Мікроекономіка - Буряк П.Ю. - 17.4.1. Індивідуальні, суспільні та квазісуснільні блага

17.4.1. Індивідуальні, суспільні та квазісуснільні блага

Більшість благ, які вироблені виробниками і на які пред'являється попит споживачів, є індивідуальними благами.

Індивідуальні блага мають дві властивості. Вони є:

o конкурентні в споживанні;

o виняткові в споживанні.

Конкурентність в споживанні означає, що благо, яке споживає одна людина, не може бути спожите іншою людиною. Споживання цього блага іншою особою вимагає додаткового виробництва, а отже, і збільшення витрат виробництва для забезпечення цим благом додаткового споживача. Конкурентні блага повинні бути розподілені між окремими людьми.

Наприклад,, коли ви купуєте меблі, ви виключаєте можливість купівлі цих меблів ще кимось; коли ви носите свій одяг, ви виключаєте можливість його носити в цей же час ще кимось. Користування аналогічними меблями чи одягом ще кимось вимагає їх додаткового виробництва.

Винятковість у споживанні індивідуального блага означає, що особа може бути виключена із споживання індивідуального блага. Якщо особа не заплатить за благо, вона буде виключена з його споживання.

Наприклад, якщо ви не заплатите за меблі, продавець вам їх не продасть.

Деякі блага є суспільними благами. Суспільні блага мають дві властивості. Вони є:

o пеконкурентними;

o невинятковими.

Неконкурентність у споживанні означає, що коли благо споживається однією особою, воно є одночасно доступне для споживання іншими. При будь-якому заданому рівні виробництва неконкурентних благ граничні витрати його виробництва для додаткового споживача дорівнюють нулю.

Наприклад, використання маятника кораблем. Коли маяк вже збудований і введений у дію, додаткове судно нічого не додає до його експлуатаційних витрат. Це ж стосується національної оборони чи державної безпеки. Якщо збройні сили захищають країну від небезпеки, ваша безпека в жодному випадку не позбавляє безпеки інших і граничні витрати на забезпечення безпекою додаткової людини дорівнюють нулю.

Невинятковість означає, що люди не можуть бути виключені із споживання невинятковим благом. Важко чи взагалі неможливо призначити плату за користування невинятковим благом - ним можна користуватись без прямої оплати.

Більшість суспільних благ не забезпечуються приватними ринками. Через проблему зайців ("фрірайдерів" - безбілетних пасажирів) приватні ринки матимуть труднощі із забезпеченням необхідною кількістю суспільних благ. Фрірайдер - це той, хто безкоштовно одержує у споживання благо, виробництво якого вимагає витрат. Проблема фрірайдера особливо стосується суспільних благ, оскільки, якщо хтось його придбає, це благо стане доступним для споживання будь-ким.

Розглянемо проблему фрірайдера та її вплив на ефективність виробництва суспільних благ ринком на прикладі забезпечення національною обороною. Навіть якщо кожен з нас розуміє необхідність національної оборони, ми не матимемо необхідних стимулів купити свою частину оборони. Оскільки кількість національної оборони, яку матиму я, є такою ж як і у інших, в мене є сильний стимул зачекати поки хтось її придбає, ніж вносити свою справедливу частку. Я буду фрірайдером, скориставшись чиїмось придбанням. Але, звичайно, якщо всі чекатимуть поки хтось купить національну оборону, її просто не буде.

Суспільні блага є наче дуже сильна екстерналія. Якщо ви купите оборону, будь-хто ще одержить вигоду. Оскільки граничні приватні і суспільні вигоди не співпадають, приватні ринки не зможуть виробляти суспільно ефективну кількість благ. Це є причиною державного втручання для забезпечення рівності граничних суспільних вигод і граничних суспільних витрат.

Перелік суспільних благ є набагато меншим від переліку благ, що забезпечуються державою. Багато благ, які забезпечуються державою, є квазісуспільними благами.

Квазісуспільні блага мають наступні властивості: o виняткові, але неконкурентно Такі блага і послуги як парки, автошляхи, телебачення, музеї, бібліотеки і т. п. є неконкурентни-ми, але люди можуть бути виключені від користування ними за умови призначення плати за їх використання.

o невиняткові, але конкурентні Наприклад, повітря невиняткове, але може бути конкурентним, якщо забруднення атмосфери однією фірмою шкідливо впливає на якість повітря і на здатність інших людей повною мірою користуватись ним. Океан чи велике озеро невиняткові, але рибальство на них є конкурентним, оскільки що більше риби ловить один, то менше її залишається для інших.

o виняткові і конкурентні. Наприклад, навчання в середній школі є конкурентним. Існують додатні граничні витрати на забезпечення освітою однієї додаткової дитини, оскільки іншим дітям приділяється менше уваги в міру збільшення кількості учнів у класі. А призначивши плати за навчання, можна виключити можливість одержати освіту деякими дітьми.

Такі блага, які е або конкурентні у споживанні, виняткові, або і те, і інше, є квазісуспільними благами. Вони забезпечуються (чи їх виробництво регулюється) державою, оскільки вони спричиняють виникнення позитивних чи негативних екстерналій, але не тому, що вони є суспільними благами.

17.4 2. Ефективна кількість суспільних благ
17.4.3. Забезпечення суспільними благами
Список рекомендованої літератури







© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru