Логістика - Тридід О.М. - Розділ 4. ТЕХНОЛОГІЧНІ ПРОЦЕСИ ТА УПРАВЛІННЯ МАТЕРІАЛЬНИМИ ПОТОКАМИ

4.1. Логістика технологічних процесів.

4.2. Поняття матеріального потоку, його параметри та характеристики.

4.3. Класифікація матеріальних потоків. Поняття про управління матеріальними потоками.

4.1. Логістика технологічних процесів

Фундамент логістики становлять чотири головні складові: економічні та технологічні основи, технічне та математичне забезпечення*39. Технологічна складова пов'язана з економічною і визначає технічну складову.

*39: {Калъченко А.Г. Логістика: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2003. — С. 44.}

Для того щоб реалізувати основоположний принцип логістики – доставку вантажів "точно у строк", згідно з яким надається перевага споживачу і створюється високоефективна система, має бути розроблений і здійснений єдиний технологічний процес усієї виробничо-транспортної системи на основі інтеграції виробництва, транспортування та споживання. Він є комплексною технологією, у межах якої, керуючись системним підходом, здійснюється чітка взаємодія усіх елементів логістичної системи.

Єдиний технологічний процес є сукупністю послідовно виконуваних робіт та операцій разом із методами, технікою та умовами їх виконання, які забезпечують безперервність і ритмічність технології основного виробництва*40.

*40: {Там же.}

Єдиний технологічний процес у логістиці визначається певними техніко-організаційними вимогами. До них належать: складські і транспортні.

Складські вимоги передбачають спрощення й здешевлення складських операцій за рахунок ефективного використання складських площ, обладнання та робочої сили. Складські операції включають такі види робіт:

1) розвантаження з транспорту матеріалів та виробів, їх сортування, розпаковування, підготовка до прийняття;

2) розміщення матеріалів на місцях їх зберігання;відбір, комплектування замовлень для відпуску матеріалів споживачам, пакування та розміщення у контейнерах для відправлення;

3) навантаження в транспортні засоби, доставка матеріалів споживачам.

Зазначені види робіт мають виконуватися у встановленій послідовності. Схема технологічного процесу складських робіт подана на рис. 4.1.

Принципи організації складських робіт містять такі положення*41:

*41: {Кальченко А.Г. Логістика: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2003. — 284 с.}

1) складські операції мають виконуватися у скорочений час із мінімальними витратами;

2) кожна операція має виконуватися на максимально обмеженому просторі, який не стримує швидкості та якості її виконання з якомога повним використанням складських площ;

3) операції мають виконуватися у чіткій послідовності, що забезпечує планомірний рух оперативного процесу в цілому та своєчасний перехід від однієї операції до іншої;

4) операції мають здійснюватися із використанням найсучаснішого обладнання і засобів механізації та автоматизації;

5) операції мають бути пов'язані з мінімальними втратами матеріалів при їх складуванні та переробці і не повинні призводити до погіршення якості продукції;

6) раціональна організація технологічного процесу має сприяти зниженню рівня складських витрат і підвищенню якості роботи підприємства в цілому.

Транспортні вимоги, які обумовлюють оптимальність видів та типів транспортних засобів, відповідність роду та характеру вантажів, що перевозяться, їх кількості та протяжності перевезень, використання прогресивних засобів перевезень вантажів пакетами, контейнерами, на піддонах і, виходячи з цього, застосування комплексної механізації та автоматизації вантажно-розвантажувальних робіт.

Технологічний процес вантажопереробки має здійснюватися, виходячи:

1) з вивчення технологічного процесу переміщення та аналізу номенклатури вантажів, що зберігаються;

Схема технологічного процесу роботи складу

Рис. 4.1. Схема технологічного процесу роботи складу

2) вивчення стандартів та технічних умов транспортування, зберігання, контролю, пакування й маркування вантажів.

При розробці технологічних процесів для конкретних умов уточнюються необхідні операції залежно від характеру вантажів.

Технологічні процеси оформлюються у вигляді: технологічних схем, технологічних карт, графіків роботи механізмів та підйомно-транспортного устаткування.

Технологічна схема визначає:

— напрями переміщення матеріалів;

— кількість технологічних операцій;

— характер механізації кожної з операцій;

— типи і види машин та обладнання, які використовуються під час виконання тих чи інших операцій.

Для технологічних схем і на їх основі розробляються технологічні карти, які дають змогу правильно організувати технологічний процес.

На відміну від технологічних схем технологічні карти, крім послідовності виконання технологічних операцій містять і стислий опис (характеристику) обладнання, норму часу на кожну операцію, вказівки з техніки безпеки.

Після розробки технологічних схем та технологічних карт розробляють контактний графік робіт механізмів і підйомно-транспортного устаткування.

Ці контактні графіки мають бути побудовані за шкалою з погодинною градацією. Вони дають уявлення про взаємні часові контакти різних транспортних, вантажно-розвантажувальних і технологічних засобів, а також про динаміку зміни залишків матеріалів. Графік визначає продуктивність кожного виду обладнання, його завантаженість на різних дільницях та операціях.

Контроль за виконанням технологічних процесів включає такі складові:

1) чіткий розподіл обов'язків між працівниками;

2) суворе дотримання норм внутрішнього розподілу і виробничо-господарського режиму;

3) чітке й послідовне виконання робіт з обладнання механізмів, автотранспорту, передбачених графіками, схемами, картами;

4) своєчасне планування і забезпечення інформацією про потреби в транспортних засобах, які мають бути поданими на склад для вантажно-розвантажувальних робіт, а також приймання зі складу транспортних засобів, чітке дотримання термінів і порядку оформлення необхідних документів.

4.1. Логістика технологічних процесів
4.2. Поняття матеріального потоку, його параметри та характеристики
4.3. Класифікація матеріальних потоків
4.4. Поняття про управління матеріальними потоками
НАВЧАЛЬНИЙ ТРЕНІНГ
Розділ 5. ФАКТОРИ ФОРМУВАННЯ ЛОГІСТИЧНИХ СИСТЕМ
5.1. Поняття про логістичні системи
5.2. Види логістичних систем
5.3. Порядок, підходи, принципи та фактори впливу на формування логістичних систем
НАВЧАЛЬНИЙ ТРЕНІНГ
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru