Діяльність державної податкової служби в Україні регулюється Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 24 грудня 1993 р. зі змінами і доповненнями, включаючи зміни від 15 січня та 5 лютого 1998 р. та ін.
До системи органів державної податкової служби належать:
Державна податкова адміністрація України;
державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах.
До складу органів державної податкової служби входять відповідні спеціальні підрозділи з боротьби з податковими правопорушеннями — податкова міліція.
Завдання органів державної податкової служби:
здійснення контролю за додержанням податкового законодавства;
внесення в установленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;
ухвалення у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;
формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб — платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податку — юридичних осіб;
роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків;
запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Завдання податкової міліції:
запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення;
розшук платників, які ухиляються від сплати податків, інших платежів;
запобігання корупції в органах державної податкової служби, виявлення її фактів;
забезпечення безпеки діяльності працівників органів державної податкової служби, захист їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній податковій адміністрації України. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя) підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Органи державної податкової служби України координують свою діяльність з фінансовими органами, органами Державного казначейства України, органами служби безпеки, внутрішніх справ, прокуратури, статистики, державними митними, та контрольно-ревізійною службою, іншими контролюючими органами, установами банків, а також з податковими службами інших держав.
Державну податкову службу України очолює голова Державної податкової адміністрації України, якого призначає на посаду та звільняє з посади Президент України за поданням Прем'єр-міністра України.
Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі очолюють голови, які призначаються на посаду і звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням голови Державної податкової адміністрації України.
Висновки
1. Бюджетна система України має глибоке коріння, зародилась понад тисячоліття тому, має у своєму арсеналі яскраві приклади успішного вирішення складних соціально-економічних проблем.
2. Сучасна бюджетна система України проходить етап реформування і найближчим часом повинна відповідати вимогам зовнішніх і внутрішніх чинників.
3. Невід'ємною складовою успішного функціонування бюджетної системи є відповідна законодавча база.
4. Прийняття Бюджетного кодексу — важлива віха розвитку бюджетних відносин в Україні, підвищення ефективності її економіки.
Контрольні запитання і завдання
1. Порівняйте різні визначення поняття и бюджетна система". Які спільні та відмінні ознаки є між ними?
2. У чому сутність принципів побудови бюджетної системи?
3. Назвіть складові зведеного бюджету України.
4. Які основні нормативні акти регламентують діяльність бюджетної системи?
5. Дайте коротку характеристику змісту Бюджетного кодексу.
6. Назвіть повноваження у сфері бюджетних відносин Рахункової палати, Державного казначейства, Контрольно-ревізійного управління, розпорядників бюджетних коштів, державної податкової служби.
12.1. Сутність інформаційного забезпечення
Нормативна база.
12.2. Організація інформаційного забезпечення
Рахункова палата.
Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів та інші міністерства.
Державна податкова адміністрація, Державне казначейство, Контрольно-ревізійне управління.
Державний комітет статистики.
Органи місцевого самоврядування.
Розділ 13. БЮДЖЕТНЕ ПЛАНУВАННЯ