Розвиваючи свою ідею про соціологічну уяву, Мілз наголошує, що соціологія широко застосовується в нашому житті.
Усвідомлення культурних відмінностей
По-перше, соціологія дозволяє нам бачити соціальний світ під багатьма поглядами. Дуже часто, за умов належного розуміння життя інших, нам легше збагнути і їхні проблеми. На практиці політика, яка не спирається на поінформованість про життєвий стан людей, яких вона безпосередньо стосується, має мало шансів на успіх. Наприклад, білий працівник соціальної сфери, діючи в спільноті, яка складається переважно з чорношкірих, ніколи не здобуде довіру її членів, якщо не розвине в собі чутливість до відмінностей у соціальному досвіді, що часто розділяє білих і чорних.
Оцінка наслідків різних видів політики
По-друге, соціологічне дослідження подає практичну допомогу в оцінці результатів політичних ініціатив. Програма практичних реформ може просто не дати тих результатів, на які сподіваються її автори, або призвести до непередбачуваних наслідків, що можуть завдати великої шкоди. Наприклад, у перші роки після другої світової війни у великих містах багатьох країн було зведено величезні квартали багатоквартирних будинків. Передбачалося, що вони відповідатимуть високим стандартам мешкання для малооплачуваних груп населення з нетряних районів, коли в безпосередній близькості від цих багатоквартирних осель були розміщені центри торговельного та побутового обслуговування. Проте дослідження показали, що багато людей, які перебралися зі своїх халуп у великі бетонні коробки, почувалися самотніми й нещасними. Швидко вибудувані багатоквартирні блоки і торговельні центри в бідняцьких кварталах часто руйнувалися й ставали розплідниками бандитизму та всіляких жорстоких злочинів.
Самопросвіта
По-третє, і в певному сенсі найважливіше те, що соціологія може дати нам засоби самопросвіти, тобто кращого розуміння самих себе Що більше ми знаємо про те, чому ми діємо так, а не інакше, і призагальні процеси, які відбуваються в нашому суспільстві, то з більшою ймовірністю зможемо впливати на своє власне майбуття. Не слід вважати, що соціологія має допомагати лише політикам, тобто владним групам, ухвалювати доцільні рішення. Не варт сподіватися, що ті, хто при владі, завжди зважатимуть на інтереси слабших або позбавлених можливості впливу на формування політики. Групи, які самопросвітилися, часто можуть скористатися з результатів соціологічних досліджень, щоб ефективно реаґувати на державну політику чи формувати власні політичні ініціативи. Такі групи самодопомоги, як "Анонімні алкоголіки" або громадські рухи на зразок руху за збереження навколишнього середовища, дають приклад таких соціальних груп, які своєю діяльністю сприяють практичним реформам і досягають в цьому значного успіху.
Роль соціолога в суспільстві
І, нарешті, багато соціологів знаходять собі практичне застосування як фахівці. Люди, навчені соціології, стають консультантами промислових підприємств, планувальниками міської забудови, соціальними працівниками, менеджерами по роботі з персоналом, спеціалістами в багатьох інших галузях практичної діяльності.
Чи повинні соціологи самі активно підтримувати або пропагувати програми реформ і соціальних змін? Дехто вважає, що соціологія може зберегти свою інтелектуальну незалежність лише в тому випадку, якщо соціологи будуть абсолютно нейтральні в дискусіях морального або політичного характеру. Проте часто існує зв'язок між вивченням соціології та діяльністю, спрямованою на розвиток суспільної свідомості. Жодна соціологічно освічена людина не може бути байдужою до тієї соціальної нерівності, що існує в сьогоднішньому світі, до прояву соціальної несправедливості в багатьох життєвих ситуаціях, до злиднів, від яких потерпають мільйони людей. Було б навіть дивно, якби соціологи не займали певну позицію в вирішенні питань соціальної дійсності, і навряд чи логічно було б вимагати від них, щоб у таких ситуаціях вони не користалися своєю фаховою обізнаністю.
Самопросвіта
Роль соціолога в суспільстві
ВИСНОВКИ
Розділ 2. КУЛЬТУРА, СУСПІЛЬСТВО ТА ІНДИВІД
ЛЮДСЬКИЙ РІД
Еволюція
Люди й людиноподібні мавпи
Соціобіологія
Інстинкти та біологічні потреби