Гроші та кредит - Круш П.В. - Базові функції кредиту

Функції кредиту - це специфічне відображення дії, "роботи" кредиту. Функції кредиту виражають суть кредиту та виділяють його як самостійне явище економічних відносин, визначають місце й роль кредиту в ринковій економічній системі. У ринковій економіці кредит виконує надзвичайно важливі функції.

Перерозподільча функція

Виконання цієї функції кредитом полягає в перерозподілі тимчасово вільної вартості одних суб'єктів господарювання і використання її іншими учасниками ринкових відносин. Завдяки цій функції тимчасово вивільнені кошти підприємств, заощадження населення, доходи держави перетворюються на позичковий капітал і задовольняють тимчасові потреби в коштах інших юридичних і фізичних осіб, забезпечуючи прискорення обігу суспільного капіталу, розширення виробництва, зростання прибутків на основі вдосконалення техніки і технології. Перерозподільча функція кредиту дає змогу зосередити капітал у найефективніших сферах і галузях економіки, здійснювати переорієнтацію виробництва, поліпшувати його структуру.

Важливою особливістю кредитного перерозподілу є те, що він охоплює тільки тимчасово вільні ресурси суспільного господарства і задовольняються тільки тимчасові потреби в додаткових коштах, тому що перерозподілена вартість надходить у користування позичальника лише на чітко визначений термін.

Перерозподіл коштів через кредит зумовлює широкі масштаби перерозподілу, оскільки охоплює практично всі тимчасово вільні кошти суспільного господарства. Розширення можливостей кредитного перерозподілу підсилюється ще й тим, що поворотність кредитних ресурсів дає змогу надавати їх у позичку повторно.

Завдяки кредиту перерозподілу підлягає не тільки вартість валового національного продукту, виробленого в поточному періоді, а й вартість засобів виробництва та предметів споживання, створених у попередні періоди. Так, для кредитування можуть бути використані тимчасово вільні кошти, акумульовані в амортизаційних фондах підприємств.

Значному розширенню меж перерозподілу через кредитну сферу сприяє те, що перерозподільча функція кредиту пов'язана з перерозподілом не тільки грошових ресурсів, а й товарних.

Така риса кредиту, як поворотність, зумовлює те, що перерозподіл за допомогою кредиту набуває насамперед виробничого характеру, тобто вартість, що перерозподіляється, надходить у господарчий обіг позичальника. Необхідність повернення позиченої вартості і позичкового відсотка змушує позичальника використати отримані кошти якнайефективніше, забезпечивши зростання вартості.

Перерозподільча функція кредиту охоплює різні рівні руху позиченої вартості. Якщо кредитні ресурси формуються за рахунок тимчасово вільних коштів одних галузей, а використовуються для кредитування підприємств інших галузей, то має місце міжгалузевий перерозподіл капіталу. Якщо ж кредитні ресурси мобілізуються в одному регіоні, а використовуються для кредитування в іншому, то має місце міжтериторіальний перерозподіл капіталу.

Перерозподільча функція кредиту щонайбільше виражає його суть. Важливими для розуміння кредиту є і інші його функції.

Функція заміни готівкових коштів безготівковими розрахунками

Ця функція пов'язана з тим, що основна частина кредитів видається і банками. Розміщуючи та зберігаючи свої гроші в банку, його клієнти створюють умови для заміни готівкових грошей в обігу безготівковими розрахунками у вигляді записів на банківських рахунках. З'являється можливість надавати позички в безготівковому порядку та розвивати безготівкові розрахунки. Безготівкові розрахунки є кредитними, тому що рух продукції та відповідний рух грошей, як правило, не збігаються в часі. Якщо рух товарів випереджає рух грошей у часі, то має місце кредитування постачальником отримувача товару. В іншому варіанті - навпаки.

Заміна готівкових грошей на безготівкові розрахунки має позитивні наслідки для функціонування національної економіки, тому що сприяє прискоренню обігу грошей, економії витрат грошового обігу, дає змогу впроваджувати ефективніші системи розрахунків, зменшувати потреби в готівкових грошах, підтримувати купівельну стабільність грошової одиниці.

Прискорення концентрації капіталу

Необхідною умовою підсилення стабільності розвитку ринкової економіки та пріоритетною метою усякого суб'єкта ринкового господарювання виступає процес концентрації капіталу. У вирішенні проблеми концентрації капіталу реальну допомогу надає кредит. Запозичені кошти можна істотно збільшити обсяги виробництва чи іншої господарської продукції, а тим самим забезпечити отримання додаткового прибутку.

Навіть з урахуванням того, що частину прибутку необхідно використати як відсоток для розрахунків з кредитором, залучення кредитних коштів ефективніше, ніж розвиток лише за рахунок власних коштів.

Кредит активно використовується в конкурентній боротьбі, сприяючи процесам поглинання та злиття фірм. Якщо фірма має можливість отримати кредити на вигідних для себе умовах, то це дає їй можливість швидко наростити капітал. Інші фірми, що можуть використати кредитні ресурси на менш вигідних умовах, значно послаблюють свої позиції в конкурентній боротьбі.

Прискорення науково-технічного прогресу

У наш час визначальним чинником економічного розвитку суспільства і окремого суб'єкта господарювання є науково-технічний прогрес. У його прискоренні важлива роль належить кредиту.

Наочним чином дію цієї функції кредиту можна відслідкувати на прикладі фінансування діяльності науково-дослідних організацій. Специфікою їхньої діяльності є більше, ніж в інших сферах, незбігання в часі між первісним вкладенням капіталу та реалізацією готової продукції. Це обумовлює ту обставину, що функціонування наукових центрів (за винятком тих, що перебувають на бюджетному фінансуванні) неможливе без використання кредитних ресурсів.

Так само необхідним є кредит і для здійснення інноваційних проектів у формі безпосереднього впровадження у виробництво наукових розробок і новітніх технологій. Затрати на здійснення цих проектів спочатку мають бути профінансовані підприємством, що значною мірою може бути зроблено за рахунок позичених коштів.

3. Основні принципи організації кредитних відносин
Поверненість позичальником коштів кредитору в повному обсязі
Строковість надання коштів кредитором позичальникові
Платність користування позиченими коштами
Забезпеченість позички
Цільове призначення позички
Диференційований підхід до процесу кредитування
ТЕМА 7. ФОРМИ ТА ВИДИ КРЕДИТУ
1. Форми кредиту
Розуміння форм кредиту
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru