Психологія сексуальності - Діденко С.В. - 5. Міжстатеві сексуальні стосунки

Важливим аспектом міжособистісних сексуальних стосунків є сексуальне задоволення з його фізіологічними і психологічними компонентами. Фізіологічно сексуальне задоволення залежить від чуттєвих аспектів сексуальної взаємодії, позбавлення від статевої напруги при оргазмі, а психологічний компонент полягає в емоційній взаємодії партнерів. Відомо, що чоловіки приділяють більше уваги фізичному компоненту, а жінки - психологічному.

5.1. Міжстатеві психологічні відмінності

У поведінці, інтересах, схильностях чоловіків і жінок психологічні відмінності простежуються з дитинства. Виховання дівчаток з раннього віку пов'язане з безліччю дрібних турбот і занепокоєнь, чого зазвичай позбавлене виховання хлопчиків. Із віком відмінності між хлопчиками та дівчатками стають дедалі виразнішими. Однак вони необумовлені характером виховання і виявляються задовго до статевого дозрівання.

Із раннього віку у центрі уваги та інтересів жінки є людина і міжособистісні стосунки, а також сфера безпосереднього побуту (предмети споживання, одяг, тварини). Простір, що становить для жінки інтерес, невеликий, однак ретельно, до дрібниць продуманий. У чоловіків, простір, у якому знаходяться цікаві для них об'єкти, не обмежений. У цьому закорінені їхній інтерес до засобів транспорту (літаки, пароплави, машини та інша техніка), захоплення колекціонуванням. Елементи безпосереднього оточення часто опиняються поза увагою чоловіків, недостатньо відображені в їхній свідомості. Тому в домашніх справах, побуті чоловіки часто безпорадні, хоч і цікавляться польотами в космос, подорожами, останніми світовими новинами. Ці відмінності значною мірою залежать від виховання: дівчат змалку частіше залучають до домашнього господарства, і робиться це не всупереч їх схильностям та інтересам. Хлопчики здебільшого виявляють слабкий інтерес до домашніх справ.

Жінки схильні опікувати інших, виявляти турботу про них. Старші сестри охочіше доглядають своїх молодших братів, ніж старші брати молодших сестер. Жінки повчають, наставляють, критикують своїх братів, чоловіків, батьків, знайомих і незнайомих людей (часом втрачаючи в цьому чуття міри), що рідко виявляють у ставленні до своїх сестер, дружин чоловіки.

Крім того, жінки легко апелюють до інших, до рідних, старших, впливових або навіть незнайомих людей. У кризових ситуаціях частіше скаржаться на чоловіків, ніж це роблять чоловіки щодо них. Це може ввести в оману, наприклад, недосвідчених суддю, педагога, батьків, адже особа, яка скаржиться, мимоволі сприймається як потерпіла сторона, хоч це не завжди так. Жінки охочіше за чоловіків вірять авторитетам і спираються на них у скрутних ситуаціях.

Чоловікам подобається перетворювальна і конструктивна діяльність* Цим зумовлений їхній інтерес до інструментів, знарядь праці, механізмів і пристосувань, який часто виявляється вже в ранньому дитинстві. Якщо дівчинка (жінка) краще відчуває й розуміє призначення речей, їх споживчу користь, то хлопчик (чоловік) краще розуміє їх будову, більше цікавиться нею. Зламану річ жінка зазвичай відкидає вбік як непридатну, чоловік використає це як можливість ознайомитися з її будовою. Дівчатка, як правило, використовують іграшку за призначенням, помиляючись в її застосуванні лише через незнання; хлопчики можуть пристосовувати іграшку до різних цілей, часто не за призначенням, свідомо знаходячи несподівані її застосування. Зацікавленість хлопчиків будовою, а не призначенням іграшки зумовлює наявність у їхньому "господарстві" багатьох предметів.

У конструктивних іграх хлопчики виявляють більше винахідливості. Вони будують міста, залізниці, приділяючи увагу конструкціям. В аналогічних умовах дівчатка споруджують будиночки з меблями, предметами побуту, прикрасами.

Однаковими є розумові здібності чоловіків і жінок, та виявляються вони по-різному, що є наслідком різної спрямованості їхніх інтересів і схильностей. Жінкам більше властива точність в роботі, однак менше - цілісність і загальний погляд на предмет. Вони більш сугестивні, однак менш рішучі в діях; точніше відтворюють події, часом неспроможні відокремити об'єктивний план події від власних переживань у той момент. У чоловіків здатність відокремлювати істотне від другорядного розвивається раніше. Чоловічий розум більше схильний до узагальнень, менше - до конкретного. Вони більше уваги звертають на фактичний бік справи.

Коло інтересів чоловіків ширше, ніж жінок. У їхньому лексиконі більше слів, які позначають віддалені предмети і загальні поняття, передають дії. У мові жінок домінують предметно-оцінні елементи. Жінки більш конформні, краще пристосовуються до обставин, легше вживаються у нове середовище. Вони чутливіші в міжособистісних взаєминах, особливо реагують на норми соціальної групи, з якою себе ідентифікують.

За межами власного дому, у незвичних обставинах жінки поводяться насторожено, швидше розгублюються, ідучи кудись, чітко усвідомлюють мету. Чоловіки легше орієнтуються у незнайомій обстановці, сприймаючи її позитивно, знаходячи собі заняття з огляду на обставини. Способи їхнього дозвілля більш різноманітні, але менш організовані.

Жінки самозакоханіші, вразливіші, чутливіші до критики, ніж чоловіки. У них вищий інтерес до своєї зовнішності, активніші реакції на оцінювання її іншими людьми. Із цих причин у них часто формуються хибні уявлення про свою фізичну зовнішність, у т. ч. недосконалість.

Однією з поведінкових реакцій жінок, пов'язаних із статевим потягом, є кокетство (виявляють і дівчата віком до 1 року). Іноді його елементи спостерігаються і в чоловіків.

Кокетство - комплексна мимовільна поведінкова реакція, основою якої є прагнення привернути до себе увагу.

Таке прагнення - специфічна особливість жінок. Метою кокетства є намагання привернути до себе увагу зовнішніми принадами, внутрішніми якостями. До його арсеналу належать особливі міміка, інтонації голосу.

У маленьких дівчаток кокетство часом спостерігається само по собі, поза об'єктом, якому з урахуванням специфіки віку можна було б приписати сексуальне значення. Частіше воно є реакцією на присутність іншої людини, зокрема незнайомого чоловіка.

Із статевим потягом жінок пов'язана соромливість, що зазвичай з'являється після 3-х років з усвідомленням дитиною себе як особистості, однак спочатку виражена нечітко. Почуття соромливості посилюється в підлітковому віці з появою вторинних статевих ознак. її ступінь залежить від індивідуальних особливостей дівчини, сімейного побуту (вона не переходить нормальних меж і не перетворюється на манірність, якщо в родині не надають спеціального значення випадковому оголенню тіла). Спочатку соромливість спостерігається щодо всіх людей, потім - лише стосовно представників іншої статі.

Статеве життя чоловіків переважно екстенсивніше, ніж у жінок, вони частіше змінюють сексуальних партнерів. Більша екстенсивність чоловічого статевого життя означає меншу емоційну залежність і психологічну інтимність. Чоловіки, перераховуючи можливі та реальні мотиви статевого зв'язку, частіше називають безособові, не пов'язані з конкретною людиною статеві бажання. Попри обізнаність із сексуальними стосунками, вони іноді не можуть пояснити вибір жінкою іншого партнера.

Традиційно вважають, що жінки сексуально пасивні, невимогливі, а чоловіки активніші. Однак останнім часом ця тенденція змінюється на користь жінок: вони стають не менш активними за чоловіків.

В еротичних снах і фантазіях чоловіки частіше уявляють статеві акти з незнайомими особами, груповий секс або примушування когось до статевого зв'язку. Жінкам переважно сняться ситуації, в яких вони є жертвами насильства, а також сексуальні дії, на які в реальному житті вони ніколи б не наважились. Спільними для представників обох статей є близькі стосунки з коханою людиною.

Неоднозначними є погляди на зв'язок жіночої сексуальності з менструальним циклом. Вважається, що факт самої менструації потрібно приховувати. Цей період супроводжують дискомфорт, поганий настрій, дратівливість, депресія, що впливає на сексуальні стосунки жінки. Однак, як засвідчили дослідження, це твердження правильне приблизно у кожному другому випадку, і явище ПМС (передменструального синдрому) не залежить тільки від фізіологічного та біологічного циклів, а має швидше психосоматичний, культурний і соціальний характер. Пік жіночої еротичної реактивності спостерігається саме на середині менструального циклу і перед початком менструації.

Багато жінок починає відчувати оргазм не відразу, а з набуттям сексуального досвіду, опануванням таємниць свого тіла, пізнанням своїх ерогенних зон, а також після звільнення від думок про гріховність і сором плотських стосунків. Підвищення оргазмічної активності жінки більше залежить від того, у якому віці вона почала статеве життя, ніж від строків статевого дозрівання. Жіночий оргазм фізіологічно, психологічно складніший за чоловічий. Відсутність чи наявність його певною мірою залежить від конституційних особливостей, умов виховання та індивідуального досвіду, а також впливу перенесених життєвих негараздів.

Процес статевого збудження та його розрядка в жінок більш індивідуальні та різноманітні, ніж у чоловіків. При статевому акті чоловік досягає піку оргазму швидше, ніж жінка, але у жінки оргазм триваліший. Різняться вони за емоційними реакціями і психофізіологічними локалізаціями еротичних відчуттів. Чоловіча сексуальність фалоцентрична, її кульмінацією є інтромісія та еякуляція. У багатьох жінок сексуальні відчуття пов'язані з подразненням клітора, попри те що вагінальні відчуття теж можуть бути загостреними. Жінки чіткіше, ніж чоловіки, відрізняють оргазм при мастурбації від оргазму при коїтусі. Вони здатні до багаторазових оргазмів, а чоловіки після еякуляції деякий час не реагують на сексуальне стимулювання. Отримання жінкою сексуального задоволення залежить від психологічних обставин: кохання до партнера, відчуття його близькості, почуття ніжності тощо, а також від її соціальної активності та задоволеності життям (табл. 5.1).

Таблиця 5.1

Психологічні відмінності між чоловіками та жінками в оцінюванні основних факторів, які покращують статевий акт _ (П. Бентлер)

Основні фактори

Думка чоловіків про те, що є бажаним для жінки (%)

Думка жінки про те, що для неї бажане (%)

Затримання або гальмування настання оргазму в чоловіка

16

18

Багаторазове викликання у жінки оргазму

23

0

Застосування чоловіком насильства

12

6

(якщо вона це контролює)

Викликання оргазму

9

со

Вдалий кунілінгус

0

11

Вибір відповідного для жінки фрикційного ритму

0

11

Думка жінок про те, що є бажаним для чоловіків (%)

Думка чоловіків про те, що для них бажане (%)

Майстерне використання вагінальних м'язів

14

1

(якщо піхва щільно охоплює статевий член)

Рабське поводження під час статевого акту

13

8

(тільки покора)

Гарна феляція

9

15

Жіноча працелюбність та агресивність під час статевого акту

7

2

(тільки енергійність)

Наявність жіночого оргазму

1

2

(тільки спільний)

Ґрунтовне знання та використання жінкою сексуальної техніки

1

8

(жіноча надзвичайність, демонстрація чогось нового)

Дослідження П. Бентлера виявили відмінності між поглядами чоловіків і жінок на те, які анатомічні структури можуть приваблювати і збуджувати жінку (табл. 5.2).

Таблиця 5.2

Відмінності між оцінкою чоловіками та жінками факторів, які приваблюють і збуджують жінку (П. Бентлер)

Привабливі та збуджувальні фактори (у зовнішності чоловіка)

На думку жінки (%)

На думку чоловіка

(%)

Високий зріст

5

13

Характер і колір волосся

(але не довжина)

5

4

Очі та їх колір

11

4

Шия

со

2

М'язисті плечі та груди

1

21

М'язисті руки

0

00

Стрункість фігури

15

7

Підтягнутий живіт

13

9

Сідниці

39

4

Довгі ноги

6

3

Великий статевий член

2

15

Чоловіки здебільшого надають перевагу фізично привабливим, красивим, хазяйновитим жінкам. Жінки більше цінують у чоловіках розум, освіченість, працьовитість тощо. Жіноча репродуктивна цінність пов'язана з віком, станом здоров'я, про що можуть свідчити чиста і гладенька шкіра, свіжий вираз обличчя, пишне волосся тощо. Чоловічий репродуктивний внесок залежить від соціальних можливостей, які він здатен створити своїй дружині та дітям.

Жінки з невиразною зовнішністю щасливіші в сімейному житті, оскільки виробляють установку, що багато вимагати від життя неможливо. Коли за ними починає упадати "середній" за всіма мірками чоловік, вони вважають його дарунком долі, цінують, зберігають прихильність та закладають фундамент сімейного життя. Чоловіки цінують таких жінок за турботу й увагу. їх не приваблює холодна краса, а байдужість і зневажливість жінки - відштовхує. Чим красивіша жінка, тим більше в неї вимог до шлюбного партнера і тим менше вона має можливостей задовольнити свої потреби, знайти ідеал чоловіка.

Соціальне, психологічне (в т. ч. й сексуальне) благополуччя чоловіка і жінки залежить не від того, наскільки він або вона відповідають абстрактному нормативу, а від того, наскільки соматичні та поведінкові властивості відповідають ідеальним уявленням про себе, а також наскільки пощастить людині знайти партнера, який потребує саме такого типу особистості, щоб вони змогли створити пару.

Деякі дії людини, спрямовані на залучення, втримання партнера та подальший сексуальний контакт із ним, обов'язково містять елемент закоханості.

5.1. Міжстатеві психологічні відмінності
5.2. Закоханість і кохання
5.3. Шлюбні стосунки
Шлюбний потенціал
Шлюбний ВІК
Психологічна сумісність партнерів
Розвиток шлюбних стосунків
Секс у шлюбі
Розлучення
Цивільні шлюби
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru