Страховики можуть утворювати спілки, асоціації та інші об'єднання для координації своєї діяльності, захисту інтересів своїх членів та здійснення спільних програм, якщо їх утворення не суперечить законодавству України.
Об'єднання страховиків діють на підставі статутів і набувають прав юридичної особи після державної реєстрації.
3.5.1. Авіаційне страхове бюро
Авіаційне страхове бюро є юридичною особою, яка діє на підставі Положення "Про авіаційне страхове бюро" та установчого договору, погодженого з Міністерством фінансів України та державною авіаційною адміністрацією. Бюро має відокремлене майно, самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, набуває майнових та особистих немайнових прав, має право виступати в суді (арбітражному та третейському), виконувати будь-які дії відповідно до угод, що не суперечить законодавству України, Положенню "Про авіаційне страхове бюро" та установчому договору.
Повне найменування Бюро — Авіаційне страхове бюро, скорочено АСБ. Бюро має печатку зі своєю повною назвою, штампи, бланки, товарний знак.
Бюро розміщено у Києві, його юридична адреса визначається засновниками бюро.
У вирішенні питань Бюро керується чинним законодавством, Положенням та установчим договором.
Фінансування діяльності Бюро здійснюється за рахунок вступних і членських внесків членів Бюро та інших надходжень, не заборонених законодавством.
Бюро створюється страховиками, які мають дозвіл (ліцензію) на проведення обов'язкового авіаційного страхування та зареєстровані в Державній авіаційній адміністрації відповідно до Указу Президента України від 15 січня 1998р. №17 "Про невідкладні заходи щодо забезпечення безпеки авіації України", орган управління яких прийняв рішення про вступ до Бюро за умови виконання вимог Положення "Про авіаційне страхове бюро".
Бюро може бути ліквідованим тільки після вибуття з нього всіх членів.
Бюро підлягає державній реєстрації у Київській міській держадміністрації. Для державної реєстрації президент Бюро або голова загальних зборів, який тимчасово виконує обов'язки президента, подає Київській міській держадміністрації заяву про державну реєстрацію та установчий договір.
Державна реєстрація Бюро відбувається без справляння реєстраційного збору. Київська міська державна адміністрація в місячний термін розглядає подані матеріали, приймає рішення і видає свідоцтво про державну реєстрацію Бюро або відмову у реєстрації.
Основні завдання Бюро:
— координація діяльності національних страховиків у галузі страхування авіаційних ризиків;
— дослідження та прогнозування національного ринку страхових послуг у галузі авіації;
— організація співпраці з підприємствами, їхніми об'єднаннями та іншими організаціями, які експлуатують та обслуговують засоби авіаційного транспорту;
— підготовка та внесення на розгляд державних органів пропозицій стосовно законодавчих та інших нормативних актів з обов'язкового авіаційного страхування, розроблення рекомендацій з методології проведення відповідних видів авіаційного страхування;
— сприяння впровадженню прийнятих у міжнародній практиці умов авіаційного страхування та форм уніфікованих полісів;
— збір, аналіз та опублікування статистичних даних щодо збитків, завданих авіаційними подіями;
— розроблення програм і методів страхування авіаційних ризиків, заходів щодо запобігання страховим випадкам;
— організація та проведення консультацій з технічних, економічних і юридичних питань, пов'язаних з класифікацією страхових випадків, визначенням розміру збитків та страхового відшкодування;
— організація та проведення науково-практичних заходів з питань страхування авіаційних ризиків, забезпечення методичними матеріалами, інформаційне забезпечення страховиків і страхувальників;
— видання бюлетенів і довідників; проведення навчання, підвищення кваліфікації; організація конференцій, семінарів тощо;
— представництво інтересів страховиків-членів Бюро у міжнародних об'єднаннях страховиків.
Органом управління Бюро є загальні збори його членів. До беззаперечної компетенції загальних зборів належить:
— затвердження та відкликання президента Бюро;
— визначення повноважень президента Бюро;
— визначення терміну повноважень президента Бюро;
— визначення та зміна юридичної адреси Бюро;
— визначення розміру вступних та членських внесків і порядок їх сплати;
— визначення основних напрямів діяльності Бюро;
— затвердження річного кошторису витрат Бюро;
— затвердження розміру та умов оплати праці працівників Бюро;
— прийняття інших рішень, передбачених Положенням "Про авіаційне страхове бюро".
Вирішення окремих питань, що належать до компетенції загальних зборів, за рішенням загальних зборів можуть бути делеговані президентові Бюро.
Загальні збори членів Бюро скликають 25% його членів за пропозицією президента Бюро, але не рідше одного разу на квартал. Загальні збори є правочинними, якщо у їхній роботі бере участь не менше, ніж половина загальної кількості членів Бюро.
Рішення на загальних зборах членів Бюро приймають простою більшістю голосів, крім випадків, передбачених Положенням "Про авіаційне страхове бюро".
Поточною діяльністю керує безпосередньо президент Бюро, Його повноваження визначаються загальними зборами членів Бюро.
Кандидатуру президента Бюро визначає і подає Державна авіаційна адміністрація за погодженням з Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України та затверджують загальні збори.
У разі необрання президента Бюро загальні збори обирають голову загальних зборів, який тимчасово виконує обов'язки президента для подальшої державної реєстрації Бюро.
Усі члени Бюро мають рівні права та обов'язки. Кожен член Бюро має один голос.
Члени Бюро зобов'язані:
— дотримуватися норм Положення "Про авіаційне страхове бюро" та установчого договору;
— максимально сприяти якнайкращому використанню можливостей національного страхового ринку в забезпеченні діяльності підприємців у галузі авіаційного транспорту шляхом співпраці в галузі перестрахування і співстрахування зі страховиками-резидентами України;
— надавати Бюро (за рішенням загальних зборів членів Бюро, прийнятим двома третинами голосів від загальної кількості його членів, інформацію про укладені договори страхування і перестрахування, крім даних, які є комерційною таємницею;
— подавати до Бюро інформацію про контакти з міжнародними організаціями та виконувати рішення загальних зборів з цього питання.
Члени Бюро мають право:
— отримувати даніпередбачені пунктом 17 Положення "Про авіаційне страхове бюро";
— першочергово отримувати пропозиції від інших членів Бюро про перестраховування ризиків;
— користуватися інформацією, якою володіє Бюро.
Взаємовідносини страховиків-членів Бюро з питань перестраховування та співстрахування будують з метою сприяння повному використанню можливостей національного страхового ризику та проводять відповідно до законодавства.
3.5.2. Моторне (транспортне) страхове бюро
3.5.3. Морське страхове бюро
3.5.4. Ядерний страховий пул
3.5.5. Українське Актуарне Товариство
3.5.6. Українське медичне страхове бюро
3.6. Страховий ринок України: проблеми становлення, перспективи розвитку та інтеграції у світовий страховий простір
4. Державне регулювання страхової діяльності
4.1. Необхідність і значений державного регулювання страхової діяльності
4.2. Система державного нагляду за страховою діяльністю в Україні