Співпраця між ЄС та Україною в межах створення простору свободи, безпеки і юстиції здійснюється на основі Плану дій у сфері СБЮ, ухваленого у червні 2007 р. Радою з питань співробітництва УПС. Документ був підготовлений з урахуванням положень УПС, Плану дій Україна - Євросоюз, Гаазької програми ЄС від 4 листопада 2004 р. і її Плану дій 2005 р., Стратегії ЄС стосовно зовнішніх аспектів юстиції і внутрішніх справ: глобальна свобода, безпека і юстиція, ухваленої Радою у грудні 2005 р.
План дій складається з розділів, присвячених окремим напрямам співпраці сторін. У сфері "Свобода" до них віднесені міграція, притулок, управління кордонами, візи, безпека документів. У сфері "Безпека" - це боротьба з організованою злочинністю і тероризмом, включаючи торгівлю людьми, розповсюдження наркотиків, корупцію, підробку документів, відмивання коштів. У сфері "Юстиція" виділені судова реформа з метою забезпечення незалежності, неупередженості і ефективності судової влади та співпраця між ЄС та Україною у цивільних і кримінальних справах.
У всіх сферах співпраці передбачено гармонізацію законодавства України з правом Євросоюзу та посилення інституційної здатності. Інструментом реалізації Плану дій є План-графік, схвалений у квітні 2008 р. на засіданні Підкомітету Комітету з питань співпраці. Він містить цілі співпраці і визначає спільні заходи.
В Україні вже зроблено певні кроки на шляху імплементації пріоритетних завдань Плану дій.
У сфері міграції і притулку введено в дію інтегровану міжвідомчу інформаційно-телекомунікаційну систему щодо контролю осіб, транспортних засобів і вантажів, які перетинають державний кордон. Почала функціонувати Автоматизована інформаційна система "Біженець", яка включає базу даних щодо осіб, які звернулись за отриманням притулку, та біженців.
Україна у 2007 р. ратифікувала Європейську конвенцію про правовий статус трудящих-мігрантів. Підготовлено проект закону "Про біженців та осіб, які заслуговують допоміжного чи тимчасового захисту в Україні".
У сфері управління кордонами у 2007 р. було затверджено Державну цільову правоохоронну програму "Облаштування і реконструкція державного кордону" на період до 2015 р.
Підписані робочі домовленості про оперативне співробітництво між Адміністрацією Державної прикордонної служби і Європейською агенцією з управління оперативною співпрацею на зовнішніх кордонах держав-членів ЄС (Фронтекс).
Здійснюється співпраця з місією Комісії ЄС з надання допомоги у питаннях кордону між Україною та Молдовою. Відповідна угода між Україною, Молдовою та Комісією ЄС набула чинності у 2009 р.
У сфері візової політики між Україною та ЄС були підписані угоди про спрощення оформлення віз та про реадмісію осіб. Обидві угоди набрали чинності 1 січня 2008 р.
Угода про спрощення віз передбачає полегшення оформлення Шенгенських віз для громадян України консульськими установами держав-членів Євросоюзу. Безвізовий режим запроваджується для власників дипломатичних паспортів. Передбачено видачу багаторазових та безкоштовних віз певним категоріям громадян України. Угода упорядковує перелік документів, необхідних для отримання візи, і фіксує суму консульського збору за видачу візи. З метою моніторингу імплементації угоди створено Спеціальний комітет, до складу якого входять представники України та ЄС, а також експерти від держав-членів.
Угода про реадмісію осіб встановлює процедури, пов'язані з поверненням (реадмісією) на територію України громадян третіх країн та України, а також осіб без громадянства, які нелегально потрапили чи перебувають на території держав-членів Союзу. На базі угоди створено Спільний комітет з питань реадмісії, до складу якого входять представники України та ЄС із залученням експертів від держав-членів. Він готує пропозиції, рекомендації та ухвалює рішення з метою імплементації угоди.
У 2007-2009 рр. були підготовлені і укладені двосторонні угоди з державами-сусідами України (Польщею, Словаччиною, Угорщиною) про місцевий прикордонний рух. Підготовлено угоду з Румунією.
З метою запобігання розповсюдженню наркотиків триває співпраця з Моніторинговим центром ЄС з питань наркотиків.
У сфері боротьби з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму у 2007 р. були внесені зміни до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом". Він спрямований на забезпечення реалізації положень Сорока рекомендацій Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ), затверджених у 2003 р., Конвенції Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, та про фінансування тероризму, а також Директиви Європарламенту і Ради 2005/60 ЄС щодо запобігання використанню фінансової системи з метою відмивання коштів та фінансування тероризму.
Підготовлені угоди про співпрацю з Європолом та Євроюстом. Передумовою для укладання угоди з Євроюстом є ратифікація Україною Конвенції Ради Європи "Про захист осіб у зв'язку з автоматизованою обробкою персональних даних" 1981 р. та Додаткового протоколу до цієї Конвенції щодо органів нагляду та транскордонних потоків даних 2001 р.
У сфері боротьби з корупцією реалізується План дій, підготовлений з урахуванням рекомендацій з боку експертів Ради Європи та Групи держав проти корупції (ГРЕКО).
Певні заходи вживаються Україною у сфері реформування судової системи, боротьби з корупцією, затримання та ув'язнення.
Євросоюз надає Україні технічну та фінансову допомогу для виконання положень Плану дій.
ЛІТЕРАТУРА І НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ