Організація і методика економічного аналізу - Косова Т.Д. - 10.4. Аналіз ефективності використання і фінансування оборотних активів

Основним показником ефективності використання оборотного капіталу є оборотність. Додатковими показниками - рентабельність оборотних активів і тривалість фінансового циклу.

Рентабельність оборотних активів (Роа):

Роа = ЧП / ОА; (10.13)

де ЧП - чистий прибуток підприємства.

Взаємозв'язок між показниками рентабельності продаж (реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)) (Р") і швидкістю обороту оборотних активів виражається такою залежністю:

Рп = ЧП/ВР = ЧП/ОАхШ/ВР = Роа /#об,(ю.14)

Операційний цикл - це показник, що характеризує тривалість періоду, протягом якого в середньому грошові кошти омертвлені в негрошових оборотних активах. Цей показник характеризує, перш за все, ефективність виробничої і комерційної діяльності. Одним із головних елементів фінансової діяльності є здатність підприємства своєчасно розраховуватися по своїх зобов'язаннях.

Гроші, вкладені у операційну діяльність не можуть бути вилучені звідти негайно для покриття короткочасної їх нестачі. Те ж саме стосується і дебіторської заборгованості - можна добиватися змін у взаємовідносинах із дебіторами, проте це тривалий процес. Інша справа кредиторська заборгованість - моментом оплати можна управляти, у критичній ситуації можна піти на затримку в погашенні заборгованості тощо. Іншими словами, кредиторська заборгованість як чинник регулювання поточних грошових коштів (природно, непрямий, а не прямій) більш керована і, отже, має враховуватися при характеристиці ефективності фінансування оборотних активів.

Така оцінка дається за допомогою показника тривалості фінансового циклу, що характеризує середню тривалість між відтоком грошових коштів у зв'язку зі здійсненням поточної операційної діяльності і їх притоком як результатом операційної і фінансової діяльності.

Щоби виразніше уявити логіку розрахунку цього показника, представимо етапність руху оборотних активів у ході операційної та фінансової діяльності (рис. 10.2).

Фінансовий цикл представляє собою період обороту оборотних активів, протягом якого вони уречевлені у фондах обігу. Але фінансовий цикл включає у себе час надходження оборотних активів у двох стадіях кругообігу - виробничій і товарній, але не включає час їх перебування в грошовій стадії. У разі коли підприємство видає або отримує аванси, воно повинно скоригувати фінансовий цикл на тривалість їх обороту.

Рис. 10.2. Взаємозв'язок операційного та фінансового циклу

Операційний цикл більшою мірою характеризує виробничо-технологічний аспект діяльності підприємства, а фінансовий цикл - її фінансову компоненту.

Операційний цикл (ОЦ) розраховується як сума оборотності виробничих запасів і дебіторської заборгованості (у днях) за формулою:

ОЦ = Обвз + Обдз ; (10.15)

У ЗАТ "Продмаш":

ОЦ0 = 40 + 160 = 200 днів, ОЦ1 = 61 + 56 = 117 днів.

Скорочення тривалості операційного циклу на 83 дня є позитивною тенденцією.

Фінансовий цикл (ФЦ) розраховується як різниця операційного циклу і оборотності кредиторської заборгованості (Обкз), яка розраховується відношенням середньої кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги до одноденних витрат матеріальних виробничих запасів.

ФЦ=ОЦ - Обкз ; (10.16)

Матеріальні одноденні витрати:

базового періоду = 2137/360 = 5,93 тис. гри.

звітного періоду = 1890/360 = 5,25 тис. гри.

Обкз0 = 2711/5,93 = 457 днів, Обкз1 = 201/5,25 = 38 днів.

У ЗАТ "Продмаш":

ФЦ0 = 200 - 457 = -257 днів, ФЦ1 = 117 - 38 = 79 днів.

Від'ємне значення фінансового циклу базового періоду означає, що підприємство розраховується з постачальниками товарів і послуг із затримкою 257 днів після надходження коштів за продукцію, виготовлену з придбаних у них запасів. Позитивне значення фінансового циклу свідчить про покращення фінансової дисципліни підприємства.

Як випливає з формули (10.16), тривалість фінансового циклу залежить від трьох чинників; перші два достатньо інерційні, зате останній чинник значною мірою контрольований управлінським персоналом у плані управління поточними грошовими коштами. Управляючи саме цим чинником (зокрема, приймаючи ті або інші умови оплати постачання сировини і матеріалів, свідомо порушуючи платіжну дисципліну тощо), можна знайти оптимальний варіант оперативного управління оборотними активами.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ IV. "УЗАГАЛЬНЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ АНАЛІЗУ ЗВИЧАЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА"
Тема 11. Узагальнення результатів аналізу господарської діяльності
11.1. Методи узагальнення результатів аналізу господарської діяльності підприємства
11.2. Поняття, принципи організації пошуку і підрахунку господарських резервів
11.3. Методика підрахунку і обґрунтування господарських резервів
11.4. Оформлення результатів аналізу господарської діяльності
11.5. Технологія прийняття управлінських рішень за результатами проведеного аналізу
Тема 12. Організація та методика аналізу зовнішньоекономічної діяльності
12.1. Організація аналізу зовнішньоекономічної діяльності
12.2. Значення, інформаційне забезпечення і задачі аналізу зовнішньоекономічної діяльності підприємства
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru