Екологія - Васюкова Г.Т. - 2. Що варто знати про харчування?

Розділ: "Забруднення гідросфери"

Сильні зливи та селі наносять великої шкоди природі. Разом з водою до малих річок, озер, лиманів та морів потрапляють глина, камінці, гілки дерев, промислові відходи, які часто зсипають будівельники на лісових галявинах, або біля лісосмуг. Все це наносить великі збитки навколишньому середовищу. Гине риба, морські нерибні морепродукти, вода стає непридатною до вживання дуже тривалий термін (рис. № 1 і №2).

Рис 1. Річка м. Гурзуф, Гурзуфський військовий санаторій. Сель приніс великі збитки екології річки. Вона замулена безліччю камінців та сміття. Фото професора Дегодюка Е.Г., серпень, 2004 р.

Після зливи чи селю море сильно брудне. Відпочивати на його берегах неможливо. Сильній корозії піддаються і Кримські гори. Великі шматки відриваються і зкочуються у море. Проходити вздовж берега моря поблизу таких схилів небезпечно.

Рис 2. Берег Чорного моря на території МДЦ "Артек "після зливи. Фото професора Дегодюка Е.Г., липень, 2004р.

Далеко у море переміщуються брудні потоки води разом зі сміттям. Море стає схожим на "смітник" (рис. 3). Все це не тільки неприємно, але й небезпечно.

Рис. 3. Чорне море біля Нікітського ботанічного саду після зливи, м. Ялта, Крим. Ця картина спостерігається протягом 5-7днів після дощів. Фото професора Дегодюка Е.Г., серпень, 2004 р.

Розділ: "Забруднення літосфери"

Гори на Кримському півострові сильно руйнуються. Вітер, спека, зливи призводять до корозії фунтів. Тому схили потрібно закріплювати насадженнями дерев, багаторічних трав тощо (рис. 4).

Рис. 4. "Лисі "схили Кримських гір поблизу м. Гурзуф. Фото професора Дегодюка Е.Ґ., липень, 2004р.

Розділ: "Харчування і здоров'я людини"

1.Що таке "екологічно чиста продукція"?

- Суспільна природоохоронна організація Грінпіс сформувала вимоги, яким повинна відповідати продукція, щоб її вважали "екологічно чистою":

- Бути нетоксичною і не містити шкідливих домішок.

- Вироблятися за допомогою енергозберігаючих технологій.

- Виготовлятися з оновлених ресурсів, добування яких не руйнує екологічну систему.

- Призначатися для тривалого і багаторазового використання.

- Легко розбиратися, ремонтуватися, перероблятися і мати взаємозамінні складові частини.

- Мати мінімальну кількість упакування, виробленого з переробленого або придатного для повторного використання

- матеріалу.

- Передбачати можливість вторинного використання або включатися в кругообіг речовин у природі після закінчення терміну дії.

Для забезпечення "чистоти" виробництва від початку до кінця повинна оцінюватися будь-яка його стадія, а наслідки свідчити, що весь виробничий процес відповідає принципам Чистого Виробництва. Усі відомості щодо виробництва товарів, послуг і продуктів харчування повинні бути доступними. Випадки використання підприємствами і фірмами шкідливих речовин, виготовлення ними токсичної продукції або токсичних відходів повинні стати відомими громадськості. Жителі регіону повинні мати право добору контрольних проб на місцях.

2. Що варто знати про харчування?

Для зменшення ризику занедужати такими небезпечними хворобами, як рак (шлунка, кишечника, стравоходу, печінки), серцеві захворювання, діабет і т.п., фахівці Національної Академії США рекомендують дотримуватися визначеної дієти:

Варто зменшити загальне споживання жирів (26 % або менше загальної кількості споживаних вами калорій), причому тварин них жирів може бути не більш є, ніж 10%, а 15 % повинна складати рослинна олія (соняшникова, маслинова і т.п.); а також м'яса — до 15 % загальної кількості калорій. Оптимальна кількість не повинна перевищувати 170 г. на день (приблизно стільки, як в одному гамбургері).

  1. Обмежити споживання продуктів, багатих на холестерин (яйця, вершкове масло, ікра і т.п.). Денна норма холестерину — не більше 300 мг. Рівень холестерину в крові не повинен перевищувати 2 м на 1л.
  2. Обмежити вживання алкоголю — до 15 % загальної кількості калорій, тобто не більше однієї склянки сухого вина або пляшки пива на день. Вагітні жінки повинні цілком відмовитися від вживання алкоголю.
  3. Для запобігання високого кров'яного тиску споживання солі не повинне перевищувати 6 г. (одна чайна ложка) на день.
  4. Рекомендується більше споживати продуктів із птахів, рису, бобових, круп, фруктів, овочів і менше м'яса, і консервованих продуктів.
  5. Значну увагу треба приділяти масі тіла — вона може відповідати ростові і вікові. Дієту комбінувати з фізичними вправами (не менше 20 хв. тричі на день).
  6. Харчові продукти повинні витрачатися ощадливо. Статистика свідчить, що 25% усієї харчової продукції, що виготовляється в США, потрапляє у відходи — гниє на складах і в холодильниках, залишається у відходах ресторанів і кафе і т.п.
  7. Надається перевага продуктам рослинного походження; споживання продуктів тваринного походження рекомендується обмежити. Встановлено, що площа землі, що постачає їжу одному "м'ясоїду", може прогодувати 20 вегетаріанців.
  8. Менше уваги варто приділяти імпортним харчовим продуктам і велику — місцевого виробництва. Цим самим заощаджується пальне (транспортні витрати), заохочуються вітчизняні агропідприємства.
  9. Велике значення має хоча б часткове забезпечення харчовими продуктами власного виробництва (зеленню, вирощеною на підвіконні, у чи у дворі на присадибній ділянці). Американськими фахівцями підраховано, що грядка розміром з житлову кімнату при витратах 35 дол. на рік забезпечує людину свіжими овочами загальною вартістю 250 доларів.
  10. При купівлі продуктів харчування перевагу рекомендується віддавати продукції, вирощеній без використання хімічних речовин - пестицидів, гербіцидів, міндобрив, тобто за допомогою альтернативних методів ведення сільського господарства.

3. Обмеження рівня споживання

Перед купівлею якоїсь речі або продукту, варто задуматися, чи дійсно він конче потрібний і чи можна без нього обійтись

Купувати потрібно товари переважно тривалого користування або багатофункціональні, краще виготовлені з вторинної сировини. При цьому варто звертати увагу на упакування. Краще, якщо товар має мінімальну кількість упакування: тара, виготовлена з декількох матеріалів (наприклад, картон+пластик), не підлягає повторній переробці і тому збільшує кількість відходів. Небезпечні товари треба бойкотувати. Про це сповіщайте місцеве відділення суспільства споживачів, а також фірми, що ці товари випустили.

Вимагають підтримки лише ті фірми і компанії, підприємства яких впроваджують екологічно чисті технології.

Продукти, що не псуються (борошно, макаронні вироби, рис і т.п.) рекомендується купувати без упакування (на вагу), а для їхнього збереження використовувати порожні пляшки від напоїв, пластмасові і металеві банки від кави і т.п.

3. Обмеження рівня споживання
ЛІТЕРАТУРА
ВСТУП
1. ОСНОВНІ КОНЦЕПЦІЇ ЕКОЛОГІЇ
1.1. Визначення та основні поняття екології
1.2. Завдання екології
1.3. Людське суспільство та середовище його існування
1.3.1. Поняття про середовище існування
1.3.2. Уявлення давніх українців про природу
1.3.3. Еволюція взаємовідносин людини й природного середовища
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru