Розрізняють загально-соціальні і юридичні обов'язки. Загально-соціальні обов'язки - суспільно визнана необхідність певної поведінки осіб (міра належного, корисного), що об'єктивно зумовлена потребами існування і розвитку інших осіб, соціальних груп, націй, людства. Можна сказати, що загально-соціальні обов'язки є перепоною на шляху сваволі, хаосу - всього того, що заважає нормальному розвиткові громадянського суспільства.
Обов'язок - це парна категорія з правом, оскільки обов'язок є способом забезпечення права. Права людини і громадянина, якими б об'ємними вони не були, усе-таки не є безмежними, абсолютними, бо їх використання не повинно завдавати шкоди іншим людям, суспільству в цілому. Використання людиною своїх прав одночасно передбачає її обов'язок захищати і зміцнювати ці права - заради себе і задля інших. Навіть громадяни розвинених демократій часто неправильно розуміють цю рівність і іноді користуються правами, ігноруючи обов'язки.
Громадяни самі є хранителями своєї свободи, напрями і межі зовнішнього вираження якої визначено в правах. Саме для того щоб зміцнити свої права, громадяни в демократичному суспільстві беруть на себе зобов'язання (ставлять вимоги здійснювати якісні дії, вести себе належним чином) і виконують свої обов'язки. В Загальній декларації прав людини (п. 1 ст. 29) зазначено: "Кожна людина має обов'язки перед суспільством, у котрому лише і є можливим вільний і повний розвиток її особистості". Як і права людини, основні загально-соціальні обов'язки фіксуються в конституції та інших законах держави, стають юридичними обов'язками.
Юридичні обов'язки - це передбачені законодавством вид і міра належної поведінки особи, що забезпечується державою. Сутність юридичного обов'язку полягає в тому, що він існує лише відповідно до суб'єктивного права і має здійснюватися в межах, встановлених законом і гарантованих державою; інакше до особи, яка не виконує обов'язків або виконує їх неналежно, застосовується державний примус.
Більшість юридичних обов'язків стосуються одночасно людини і громадянина; деякі - лише громадянина (захист батьківщини, військова служба тощо). В конституції кожної країни встановлені обов'язки, що зобов'язують її громадянина їх виконувати.
Класифікація обов'язків відповідно до вказаних видів прав людини і громадянина:
o громадянські (особисті) - фізичні (обов'язок батьків утримувати неповнолітніх дітей; обов'язок сплачувати аліменти) і духовні (не порушувати права інших людей, не зловживати правом, шанувати честь, гідність, національні почуття людини);
o економічні - обов'язки віддавати частину свого прибутку у вигляді податку на суспільні потреби та ін.;
забезпечення, запорука) с засобом перетворення юридичної можливості (виражена в правовій нормі) у реальність. Без гарантій права і свободи перетворюються на своєрідні "заяви про наміри", що не мають ніякої цінності ні для особи, ні для суспільства.
o політичні - обов'язки додержувати конституції і законів держави, використовувати мирні засоби політичної боротьби, захищати вітчизну, поважати інститут президента, шанувати державні символи та ін.;
o соціальні - обов'язки забезпечувати людину в старості, у разі хвороби, каліцтва, втрати годувальника та ін.;
o культурні (гуманітарні) - обов'язки дбайливо ставитися до пам'яток історії та культури людства; мати основну загальну освіту та ін.
До зазначених обов'язків можна додати екологічні, інформаційні та ін.
У деяких країнах до найважливіших обов'язків громадян належать участь у голосуванні на виборах в органи державної влади (Італія, Бельгія) і військова повинність (Ізраїль та ін.). У конституціях деяких держав йдеться про обов'язок працювати (Японія, Італія, Гватемала, Еквадор та ін.), виховувати дітей (Італія, Росія), піклуватися про своє здоров'я і своєчасно вдаватися до лікувальної допомоги (Уругвай).
Обов'язки громадян за Конституцією України 1996р.: 1) захищати Вітчизну, її незалежність і територіальну цілісність; 2) поважати її державні символи; 3) додержуватися Конституції та законів України; 4) проходити військову службу; 5) не заподіювати шкоди природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані збитки; 6) сплачувати податки і збори у розмірах, встановлених законом; 7) не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; 8) мати повну загальну середню освіту; 9) не використовувати власність шляхом завдання, шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршення екологічної ситуації і природних якостей землі тощо.
Таким чином, використання і здійснення прав і свобод людини і громадянина є невід'ємним від виконання ним обов'язків, законодавчо закріплених державами. На жаль, відповідальність за невиконання деяких обов'язків не передбачається, що ускладнює їх реалізацію.
10. Міжнародні гарантії прав людини. Європейська система захисту прав людини
Розділ 4. Громадянське суспільство, його політична система і держава
1. Поняття, ознаки і структура громадянського суспільства
2. Взаємодія громадянського суспільства і держави
3. Політична система громадянського суспільства і місце в ній держави
4. Політичні партії в політичній системі громадянського суспільства та їх правовий статус
Розділ 5. Правосвідомість. Правова культура. Правове виховання
1. Поняття і ознаки правосвідомості
2. Структура правосвідомості