Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O.A. - Економічна ефективність товарообмінних операцій

Якщо підприємство займається експортом та імпортом одночасно, то для оцінки його роботи на зовнішньому ринку за визначений період можуть бути розраховані інтегральні показники ефективності зовнішньоторговельної діяльності.

Показник інтегрального економічного ефекту від експортно-імпортної діяльності ЕЕокоімп можна розрахувати у такий спосіб:

де ЕЕьм - сумарний економічний ефект від експорту, приведений до проміжку часу, за який визначається ефект, грн. Може бути визначений як сума ефектів за всіма експортними угодами, розрахована за відповідний період часу, і розраховується за формулою (7.1);

ЕЕШ - сумарний економічний ефект від імпорту, приведений до проміжку часу, за який визначається ефект, грн. Може бути визначений як сума ефектів за всіма імпортними угодами, укладеними за відповідний період часу і розраховується за формулами (7.5), (7.10).

Економічний зміст показника інтегрального економічного ефекту, що розраховується за формулою (7.13), у тому, що він показує прибуток, який мав учасник ЗЕД за відповідний період часу за всією сукупністю експортно-імпортних операцій.

Інтегральний показник ефективності експортно-імпортної діяльності підприємства за відповідний період часу розраховується так:

де Е , т-інтегральний показник ефективності експортно-імпортної діяльності, коп./грн, %;

Воко - повні витрати на експорт, приведені до проміжку часу, за який визначається економічна ефективність, грн;

£ім - повні витрати на імпорт, приведені до проміжку часу, за який визначається економічна ефективність, грн.

Економічний зміст інтегрального показника ефективності експортно-імпортної діяльності, що розраховується за формулою (7.14), у тому, що він показує, скільки копійок прибутку має підприємство на кожну гривню витрат, пов'язану з експортно-імпортними операціями, або яка рентабельність (у відсотках) експортно-імпортних операцій у цілому.

Розрахунок коефіцієнта кредитного впливу

Дуже часто при проведенні експортно-імпортних операцій обумовлюються умови комерційного кредиту, що впливають на ефективність угоди. Для обліку впливу умов комерційного кредиту на ефективність угоди розраховується коефіцієнт кредитного впливу як відношення результату угоди з наданням комерційного кредиту до результату угоди без надання комерційного кредиту, тобто при оплаті готівкою:

де Ккр - коефіцієнт кредитного впливу, частки одиниці;

Вк - гривневий еквівалент валютного виторгу від експорту товарів з наданням відстрочки платежу (комерційного кредиту покупцю), приведений до моменту постачання товару, грн;

Вп - гривневий еквівалент валютного виторгу від експорту товару без надання відстрочки платежу (при оплаті готівкою), грн.

Економічний зміст коефіцієнта кредитного впливу в тому, що він показує, у скільки разів знижується (якщо його значення менше одиниці) чи підвищується (якщо його значення більше одиниці) ефективність угоди з наданням комерційного кредиту порівняно з угодою без надання комерційного кредиту, тобто

Коефіцієнт кредитного впливу можна також розрахувати для імпортної угоди розподілом результату, одержуваного імпортером при оплаті в кредит, на результат при оплаті готівкою.

Розрахунок коефіцієнта кредитного впливу дає змогу економічно обґрунтувати рівнозначність оплати при наданні комерційного кредиту і при оплаті готівкою. Якщо Ккр - 1, то це означає, що сторони за контрактом нічого не втрачають за будь-якого варіанта оплати.

Економічна ефективність товарообмінних операцій

Економічна ефективність товарообмінних операцій визначається також на основі порівняння, співвідношення результату і витрат. Особливість товарообмінної операції в тому, що результатом її буде вартісна оцінка отриманих в обмін за поставлену продукцію товарів, робіт, послуг. Різновидом товарообмінної операції є операція з давальницькою сировиною (толінг). Результатом для підприємства, що переробляє іноземну сировину зі сплатою за переробку готової продукції, буде вартість цієї готової продукції. Витратами для підприємства - переробника сировини будуть витрати, безпосередньо пов'язані з переробкою і доставкою сировини і відправленням готової продукції.

За цією методикою можна розрахувати показники економічної ефективності інших форм операцій підприємства на зовнішньому ринку. Найважливішим етапом розрахунку є точне визначення витрат і результату від відповідної операції на зовнішньому ринку.

Література

1. Внешнеэкономическая деятельность предприятия: Учеб. для вузов / Л.Е. Стровский, С.К. Казанцев, Е.А. Паршина и др.; Под ред. проф. Л .Е. Стровского. - 3-е изд., перераб. и доп. - М., 2001. - 847 с.

2. Дроздова Г.М. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності підприємства: Навч. посіб. - К.: ЦУЛ, 2002. - 172 с.

3. Зовнішньоекономічна діяльність підприємств: Навч. посіб. - 2-ге вид., перероб. та доп. - К.: Центр навч. літ., 2006. - 792 с.

4. Котлер Ф., Армстронг Г.та ін. Основи маркетингу: Пер. з англ. - 2-ге европ. вид. - К.; М.; СПб.: Вид. будинок "Вильяме", 1998. - 1056 с.

5. Макеева O.A. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності: Курс лекцій. - О.: Астропринт, 2001. - 196 с.

6. Сухарський B.C. Управління зовнішньоекономічною діяльністю: теорія, методологія, практика: Курс лекцій. - Т.: ТАНГ, 2001. - 284 с.

7. Управління зовнішньоекономічною діяльністю: Навч. посіб. / За заг. ред. А.І. Кредісова; Пер. з рос. Н. Кіт, К. Серажим. - К., 1997. - 448 с.

Глава 8. Управління персоналом
8.1. Сутність управління персоналом
8.1.1. Система управління персоналом
8.1.2. Стратегія управління персоналом
8.2. Структура управління персоналом
8.2.1. Планування персоналу
8.2.2. Підбір персоналу
8.2.3. Оцінювання персоналу
8.3. Навчання та підвищення кваліфікації
8.4. Атестація і ротація кадрів
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru