План
15.1. Поняття про витрати і класифікація витрат підприємства.
15.2. Собівартість продукції.
15.3. Калькулювання собівартості продукції.
15.4. Кошторис витрат на виробництво і реалізацію продукції.
15.1. Поняття про витрати і класифікація витрат підприємства
Поняття про витрати
Витрати - це грошова оцінка вартості матеріальних, трудових, фінансових, природних, інформаційних та інших видів ресурсів на виробництво та реалізацію продукції за певний період. Як видно з визначення, витрати характеризуються: 1) грошовою оцінкою ресурсів, забезпечуючи принцип вимірювання різних видів ресурсів; 2) цільовою установкою (пов'язаною з виробництвом і збутом продукції в цілому або з якоюсь із стадій цього процесу); 3) певним періодом, тобто віднесенням на продукцію за даний період часу. Відзначимо ще одну властивість витрат: якщо витрати не залучені у виробництво і не списані (не повністю списані) на певну продукцію, то вони перетворюються на запаси сировини, матеріалів, запаси в незавершеному виробництві, запаси готової продукції тощо. Витрати мають властивість бути запасомісткими і належать до активу підприємства.
Класифікація витрат підприємства
За економічним змістом усі витрати підприємства поділяються на операційні, фінансові, звичайні та надзвичайні. Класифікація витрат і їх склад подані в табл. 15.1.
При формуванні витрат звичайної діяльності повинно бути забезпечено їх групування за елементами, єдиними й обов'язковими для організацій всіх галузей:
o матеріальні витрати;
o витрати на оплату праці;
o відрахування на соціальні заходи;
o амортизація;
o інші витрати (поштово-телеграфні, телефонні, відрядження тощо).
Таблиця 15.1. Класифікація витрат підприємства та їх склад
Вид витрат | Склад витрат |
1. Операційні | Витрати, пов'язанні з наданням організації активів у тимчасове користування за певну плату. Витрати, пов'язанні з наданням прав за певну плату, виникаючих з патентів на винахід, промислові зразки й інших видів інтелектуальної власності. Витрати, пов'язанні з участю в статутному капіталі інших організацій. Витрати, пов'язанні з продажем, вибуттям і іншим списанням основних засобів та інших активів, відмінних від грошових засобів, товарів, продукції. Проценти, які виплачуються організацією за користування грошовими засобами (кредитами, позиками). Витрати, пов'язанні з оплатою послуг, які здійснюють кредитні організації. Інші операційні витрати |
2. Фінансові | Штрафи, пеня, неустойка за порушення умов договору, відшкодовування збитків, спричинених організацією. Збитки минулих років, які визнані в звітному році. Сума дебіторської заборгованості, за якою вийшов термін позовної давності, інших боргів, нереальних для повернення. Курсова різниця. Сума оцінки активів (за винятком поза оборотних активів). Інші позареалізаційні витрати |
3. Звичайні | Витрати на закупівлю сировини, матеріалів, товарів та їхніх матеріально-технічних запасів (МТЗ). Витрати з переробки МТЗ для цілей виробництва продукції, виконання робіт і надання послуг та їх продажу (перепродажу) товарів (витрати з утримання й експлуатації основних засобів та інших поза оборотних активів, а також з підтримки їх у робочому вигляді, комерційні витрати, управлінські витрати тощо). Витрати з оплати праці. Відрахування до страхового фонду. Амортизаційні відрахування |
4. Надзвичайні | Витрати, пов'язанні з надзвичайними обставинними (стихійні лиха, пожежі, аварії тощо) |
Склад витрат, який враховуються в оподаткуванні, відрізняється від складу витрат, що визнаються в бухгалтерському обліку.
Витрати, пов'язані з виробництвом і реалізацією, поділяються на:
o матеріальні;
o витрати на оплату праці;
o амортизація;
o інші витрати.
У відповідних статтях Податкового кодексу встановлено перелік витрат, які належать до тих або інших видів, пов'язаних з виробництвом і реалізацією продукції. До інших витрат, зокрема, належать: а) представницькі витрати, які включаються протягом звітного (податкового періоду); б) витрати платника податків на всі види реклами.
Поняття про витрати
Класифікація витрат підприємства
15.2. Собівартість продукції
15.3. Калькулювання собівартості продукції
Розрахунок планової калькуляції
Розрахунок прямих витрат
Розподіл непрямих витрат
Види калькуляцій
15.4. Кошторис витрат на виробництво і реалізацію продукції