Україна як суверенна, правова і соціальна держава почала самостійно формувати власну економічну політику з часу проголошення своєї незалежності. Визначення основних напрямів цієї політики базується на принципах демократії, свободи підприємництва і відкритості для інтеґрації у світове економічне співтовариство. Розбудова ефективної національної економіки розглядається як гарантія незалежності держави і виходить із всебічного осмислення шляхів економічного розвитку, які десятиліттями нав'язувались Україні в складі жорстко централізованої системи господарювання. До того ж необхідно врахувати, що всі аспекти вже зробленого в Україні у попередні роки доцільно оцінювати насамперед з позиції досягнутого прогресу в усьому комплексі питань, що стосуються залучення України до теоретичних і практичних надбань сучасного цивілізованого процесу.
Перед Україною стоять невідкладні завдання вжиття комплексу заходів, спрямованих на завершення переходу від адміністративно-командної системи управління до саморегульованої ринкової економіки, що функціонує в поєднанні з виваженим державним впливом на основні соціально-економічні процеси. Серед найважливіших із цих завдань є: перехід від монополії державної власності до різноманітності форм власності і видів господарювання, що здійснюються шляхом приватизації та роздержавлення; розвиток підприємницької діяльності; стабілізація фінансової та кредитно-грошової систем; гнучка цінова політика, спрямована на поступову лібералізацію цін; структурна перебудова економіки і конверсія; розвиток конкурентних ринків і антимонопольні заходи; інвестиційна перебудова в напрямку децентралізації, зменшення питомої ваги державних інвестицій та розширення ринкових джерел капіталовкладень; регулювання заробітної плати та захист найуразливіших верств населення; подальший розвиток та вдосконалення зовнішньоекономічної і валютно-курсової політики тощо. Усе це має сприяти формуванню в Україні нової економічної моделі, яка б увібрала здобутки світової цивілізації і врахувала свої національні особливості.
Важлива роль у розв'язанні цих завдань належить економічній теорії. При її вивченні слід відмовитись від ізоляціонізму, визнати реальні досягнення, що мають місце в західних економічних школах, і творчо засвоїти ці досягнення. Безперечно, західна економічна теорія, яка впродовж двох століть розвивалася разом з ринковою системою господарювання, потребує ґрунтовної адаптації до специфічних умов України та інших країн, де тривалий період переважала централізовано-планова система.
Багато базових категорій як ринкової, так і планової економічних систем за формою співпадають. Порівняйте, для прикладу, такі основоположні поняття, як "товар", "вартість", "корисність", "гроші", "ціна", "капітал", "кредит", "банк", "економічний закон", "праця", "робоча сила" та багато інших, притаманних будь-якій системі. Головна відмінність між системами полягає не стільки в змісті цих понять (хоча це також дуже суттєво), скільки в їхній взаємодії, у функціонуванні системи понять як цілісності, що передусім залежить від співвідношення впливу держави і ринку.
Ці положення враховані при підготовці нашого навчального посібника, який можна вважати введенням в економіку. Основні теоретичні положення тут розкриваються у світлі досягнень сучасної світової економічної науки. У ньому синтезуються здобутки економічної науки, розкриваються закони ринку і механізм їхньої реалізації, методи господарювання, економічна політика держави, проблеми і суперечності практичної діяльності в різних сферах економіки.
При підготовці навчального посібника широко використано навчально-методичну і наукову літературу не лише вітчизняних, але й зарубіжних авторів. Йдеться, передусім, про підручники з економіки П. Семюелсона і В. Нордгауза, Р. Макконнелла і Л. Брю, Р. Піндайка і Д. Рубінфельда, П. Хейне, К. Еклунда, Г. Манківа, Р. Дорнобуша, С. Фішера та ін.
Пропонований нами навчальний посібник складається з чотирьох частин. У першій частині розглядаються загальноекономічні положення та розкривається поняттєвий апарат. Друга частина присвячена макроекономічним питанням. Особливу увагу приділено розкриттю таких важливих її складових, як сукупний попит і сукупна пропозиція, валовий національний продукт і національний дохід, економічне зростання та споживання, банки і кредитно-грошова політика, інфляція та безробіття, економічна роль держави.
У третій частині розглядаються ті мікроекономічні положення, що сприяють прийняттю управлінських рішень і розробці соціальної політики. Йдеться передусім про конкретні приклади із галузі аналізу попиту, витрат, розробки цінової стратегії, капіталовкладень, стратегії виробництва тощо. В останній частині навчального посібника аналізуються зовнішньоекономічні відносини. Важливе місце тут посідають питання міжнародної торгівлі, платіжного балансу, валютних розрахунків.
Добір матеріалу і спосіб його викладу забезпечують засвоєння того реального мінімуму знань, який визначає основи економічної культури і в той же час забезпечує цілісне, а не фрагментарне сприйняття економіки. Природно, тільки цілісне уявлення про функціонування всіх учасників єдиного економічного процесу дозволяє виробити нові норми економічної поведінки, подолати інерційність мислення, звільнитися від тягаря застарілих знань, набуваючи нові. Тому ця робота може сприяти формуванню нового економічного мислення і поведінки в непростих умовах переходу до ринкових відносин. Але вона зовсім не претендує на спеціальний глибокий виклад, наприклад, основ банківської чи бухгалтерської справи, податкової системи. Загальне уявлення з усіх проблем економічного і соціального розвитку, що пропонує навчальний посібник, забезпечує добру базу для поглиблення знань з окремих питань економічної теорії та господарської практики, але вже з використанням інших монографічних і спеціальних видань.
Матеріал апробований у курсі лекцій, прочитаних студентам Львівського національного університету імені Івана Франка та слухачам Української академії державного управління при Президентові України і студентам інших вищих навчальних закладів. Це дає підстави вважати, що цей навчальний посібник може бути корисний для всіх, хто бажає поглибити свої знання в галузі економічної теорії, а також для студентів, які вивчають економічну науку.
Розділ 1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ
1.1. Предмет економічної теорії
Значення вивчення економічної теорії.
Зв'язок економічної теорії з іншими дисциплінами.
1.2. Методологія економічної теорії
1.3. Економічні дослідження і політика
1.4. Еволюційний розвиток економічної теорії
Вклад українських учених у розвиток економічної науки.
Розділ 2. ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ЕКОНОМІКИ