Екологічні знання - Добровольський В.В. - 3.2.3. Господарський напрямок

Вважається, що першою твариною, яка була приручена людиною, є вовк. Так з'явилась собака - незамінимий помічник стародавнього мисливця, вірний охоронець сім'ї і племені. Сьогодні налічується близько 400 порід собак різноманітного призначення - чабанські, сторожові, пошукові, службові, мисливські (з різними спеціалізаціями).

Пізніше люди приручили козу, буйвола та інших тварин. Отримували м'ясо, молоко, шкіру в скрутні для полювання періоди. В розкопках мідної і бронзової епох містяться залишки кісток як диких тварин, так і свійської худоби - великої рогатої худоби, коней, свиней, кіз і овець. Так тривало багато віків. Як твердить літопис, литовський князь Вітовт, скликавши в м. Луцьк сусідніх князів, подавав на багатоденних банкетах "по п'ятсот яловиць, п'ятсот баранів, п'ятсот вепрів, по сто зубрів, сто лосів, і іншій живності і ліку немає".

З роками місце диких тварин у раціоні людей зменшувалось, а домашніх - збільшувалось. В опису України 1903 року вказано, що "Мисливський промисел лише у дуже рідких випадках має на меті одержати продукти харчування. У переважній більшості він існує лише як забава або відпочинок".

Вирощування рослин людиною почалося більш ніж 15 тисяч років тому як засіб наблизити до житла ту їжу, яку люди збирали в лісі. Для посіву перші землероби відбирали насіння кращих диких рослин. Поступово внаслідок відбору з'явилися рослини, які відрізнялись від природних позитивними якостями - більшою врожайністю, термінами дозрівання, посухо- та морозостійкістю, таке інше. Пізніше люди почали створювати нові сорти і породи шляхом селекції. Зараз кожний вид культурної рослини має безліч сортів. Наприклад, вирощується більше двох тисяч сортів яблунь.

Сільськогосподарські угіддя зараз займають одну третину суші Землі, а аграрне господарство є основним видом діяльності значної частини населення світу.

Дикі тварини і рослини займають у людському раціоні незначне місце. Наприклад, у США, на території яких усього 150 років тому налічувалось 60 млн. бізонів і безкінечні отари лосів, антилоп, снігових баранів, лише 4,5 відсотка валового національного продукту отримано за рахунок диких видів. Все інше - штучне за рахунок розведення і вирощування.

Незважаючи на велетенський розвиток техніки в сільському господарстві, свійські тварини продовжують широко використовуватись як тяглова сила (табл. 3.6).

ООН вважає необхідним сприяти дослідженням в області створення обладнання для забезпечення оптимального використання енергії людини і тварини.

Таблиця 3.6 Розподіл використання джерел енергії (%)

Джерело енергії в отриманні продукції

Африка (37 країн)

Азія і Далекий

Схід (15 країн)

Близький

Схід (14 країн)

Латинська Америка (24 країни)

Людська праця

86

72

65

62

Тяглові тварини

9

23

15

13

Трактори

5

5

20

25

Створення людьми домашніх тварин і рослин на базі природного живого світу не залишилось без зворотного зв'язку. Здичавілі з якихось причин рослини і тварини дають у природних умовах дивні гібриди. Це "розумні" вовко-собаки, проти яких безсилі бригади мисливців. Або дикі коні, які "викрадають" селянські табуни.

Система штучних лісосмуг створила в степу більш сприятливі умови для хліборобства - зменшується вплив вітру, збільшується кількість опадів тощо.

3.2.4. Рекреаційний і декоративний напрямки

Сьогодні майже біля кожного степового села чи хутора є ставок, створений у природній балці завдяки штучній греблі. Береги засаджені деревами чи чагарниками, в яких знайшли притулок птахи і малі звірі. В степу змінено ландшафт. Люди отримали невелику рекреаційну територію.

На морських косах, на піщаних берегах річок, лиманів, Чорного моря насаджені соснові бори, ліси листяних порід. Це не тільки закріпило піщаний ґрунт, а і створило додаткові рекреаційні фактори.

Є приклади і більш радикального впливу людини на природне середовище. Це створення оазисів у пустелях із заснуванням людських поселень. Таким є місто Шевченко на березі Каспійського моря. Чи поселення в пустелях та напівпустелях в Ізраїлі та в арабських державах.

Великих масштабів досягла людська діяльність по створенню культурних ландшафтів на місці порушених техногенною діяльністю природних арен. Це створення штучних водоймищ на відпрацьованих копалинах відкритого типу. Це озеленення звалищ відходів біля збагачувальних підприємств рудної, вугільної, будівельної промисловості й таке інше.

Декоративний напрямок позитивного впливу людини на природу задовольняє естетичні, духовні потреби людей. Кімнатні квіти, акваріумні рибки, пташки, кішки та собачки створюють спокійну домашню атмосферу, наближають людину до тваринного і рослинного світу.

3.2.4. Рекреаційний і декоративний напрямки
3.3. Негативний вплив людини на природу
3.3.1. Загальна характеристика впливу
3.3.2. Особливості промислового впливу
3.3.3. Особливості впливу аграрного виробництва
3.3.4. Особливості впливу комунального господарства
3.3.5. Особливості впливу транспорту
3.4. Оцінка антропогенної діяльності
3.5. Екологічні природно-штучні системи
ГЛАВА 4. СУЧАСНИЙ СТАН ОТОЧУЮЧОГО ЛЮДИНУ СЕРЕДОВИЩА
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru