема права на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, знаки для товарів і послуг, зазначення походження товарів та авторське право, суміжні права, що охоплюють права на літературні, наукові твори, комп'ютерні програми і бази даних тощо. Майнові права на об'єкти інтелектуальної власності, відображені у бухгалтерському обліку підприємства, набувають статусу нематеріальних активів.
Відтак, в складі об'єктів інтелектуальної власності виділяють наступні групи:
- об'єкти промислової власності;
- об'єкти, що охороняються авторськими та суміжними правами;
- нетрадиційні об'єкти інтелектуальної власності.
Докладна класифікація об'єктів інтелектуальної власності наведена на рис. 7.1.
Винахід - це результат творчо)' діяльності людини в будь-якій галузі технології, об'єктами якого можуть бути продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин, рослин і тварин) і спосіб (процес послідовного і впорядкованого виконання дій над матеріальним об'єктом за допомогою інших матеріальних об'єктів).
Корисна модель - це результат творчої діяльності людини, об'єктом якої може бути конструктивне вирішення пристрою або його складових частин.
Промисловий зразок - це результат творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання, об'єктом якої можуть бути форма, малюнок, кольори або їхнє поєднання, які визначають зовнішній вигляд промислового виробу і призначені для задоволення естетичних та ергономічних потреб.
Рис. 7.1. Класифікація об'єктів інтелектуальної власності
Товарні знаки (знаки для товарів і послуг) - оригінальні позначення, які відрізняють товари (поспуги) одних товаровиробників від інших, допомагаючи ідентифікувати товар (послугу) та його товаровиробника на ринку.
Зазначення походження товару - це будь-яке словесне чи графічне позначення, яке прямо чи опосередковано вказує на географічне місце походження товару (країна, регіон, населений пункт, місцевість тощо).
Фірмова назва - це стале позначення підприємства (фірми, компанії, об'єднання, організації тощо) або фізичної особи, від імені яких здійснюється виробнича, науково-дослідна, комерційна та інші види діяльності.
Способи захисту від недобросовісної конкуренції - це заходи, які запобігають будь-яким проявам брутальних дій в конкурентній боротьбі при здійсненні фізичними та юридичними особами своєї підприємницької діяльності. Недобросовісною конкуренцією вважаються дії, пов'язані з:
- неправомірним використанням іміджу іншого суб'єкта господарювання (його назви, рекламних матеріалів, упаковки, копіювання товарів тощо);
- створенням перешкод іншим суб'єктам господарювання в здійсненні конкурентної боротьби (дискредитація суб'єкта господарювання, розповсюдження хибної інформації про конкурента, примусові дії відносно умов здійснення конкурентом його підприємницької діяльності, промисловий шпіонаж, шантаж тощо);
- неправомірним збиранням, розголошенням та упередженим використанням комерційної таємниці конкурента.
Літературні, художні, наукові, мистецькі твори - це об'єкти інтелектуальної власності, що охороняться авторськими правами і можуть існувати у письмовій (рукопис, машинопис, нотний запис тощо), усній (лекції, промови, проповіді тощо), образотворчій (ілюстрації, картини, схеми, кіно-, відео-, аудіо-, фотоматеріали тощо), об'ємно-просторовій (скульптури, архітектурні форми тощо) та інших формах.
Авторські права не розповсюджуються на:
- офіційні документи (закони, укази, постанови, інструкції, роз'яснення тощо);
- державні символи та знаки (герб, прапор, ордени, грошові знаки тощо); ' - об'єкти народної творчості;
- прес-інформацію;
- ідеї, процедури, процеси, концепції, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, товарні знаки, раціоналізаторські пропозиції;
- твори, термін дії авторського права на які закінчився.
Комп'ютерна програма - це об'єктивна форма подання сукупності даних та команд (набір інструкцій у вигляді слів, цифр, символів чи в будь-якій іншій.формі, яку сприймає машина), призначених для забезпечення функціонування електронних.обчислювальних машин для досягнення певної мети або результату.
База даних - сукупність даних, матеріалів або творів, систематизованих і поданих у такій формі, яку сприймає електронно-обчислювальна машина (ЕОМ).
Тополог/я інтегральної мікросхеми - це зафіксоване на матеріальному носії просторово-геометричне розташування сукупності елементів інтегральної мікросхеми та зв'язків між ними.
Суміжні лраеа - це права, які примикають до авторських прав і є похідними від них До них напежать права виконавців, права виробників фонограм та права організацій мовлення.
Раціоналізаторська пропозиція - це нове, корисне для підприємства, технічне вирішення проблеми, призначене для вдосконалення використовуваної техніки, виготовлюваної продукції, існуючих способів контролю, спостереження і дослідження, чинної техніки безпеки, а також для підвищення ефективності виробництва.
Ноу-хау - це не захищені охоронними документами та не повністю оприлюднені знання чи досвід технічного, виробничого, управлінського, комерційного, фінансового або іншого характеру, що можуть бути практично використані в наукових дослідженнях та розробках, при виготовленні та реалізації товарів (послуг), забезпечуючи тим самим певні переваги їх власнику.
Комерційна таємниця — це перелік виробничо-господарської, фінансово-економічної та науково-технічної інформації про діяльність підприємства, яка не є державною таємницею і розголошення якої може завдати шкоди інтересам тільки одного конкретного підприємства.
7.2. Понятття нематеріальних активів та особливості їх обліку
7.3. Оцінка нематеріальних активів підприємства
7.4. Методи і способи оцінки нематеріальних активів підприємства
7.5. Амортизація нематеріальних активів
7.6. Фактори, що запобігають ефективному створенню нематеріальних активів
РОЗДІЛ 8. ОБОРОТНІ КОШТИ ПІДПРИЄМСТВА
8.1. Поняття, склад і структура оборотних коштів підприємства, джерела їх формування
8.2. Особливості нормування оборотних коштів на підприємстві
Методи оцінки окремих елементів оборотних коштів