Лакофарбові матеріали (лаки, фарби, емалі, ґрунтовки, складові їх компоненти), а також предмети з пофарбованою поверхнею (транспортні засоби, деталі будівельних конструкцій, сейфи, інструменти) часто виступають як речові докази при розслідуванні кримінальних справ та при вирішенні спорів у цивільних та господарських справах.
Об'єктами експертизи лаків, фарб і покриттів можуть бути:
- конкретні об'єми лакофарбових матеріалів, які за припущенням мають спільне джерело походження (за місцем виготовлення, зберігання, використання);
- окремі складові компоненти лакофарбових матеріалів (зв'язуюче, пігменти, наповнювачі), які ймовірно використовувалися для виготовлення конкретного лакофарбового матеріалу;
- лакофарбові покриття конкретних фарбованих предметів і часток речовин, які ймовірно відокремилися від них;
- конкретні сукупності фарбованих предметів зі слідами контактної взаємодії;
- інструменти, які використовувались для виконання робіт з лакофарбовими матеріалами.
Під час проведення експертизи ЛФМ та ЛФП вирішуються такі питання:
Чи є знайдена речовина лакофарбовим матеріалом, його родова приналежність, призначення, область застосування?
Чи є на предметові-носієві нашарування мікрочастинок лакофарбового покриття або сліди лакофарбового матеріалу, їх локалізація?
Чи мають загальну родову (за наявною в науці і техніці класифікацією типу, роду, виду тощо) чи групову приналежність (за умовами виготовлення, зберігання, тощо) декілька об'єктів (частина лакофарбового покриття, слідів чи обсягів лакофарбового матеріалу)?
Чи належать частинки лакофарбового покриття (сліди лакофарбового матеріалу) лакофарбовому покриттю конкретного пофарбованого предмета чи конкретному обсягові лакофарбового матеріалу (банці фарби, тощо)?
Чи мають подані для дослідження зразки одне джерело походження за місцем їх виготовлення або зберігання?
Чи однакові за хімічним складом частки лакофарбового матеріалу, знайдені під час огляду місця події (на одязі, взутті потерпілого), зі зразками ЛФМ, що вилучені з автотранспортного засобу?
Чи однаковими художніми (будівельними) фарбами пофарбовані порівнювальні об'єкти?
Чи піддавалась поверхня предмету перефарбуванню?
Який спосіб нанесення лакофарбового покриття на предмет?
Який механізм нашарування частинок лакофарбового покриття чи слідів лакофарбового матеріалу на конкретному предметовіносіеві?
31. Експертиза нафтопродуктів та паливно-мастильних матеріалів
Предметом експертизи нафтопродуктів та паливно-мастильних матеріалів (НП та ПММ) є фактичні дані, які встановлюються на основі загальних положень методики досліджень матеріалів і речовин та спеціальних галузей знань - нафтохімії, технології нафтопереробки тощо. Такими фактичними даними є наявність на предметах-носіях легкозаймистих нафтопродуктів (НП), що свідчать, наприклад, про причину пожежі, використання їх для спалювання трупів; належність легкозаймистих НП, вилучених на місці події, до конкретної ємності; наявність на одязі потерпілого нашарувань мастильних матеріалів та їх віднесення до конкретного об'єкта (транспортного засобу, вогнепальної та холодної зброї) чи конкретного об'єму (картер, коробка передач, задній міст транспортного засобу).
Об'єктами експертизи НП та ПММ є розчинники, бензин, газ, дизельне пальне, мінеральні мастила, консистентні змазки, парафін, бітуми.
До завдань експертизи НП та ПММ відносяться:
- виявлення слідів НП та ПММ;
- встановлення природи речовини невідомого походження з метою віднесення її до продуктів нафтопереробки;
- визначення виду, сорту, марки наданого на дослідження НП та ПММ у відповідності з існуючими науковими, технічними та торговими класифікаціями;
- встановлення належності порівнюваних об'єктів до одного виду, сорту, марки НП або ПММ;
- встановлення спільної групової належності досліджуваних об'єктів, тобто виявлення у них ознак, які свідчать про спільне джерело їх походження за місцем виготовлення (конкретний завод), належністю одній партії виготовлення, однаковими умовами зберігання, експлуатації;
- ототожнення мас (об'єктів) НП та ПММ, розділених на частини в зв'язку з розслідуваною подією.
Під час проведення експертизи НП та ПММ вирішуються такі питання:
Яка паливно-мастильна речовина виявлена на місці об'єкту пожежі? Чи могла вона бути використаною для підпалювання?
Чи однакова природа масляних плям, виявлених на одязі, дорожньому полотні, тощо?
Чи є сліди конкретної взаємодії одягу (іншого предмету), на якому виявлені нафтопродукти та паливно-мастильні матеріали, з розшукуваним у справі об'єктом, що є предметом-носієм цих речовин?
Чи є нафтопродуктом рідина в конкретній ємності?
Чи є на предметові-носієві сліди нафтопродуктів?
Яка родова (групова) приналежність виявленого нафтопродукту або паливно-мастильної речовини (в ємності чи на предметові-носієві)?
Чи є даний зразок частиною нафтопродукту або паливно-мастильної речовини, що знаходиться в конкретній ємності?
Чи залишені сліди на предметові-носієві нафтопродуктом або паливно-мастильною речовиною конкретного обсягу?
Який механізм утворення слідів на предметові-носієві?
Чи є конкретний нафтопродукт в суміші з іншими нафтопродуктами або речовинами (наприклад, бензину в гасі, бензину в фарбі, тощо)?
33. Експертиза пластмас і полімерів
34. Експертиза рідин, що містять спирт
35. Експертиза парфумно-косметичних виробів
36. Фармацевтична та фармакологічна експертиза
37. Експертиза харчових продуктів
38. Ґрунтознавча експертиза
39. Судово-біологічна експертиза
40. Екологічна експертиза
41. Одорологічна експертиза