Забезпечення сталого соціально-економічного розвитку України як однієї із найбільших держав Європи пов'язане із вирішенням таких важливих питань, як розбудова сучасної соціально-орієнтованої економіки, відродження вітчизняного виробництва, відновлення соціальної захищеності населення. У практичному вирішенні цих найгостріших проблем одне із центральних місць займає ринок праці, що, як невід'ємна складова ринкової економіки, забезпечує розподіл та перерозподіл суспільної праці по галузях господарства, видах та формах діяльності, в територіальному просторі, за критерієм максимально ефективного використання трудового потенціалу домашнього господарства, підприємства, регіону, держави, та у відповідності із структурою суспільних потреб та форм власності.
За порівняно короткий проміжок часу прийнято низку законодавчих актів, що покликані регулювати економічні відносини на ринку праці України, створено мережу державних і комерційних установ інфраструктури ринку праці, все частіше з'являються монографії, наукові статті, присвячені трудовим відносинам, соціальному захисту, регулюванню зайнятості на ринку праці. В провідних закладах освіти здійснюється підготовка спеціалістів за новими спеціальностями, викладаються нові дисципліни, такі як "Ринок праці", "Ринок праці та його державне регулювання", "Регіональний ринок праці та перспективи його розвитку", "Статистика ринку праці".
Метою курсу "Ринок праці" є формування системи теоретичних знань про механізм ринкового, державного та колективного договірного регулювання соціально-трудових відносин між суб'єктами ринку праці, а також набуття вмінь і навичок практичного застосування отриманих знань. Предметом курсу являються теоретико-методологічні економічні аспекти формування та регулювання механізмів ринку праці. Завданням курсу є вивчення теоретичних положень ринку праці, набуття вмінь і навичок застосовувати ці знання в практиці регулювання механізмів ринку праці на рівні підприємств, галузі та національної економіки.
Оволодіння основними теоретичними положеннями, методичними принципами та прийомами в області ринку праці дозволить студентам отримати такі практичні вміння і навички: вміння визначати попит і пропозицію на працю, ставку рівноважної заробітної плати на ринку праці, показники зайнятості і безробіття; вміння аналізувати процеси, що відбуваються у перехідній економіці України і формують модель ринку праці; вміння прогнозувати ринок праці і передбачати його позитивні і негативні тенденції; вироблення навичок самореалізації на ринку праці України; вироблення навичок активного пошуку сфери ефективної реалізації власного трудового капіталу, якими повинні оволодіти випускники ВНЗ. В першу чергу це стосується студентів таких спеціальностей, як "Економіка праці", "Економіка підприємства", "Маркетинг", "Економічна кібернетика", "Банківська справа", "Фінанси", "Облік і аудит", "Міжнародна економіка".
Зміст навчального посібника відповідає змісту дисципліни, викладеного в освітньо-професійній програмі підготовки бакалавра, спеціаліста і магістра напряму 0501 - "Економіка і підприємництво"1. Навчальний посібник складається із трьох розділів і є зручним для опанування дисципліни за модульно-рейтинговою системою навчання.
У розділі 1 "Теоретичні засади функціонування ринку праці" розглядається ринок праці як складова економічної системи, його суть і функції, досліджується механізм саморегулювання ринку праці, визначаються особливості інфраструктури ринку праці, досліджується склад та сучасні тенденції формування внутрішньо фірмового ринку праці.
У другому розділі "Механізм функціонування ринку праці в системі забезпечення зайнятості населення" досліджуються особливості індивідуального та сукупного пропонування на ринку праці, теоретичні аспекти формування індивідуального та сукупного попиту на робочу силу, забезпечення зайнятості населення, визначаються сучасні тенденції та перспективи розвитку даних процесів на ринку праці України.
У третьому розділі "Проблеми формування ринку праці в сучасних умовах розвитку економіки України" досліджується таке економічне явище, як безробіття, визначаються його форми і причини, розглядаються перспективи розвитку гнучкого ринку праці в Україні, проводиться аналіз і прогнозування стану ринку праці, визначаються особливості та етапи формування ринку праці в Україні.
Навчальний посібник розрахований на студентів економічних спеціальностей. Але може бути корисним також для студентів інших спеціальностей, аспірантів, викладачів, та усіх, хто бажає опанувати теоретичну базу функціонування ринку праці та володіти практичними знаннями щодо сучасного стану та прогнозів розвитку ринку праці України.
Автор з вдячністю розгляне зауваження та пропозиції щодо змісту посібника. Адреса для листування: Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати Ява-скрипт.
Тема 1. Ринок праці в економічній системі, його суть і функції
1.1. Сутність ринку, підходи до його визначення
1.2. Визначення ринку праці
1.3. Особливості визначення об'єкту ринку праці
1.4. Структура ринку праці, його елементи
1.5. Класифікація та сегментація ринку праці
1.6. Ринок праці як складова ринкової системи
1.7. Функції ринку праці та необхідність його регулювання
Тема 2. Механізм саморегулювання ринку праці