Підготовка до перегляду судового рішення у Верховному Суді України.
Ухвала про допуск справи до провадження разом із заявою про перегляд судового рішення та доданими до неї документами реєструється у день її надходження та не пізніше наступного дня передається судді-доповідачу. Суддя-доповідач протягом трьох днів постановляє ухвалу про відкриття провадження та надсилає її копії учасникам судового провадження.
Суддя-доповідач протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження здійснює підготовку до перегляду судового рішення Верховним Судом України:
- виносить ухвалу про витребування матеріалів справи та направляє її до відповідного суду;
- визначає порядок розгляду справи (у відкритому або закритому судовому засіданні);
- вирішує питання про поновлення строку для подання заяви про перегляд судового рішення або про залишення заяви без розгляду, якщо таке питання не розглядалося у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ;
у має право доручати відповідним фахівцям Науково-консультативної ради при ВСУ підготувати науковий висновок щодо норми закону України про кримінальну відповідальність, яка неоднаково застосована судом касаційної інстанції щодо подібних суспільно небезпечних діянь;
- має право визначати органи державної влади, представники яких можуть дати в суді пояснення, які будуть корисні для вирішення справи, та дає розпорядження про їх виклик до суду;
- здійснює інші заходи, необхідні для вирішення питання про усунення розбіжностей у застосуванні норми матеріального права.
За результатами проведення підготовчих дій суддя-доповідач готує доповідь та постановляє ухвалу про закінчення підготовки та призначення справи до розгляду ВСУ. Справа про перегляд судового рішення з підстави неоднакового застосування судом касаційної інстанції розглядається на засіданні Судової палати у кримінальних справах ВСУ. Засідання є правомочним за умови присутності на ньому не менше двох третин суддів від складу судової палати у кримінальних справах ВСУ.
Справа про перегляд судового рішення з підстави встановлення міжнародною судовою установою порушених Україною міжнародних зобов'язань розглядається на спільному засіданні всіх судових палат ВСУ. Засідання є правомочним за умови присутності на ньому не менше двох третин суддів від складу ВСУ. визначеного законом.
Відкриття судового засідання, роз'яснення його учасникам прав та обов'язків, оголошення складу суду і роз'яснення права відводу здійснюються за правилами КПК.
Після проведення необхідних процесуальних дій та розгляду клопотань учасників судового провадження суддя-доповідач доповідає в необхідному обсязі про зміст вимог, викладених у заяві, яка надійшла до ВСУ, та результати проведених ним підготовчих дій.
Особа, яка подала заяву до ВСУ, у разі її прибуття у судове засідання має право надати пояснення по суті заявлених вимог. Якщо такі заяви, крім сторони обвинувачення, подали інші особи, першою дає пояснення сторона обвинувачення. Для з'ясування сутності норми закону України про кримінальну відповідальність, яка неоднаково застосована, можуть заслуховуватися пояснення представників органів державної влади.
Неприбуття учасників судового провадження і належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи для участі у судовому засіданні не перешкоджає судовому розгляду справи.
Після закінчення заслуховування пояснень осіб суд виходить до нарадчої кімнати для ухвалення судового рішення.
Строк розгляду заяви про перегляд судового рішення ВСУ не може перевищувати одного місяця з дня відкриття провадження у справі.
170. Наслідки розгляду справи Верховним Судом України
171. Ухвала Верховного Суду України
Відповідно до ст. 455 КПК Верховний Суд України задовольняє заяву в разі наявності однієї з підстав, передбачених КПК. Якщо ВСУ установить, що судове рішення у справі, яка переглядається з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 445 КПК, є незаконним, він скасовує його повністю чи частково, змінює його і приймає нове судове рішення або направляє справу на новий розгляд до суду касаційної інстанції. У мотивувальній частині ухвали має міститися обґрунтування помилковості висновків суду касаційної інстанції з цього питання. У резолютивній частині нового судового рішення має міститися висновок про те, як саме має застосовуватися відповідна норма закону України про кримінальну відповідальність щодо подібних суспільно небезпечних діянь.
Ухвала Верховного Суду України про задоволення заяви має бути вмотивованою.
ВСУ відмовляє в задоволенні заяви, якщо обставини, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися.
Ухвала про відмову в задоволенні заяви повинна бути вмотивованою. У мотивувальній частині ухвали про відмову в задоволенні заяви у зв'язку з правильним застосуванням судом касаційної інстанції норми закону України про кримінальну відповідальність має міститися обгрунтування з цього питання, а в резолютивній частині - висновок про те, як саме має застосовуватися відповідна норма закону України про кримінальну відповідальність щодо подібних суспільно небезпечних діянь.
Ухвала ВСУ повинна бути виготовлена та направлена учасникам судового провадження не пізніше п'яти днів з дня закінчення розгляду справи.
Рішення ВСУ, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм закону України про кримінальну відповідальність щодо подібних суспільно небезпечних діянь, с обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності зазначену норму закону, та для всіх судів України.
Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Рішення ВСУ, прийняті за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення підлягають опублікуванню на офіційному веб-сайті Верховного Суду України не пізніш як через десять днів з дня їх прийняття.
21. Провадження за нововиявленими обставинами
172. Підстави для здійснення провадження за нововиявленими обставинами
173. Суб'єкти, порядок та строки звернення про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами
Учасники судового провадження мають право подати заяву про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили.
174. Вимоги до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами
175. Розгляд справ за нововиявленими обставинами
Відповідно до ст. 464 КПК заява про перегляд судового рішення за ново-виявленими обставинами, що надійшла до суду, передається в порядку черговості судді суду. У розгляді заяви та перегляді судового рішення за ново-виявленими обставинами не має права брати участь суддя, який брав участь в ухваленні судового рішення, про перегляд якого ставиться питання.
Не пізніше наступного дня після надходження заяви до суду суддя перевіряє її відповідність необхідним вимогам і вирішує питання про відкриття кримінального провадження за нововиявленими обставинами.
Відкривши кримінальне провадження за нововиявленими обставинами, суддя надсилає учасникам копії ухвали про відкриття провадження, заяви про перегляд і призначає дату, час та місце судового засідання, про що повідомляє зазначених осіб.
Особа, яка подала заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, має право відмовитися від заяви до початку судового розгляду. У разі прийняття відмови від заяви суд закриває кримінальне провадження за нововиявленими обставинами, про що постановляє ухвалу.
Особа, яка відмовилася від заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, не має права повторно звертатися до суду із такою ж заявою з тих самих підстав.
Заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами розглядається судом протягом двох місяців після її надходження в суді тієї інстанції, яка здійснює перегляд.
Учасники судового провадження повідомляються про дату, час та місце розгляду заяви. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви і перегляду судового рішення.
Суд своєю ухвалою має право зупинити виконання судового рішення, яке переглядається за нововиявленими обставинами, до закінчення перегляду.
Суд має право не досліджувати докази щодо обставин, що встановлені в судовому рішенні, яке переглядається за нововиявленими обставинами, якщо вони не оспорюються.
176. Результати розгляду справ за нововиявленими обставинами
173. Суб'єкти, порядок та строки звернення про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами
174. Вимоги до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами
175. Розгляд справ за нововиявленими обставинами
176. Результати розгляду справ за нововиявленими обставинами
ГЛАВА V. ОСОБЛИВІ ПОРЯДКИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ
22. Кримінальне провадження на підставі угод
177. Види угод та порядок їх укладення
178. Зміст угоди
179. Порядок судового провадження на підставі угоди