Якщо підприємство здійснює одночасно як експортні, так й імпортні операції, то для висвітлення досконалості підприємницької діяльності стосовно підтримання таких товаропотоків використовуються відповідні методики і розрахунковий інструментарій (у вигляді системи показників).
1 Базовий коефіцієнт зовнішньоторговельної діяльності:
для випадку, коли підприємство здійснює одночасно експорт своєї продукції та імпорт продукції для подальшої реалізації:
Загальний економічний ефект від експортно-імпортної діяльності підприємства обчислюється як сукупність ефектів, отриманих від вивозу та ввозу товарів:
Економічний зміст цього показника полягає у тому, що він відображає прибуток, одержаний учасником зовнішньоекономічної діяльності протягом певного періоду часу за сукупністю всіх експортно-імпортних операцій.
8.13. Основні показники оцінки ефективності інвестиційних проектів у зовнішньоекономічній діяльності підприємства
Аналіз ефективності інвестиційних проектів пов'язаний насамперед з оцінкою довгострокової ефективності зовнішньоекономічної діяльності, що у свою чергу пов'язано з правильним вибором політики капіталовкладень. Прогнозування грошових потоків здійснюється: а) до реалізації проекту; і б) при його здійсненні.
У міжнародній практиці при виборі інвестиційного проекту основними показниками, які беруться до розгляду, є такі: чиста дисконтована вартість (NPV - net present value); співвідношення вигод і витрат; внутрішня норма доходу (IRR - internal rate of return).
Чиста дисконтована вартість зовнішньоекономічних проектів визначається за формулою
де Bt- сумарні вигоди або доходи проекта у році t; Сt - сума інвестицій у рік t; і - норма дисконту; п - життєвий цикл проекту (горизонт обчислення).
Компанія може здійснювати капіталовкладення тільки тоді, коли сукупний чистий прибуток позитивний, тобто коли NPV > 0.
Сутність цього визначального оціночного показника полягає у порівнянні поточної цінності майбутніх доходів (або вигод) і поточної вартості майбутніх витрат на здійснення та експлуатацію проекту. Вигоди від проекту визначаються як приріст обсягів виробництва, помножений на ціну продукції; витрати - як приріст використаних ресурсів, помножений на ціну факторів виробництва. Порівняння вигод і витрат здійснюється з урахуванням коефіцієнта дисконтування -
Отже, співвідношення вигоди / витрати обчислюється як результат ділення дисконтованих вигод на дисконтовані витрати. Показник, значення якого становить більше одиниці, свідчить про привабливість проекту; відповідно, якщо він менше одиниці - інвестиції недоцільні.
Внутрішня норма доходу дорівнює максимальному відсотку за позиками, що спрямовуються на фінансування інвестицій та ресурсів, необхідних для експлуатації об'єкта.
8.14. Методика аналізу економічної ефективності створення та діяльності компанії з іноземними інвестиціями
Обчислення всіх показників ефективності створення та діяльності підприємства з іноземними інвестиціями пов'язано із використанням інформації про потік готівки (так званого cash flow), який визначається через приток та відтік коштів у грошовій і матеріальній формі з приведенням у часі. При виборі спільного підприємництва як форми співпраці, визначення ефективності здійснюється стосовно об'єкта у цілому та окремо для кожного з учасників цієї форми організації бізнесу. Методичні підходи до здійснення аналізу такі:
o поєна ефективність створення та економічної діяльності компанії з іноземними інвестиціями визначається з урахуванням всіх доходів та витрат до сплати податків, експортного та імпортного мит, інших платежів, безпосередньо не пов'язаних із виробничою діяльністю підприємства та реалізацією його продукції;
o чиста ефективність створення та економічної діяльності компанії з іноземними інвестиціями визначається після сплати податків та інших платежів;
o комерційна ефективність створення та економічної діяльності компанії з іноземними інвестиціями характеризується співвідношенням фінансових результатів і витрат та порівнянням рентабельності, що очікується, з нормою прибутку.
Критерієм, на основі якого визначається доцільність участі у створенні та діяльності компанії з іноземними інвестиціями, є насамперед позитивне сальдо нагромаджених реальних грошей у господарському періоді, в якому кожен з учасників здійснює витрати та одержує доходи.
8.15. Показники економічної ефективності створення та діяльності компанії з іноземними інвестиціями
Вступ
Розділ 1. Предмет, методологія і структура курсу "ЗЕД"
I. ЗЕД в системі категорій міжнародної економіки
П'ять значень ЗЕД України
II. Методологія аналізу ЗЕД
III. Логічна схема розвитку ЗЕД в Україні
Розділ II. Нормативно-правове забезпечення ЗЕД України
I. Законодавство, що регулює ЗЕД України