Оцінювання майна - Калінеску Т.В. - 6.6. Оцінка забруднення земель та ґрунтів

За величиною зон та рівнем забруднення ґрунтів поділяється на фонове, локальне, регіональне, глобальне [13]. Фоновим вважається такий вміст забруднюючих речовин в ґрунті, котрий відповідає або близький до його природного складу. Локальним вважається забруднення ґрунту поблизу одного або сукупності джерел забруднення. Регіональним є таке забруднення ґрунту, котре виникає внаслідок переносу забруднюючих речовин на віддаль не більше 40 км від техногенних та понад 10 км від сільськогосподарських джерел забруднення.

Глобальними називають забруднення ґрунту, котрі виникають внаслідок дальнього переносу забруднюючої речовини на віддаль більше 1000 км від будь-яких джерел забруднення.

Найбільш небезпечними для ґрунтів є хімічні забруднення, ерозія, засолення. За ступенем небезпеки хімічні речовини поділяються за Держстандартом 17.4.1.02-83 на три класи [81]:

1 клас - високонебезпечні речовини;

2 клас - помірно небезпечні речовини;

3 клас - малонебезпечні речовини.

Клас небезпеки встановлюється за показниками (табл. 6.2).

За ступенем забруднення ґрунти поділяються на сильнозабруднені, середньозабруднені, слабкозабруднені.

У сильнозабруднених ґрунтах кількість забруднюючих речовин в декілька разів перевищує ГДК. Вони мають низьку біологічну продуктивність та істотні зміни фізико-хімічних, хімічних та біологічних характеристик, внаслідок чого вміст хімічних речовин у вирощуваних культурах перевищує норми.

У середньозабруднених ґрунтах перевищення ГДК незначне, що не призводить до помітних змін його властивостей.

Таблиця 6.2

Показники та класи небезпеки хімічних речовин

Показник

1 клас

2 клас

3 клас

Токсичність, ЛД

До 200

200-1000

Понад 1000

Персистентність в ґрунті, міс

Понад 12

6-12

Менше 6

Гранично допустима кількість (ГДК) в ґрунті, мг/кг

Менше 0,2

0,2-0,5

Понад 0,5

Персистентність в рослинах, міс.

3

і більше

0,2-0,5

Понад 0,5

Вплив на харчову цінність сільськогосподарської продукції

Сильний

Помірний

Немає

У слабкозабруднених ґрунтах вміст хімічних речовин не перевищує ГДК, але перевищує фон. Для визначення ступеня забрудненості використовують такі характеристики:

1) коефіцієнт концентрації забруднення ґрунту:

К = с / ^ (6.12)

де С - загальний вміст забруднюючих речовин; Сср - середній фоновий вміст забруднюючих речовин; Сгдк - гранично допустима кількість забруднюючих речовин;

2) коефіцієнт зворотної реакції ґрунтів на динаміку забруднення:

К = (А - аф) / Аф> (6.13)

де А, Аф - параметри, які контролюються в забрудненій і фоновій пробах.

За ступенем стійкості до хімічних забруднень та характером зворотної реакції ґрунти поділяються на дуже стійкі, середньостійкі, малостійкі. Ступінь стійкості ґрунтів до хімічних забруднень характеризується такими показниками, як гумусний склад ґрунту, кислотно-основні властивості, окислювально-відновлювальні властивості, катіонно-обмінні властивості, біологічна активність, рівень ґрунтових вод, частка речовин, що знаходяться в розчиненому стані.

При оцінці стійкості ґрунтів до хімічних забруднень слід враховувати показники, що характеризують короткотермінові (2 - 5 років), довготермінові (5 - 10 років) зміни ґрунтів та показники ранньої діагностики розвитку змін у ґрунтах [81].

Короткотермінові зміни властивостей ґрунтів діагностуються за динамікою вологості, величиною водневого показника рН, складом ґрунтових розчинів, диханням ґрунтів, вмістом поживних речовин. Довготермінові зміни властивостей ґрунтів діагностуються за складом та запасом гумусу, відношенням вуглецю гумінових кислот до вуглецю фульвокислот, втратами ґрунтів внаслідок ерозії, загальною лужністю, кислотністю, вмістом солей [81].

Функціонування промислових підприємств, транспорту та енергетичних установок викликає регіональне і навіть глобальне забруднення ґрунтів. Регіональне забруднення ґрунтів може викликатися кислотними дощами, що випадають поблизу великих промислових підприємств, котрі викидають в атмосферу шкідливі гази. Природні процеси (міграція, перетворення, розклад, вимивання, вивітрювання, сонячна радіація, клімат) сприяють самоочищенню ґрунтів [48]. Захисна здатність ґрунтів щодо самоочищення має певні межі, котрі слід враховувати при організації виробничої та господарсько-побутової діяльності.

Основними характеристиками ґрунтів щодо самоочищення є час самоочищення та захисна спроможність ґрунтів, котра характеризує їхню здатність суттєво знижувати токсичність забруднюючих речовин. Час самоочищення [21] - інтервал, протягом котрого відбувається зменшення масової частки речовини, що забруднює ґрунт, на 96 % від початкового значення або до його фонового значення. Для самоочищення ґрунтів, а також для їхнього відновлення потрібно багато часу, витрати якого залежать від характеру забруднень та природних умов. Процес самоочищення ґрунтів триває від декількох днів до декількох років, а процес відновлення порушених земель - сотні років.

VII. Оцінювання нематеріальних активів
7.1. Сутнісні ознаки об'єктів нематеріальних активів
7.2. Методологія оцінювання нематеріальних активів
7.3. Оцінка вартості та амортизація нематеріальних активів
VIII. Особливості оцінювання потенціалу підприємства
8.1. Методологічні підходи до оцінювання потенціалу підприємства
8.2. Організація інформаційного забезпечення процесу оцінювання потенціалу підприємства
8.3. Аналіз структури майна підприємства
Література

© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru