Країнознавство - Мальська М.П. - Найбільші міста

Фамагуста

Окрім храмів головною визначною пам'яткою Фамагусти слід вважати значні зміцнення Старого міста, виконані за проектами Дж. Санмікелі (1558), племінника знаменитого італійського архітектора, будівельника палаців і фортець М. Санмикели (1484-1559).

Ворота кріпосного валу з боку суші, через які ви увійдете до міста, були побудовані при турках-османах. А до цього дорога йшла по підйомному мосту, через бастіон Ак-кулі .

По торговій вулиці Istiklal Cad., найжвавішій магістралі міста, ви дійдете до розвалин Палаццо дель Провведіторе, палацу венеціанських намісників. У одному з бічних корпусів провів декілька років в ув'язненні турецький поет і вільнодумець Намік Кемаль-бей (1840-1888). Як супротивник правлячого султана він був засланий до Фамагусту в 1873 р., а сьогодні в шані як мислитель, що підготував пошаную для створення турецької національної держави. Його бюст стоїть на головній площі під покровом величезного сикомора (рід інжирного дерева), якому більше 700 років. Це найстаріше дерево на Кіпрі. Воно вже росло тут, коли будувався католицький собор Миколи (1298-1326). Мусульмани переробили його в мечеть, прибудувавши в 1571 р. мінарет. Сьогодні ця будівля відома в місті як мечеть Лала Мустафи. Разом з собором Софії в Никосиі собор Св. Миколи був місцем коронації Лузінья-нов, але після офіційного зречення Катерини Корнаро від престолу період правління незалежних кіпрських королів з франкськой династії закінчився. Шедеврами готичного стилю вважаються пишний портал ажурним орнаментом і західний фасад, оформлений за зразком Реймського собору у Франції.

Морські ворота (1496) ведуть в порт. З цього боку вони прикрашені гербом із зображенням крилатого лева. Кам'яний лев охороняє ворота і з боку, ведучій в місто. За переказами, в його пасти був захований клад. Але невідомо, чи знайшов його хто-небудь до цих пір.

Над головним входом в цитадель, що в районі порту, висічено ім'я архітектора Фоськаріні і поміщено ще одне зображення крилатого лева. Прикрасою цитаделі є башта Отелло . Можливо, саме тут відбулася трагедія, описана Шекспіром, і в цьому кіпрському порту плів свої інтриги підступний Яго, а в похмурих спокоях усередині башти загинула нещасна Дездемона. Дійсно, в 1505-1508 рр. Фамагустой правив венеціанський губернатор-намісник Крістофоро Моро, а у капітана Франчесько та Сесси, що стояв тут з своїми солдатами в 1540 р., був темний колір шкіри, за що його і прозвали "мавром", "капітаном Моро" по-італійськи. На цьому збігу і побудував свою п'єсу про венеціанського мавра великий Уїльям Шекспір.

Не менш кривавою подією відмічений в історії і Джанбулат-басті-он. Його легко дізнатися по встановленому вгорі маяку. Перед входом в бастіон, що облягає турками, венеціанці встановили пекельну машину, що наводила жах на турок. Це було возове колесо, усаджене лезами ножів, які могли покремсати в клапті будь-якого, хто до них наблизиться. Відважний Джапбулат направив свого коня до машини і загинув разом з ним, відкривши дорогу турецької армії. Турки-кіпріоти поховали його тут же, у арсенальної башти. Могила стала місцем паломництва, над нею в 1968 р. був споруджений невеликий Музей історії міста.

Нове місто Вароша ("передмістя" по-турецьки) було до 1974 р. центром туризму на Кіпрі, а зараз став містом-примарою зі всіма своїми готелями (їх більше 80) і піщаними пляжами. Він зовсім поряд з демаркаційною лінією, і тут нікого не немає, окрім солдатів турецької армії. Боячись важких вуличних боїв в кварталі, населеному виключно греками, агресор і не думав спочатку про окупацію передмістя. Лише після того, як греки-кіпріоти в паніці покинули свої будинки, сюди увійшли турецькі солдати і влаштувалися в кинутому кварталі. Умови перемир'я закріпили статус-кво. Щоб не створювати труднощів на переговорах про майбутній пристрій Кіпру, сюди не пустили на проживання цивільних турок-кипріотов. Все нове місто охороняється військовими і не належить нікому. Лімасол

Місто знаходиться всього лише в годині їзди від Нікосії. У одному з путівників його називають "веселим космполітічним містом на південному побережжі острова".

Лімасол - друге за величиною місто Кіпру (населення - близько 80 тис. ос.), головний пасажирський і вантажний порт, а також крупний туристичний центр з прекрасними пляжами, красивими садами і готелями з "виходом" на набережну. Він ділиться на стару і нову частини.

Перші згадки про Лімасол відносяться до часів хрестових походів. Рицарі-хрестоносці відпочивали тут на шляху додому після битв в Палестині. У Лімасолі 12 травня 1191 р. вінчався знаменитий король Річард Левове Серце.

За всю історію місто неодноразово піддавалося руйнуванням. Церква, де Річард одружився з Беренгарією Наварською не збереглася. Правда, тут причиною був землетрус.

У Візантійському замку в східній частині міста розташований археологічний музей. Найстаріші його експонати датуються бронзовим віком.

З інших визначних пам'яток найцікавіші замок Колосси в 14 км. від міста (перший замок, побудований хрестоносцями) і руїни стародавнього Куріона в 5 км. з заходу. У археологічній зоні останнього збереглися залишки Будинку гладіаторів, римського театру Удома Ефтоліоса, що належав багатому римському патрицієві. А в міському парку Лімасола є маленький зоопарк.

З Лімасола можна відправитися в морські круїзи до Єгипту або Ізраїлю. При бажанні поїздку в ці дві країни можна сумістити. Якщо подорож в одну з них займає дві ночі і день, то в обидві - на добу більше. Для тих, хто не любить сидіти на одному місці, пропонується семиденний круїз за маршрутом Кіпр - Грецькі острови - Греція - Ізраїль - Кіпр.

Археологічні знахідки на території міста підтверджують, що люди тут жили вже в II тисячолітті до н.е. В античні часи крихітний Немесос, як він називався тоді, не міг змагатися з своїми могутніми сусідами - Аматусом і Курішюм. Хоча місто стало резиденцією кіпрських єпископів вже в VI ст., його розквіт почався лише в епоху хрестових походів. Під час свого хрестового походу в Святу землю поблизу Лімасола висадився англійський король Річард Левове Сердце і почав звідси захоплення всього Кіпру. Ісаак Комнін, тодішній правитель острова, узяв в полон всю команду і саму принцесу. Це і послужило приводом для вторгнення військ англійського короля. У 1291 р., після падіння Аккона, Лімасол майже на 20 років став головною резиденцією рицарських орденів храмовників-тамплієрів і мальтійських іоаннітів. Іоанніти залишилися тут і після захоплення Родоса, управляючи звідси своїми обширними володіннями на Кіпрі. Місто прийшло до занепаду в результаті землетрусів і вторгнень спочатку Генуї, потім єгипетських мамлюків і, нарешті, турків-османів. У 1815 р. тут було, за свідченням очевидців, біля 150 глинобитних хатин. І лише з приходом англійців, що побудували порт для свого флоту і заснували тут 100 років тому морську базу, Лімасол прокинувся від довгої сплячки. Так почався новий етап в його історії. Ларнака

Одне з невеликих міст Кіпру, але по своїй значущості в житті острова не поступається ні Лімассолу, ні столиці. Третє по величині місто на Кіпрі після Нікосії і Лімассола, Ларнака стала відома під своєю сьогоднішньою назвою приблизно з 1600 р. Її історія, проте, належить ще до дохристиянських часів.

Відомо, що саме на цьому місці знаходився порт Китіон - процвітаючий торговий центр і опорний пункт фінікійців. Ларнаку вважав своєю другою батьківщиною святий Лазар, що став першим єпископом острова. У його пам'ять в центрі міста побудована церква Святого Лазаря, серед найцікавіших особливостей якої - дерев'яний іконостас у стилі барокко і капітелі Корінфа арочного зведення. Ще один пам'ятник історії і архітектури - Церква Панайа Ангелок-тісті, яка, згідно легенді, була побудована ангелами. Не менш цікава мечеть Хала Султан Текке, зведена на місці падіння метеорита і така, що вважається третьою по важливості з святинь ісламу після Мекки і Медіни. Чудова виставка творів з колекції Деметріоса Пьерідіса розміщується в будинку його сім'ї, в одній з небагатьох вілл, що збереглися, XIX ст. Тут виставлені експонати, що охоплюють період від раннього кам'яного віку до середньовіччя.

Церква Айос Антоніос, яка знаходиться на горбі на північ від Ларна-ки, варто відвідати з огляду на наявність фресок періоду Середньої Візантії.

Улюблене місце відпочинку і прогулянок, що приносить величезне задоволення місцевим жителям і туристам, - це набережна, усаджена дивовижними пальмами, тут можна посидіти в затишному маленькому ресторанчику, барі або таверні, насолоджуючись морським пейзажем.

На схід від Ларнаки розташована туристична зона з комфортабельними готелями, розташованими безпосередньо на піщаних пляжах, де можна чудово відпочити.

У місті зараз проживають близько 60 тисяч жителів. Тут розташований головний міжнародний аеропорт країни.

Історико-культурні туристичні ресурси
Замок Колосси
Монастир Ставровуні
Визначні памятки Фамагусти
Монастир Киккос
Святилище Аполлона (2 км від Курінна)
Головні туристичні райони
ПОРТУГАЛІЯ
Загальні відомості
Історичні особливості розвитку
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru