I. Зміст, види, форми та гарантії захисту іноземних інвестицій.
II. Підприємства з іноземними інвестиціями.
III. Офшорні зони та їх використання суб'єктами ЗЕД.
І. Зміст, види, форми та гарантії захисту іноземних інвестицій
Залучення та використання іноземних інвестицій є одним із основних напрямів господарської діяльності суб'єктів ЗЕД в умовах ринкової економіки.
Здійснення процесу інвестування в Україні відбувається на основі відповідного національного законодавства. Головним нормативно-правовим документом за допомогою якого здійснюється регулювання іноземних інвестицій на території нашої країни є Закон України "Про режим іноземного інвестування", який був прийнятий 19 березня 1996 р. Цей закон визначає основний зміст, напрямок, використання іноземних інвестицій в Україні.
Головне місце у законі відводиться аналізу іноземних інвестицій.
Іноземні інвестиції - це цінності, які мають бути вкладені іноземним інвестором в об'єкти інвестиційної діяльності з метою отримання прибутку.
Суб 'єктами іноземного інвестування є:
1. Юридичні особи іншої держави.
2. Фізичні особи - іноземці, які не мають постійного місця проживання в Україні.
3. Іноземні держави, групи країн.
4. Міжнародні, урядові і неурядові організації.
Види іноземних інвестицій:
1. Іноземна валюта - яка визначається конвертованою НБУ (ВКВ).
2. Валюта України - яка використовується при реінвестуванні в об'єкти первісного інвестування і інші об'єкти інвестування при умові сплати податку на прибуток. Це означає, що іноземний інвестор отримує прибуток в національній валюті (гривні) (від своєї іноземної інвестиційної діяльності), може його використовувати для розширення підприємства, куди він вклав капітал, і в інші господарські об'єкти.
3. Рухоме і нерухоме майно.
4. Цінні папери (акції, облігації та ін.).
5. Права на частку власності (пай) в статутний фонд підприємства, що знаходить свій вираз у вільноконвертованій валюті.
6. Грошові вимоги і права гарантовані банками, які мають вартість у ВКВ.
7. Права інтелектуальної власності - це:
- авторські;
- права на винаходи;
- корисні моделі виробництва;
- промислові зразки;
- товарні знаки;
- "ноу-хау",
вартість яких має вираз у ВКВ.
8. Права на здійснення господарської діяльності, в тому числі:
- права на використання інвестицій;
- використання природних ресурсів, вартість яких має вираз (відображення) у ВКВ.
9. Інші цінності, які підтверджуються законодавством України. Форми здійснення іноземних інвестицій;
1. Часткова участь у підприємствах, які створюються спільно з українськими юридичними і фізичними особами.
2. Придбання частки діючих підприємств на території України.
3. Створення підприємств, філіалів, відокремлених відділів, які повністю належать іноземним інвесторам.
4. Придбання іноземними інвесторами в повну власність діючих підприємств.
5. Придбання рухомого і нерухомого майна (будинків, обладнання, тощо) - матеріальна форма або право власності на них через купівлю акцій, облігацій, інших паперів.
6. Придбання іноземними інвесторами самостійно або з допомогою українських фізичних чи юридичних осіб право на використання землі та природних ресурсів на території України.
7. Придбання іноземними інвесторами інших майнових прав.
В цілому іноземні інвестиції можуть вкладатися в будь-які господарські об'єкти інвестування, які не заборонені законодавством України.
При здійсненні іноземного інвестування згідно Закону України повинна проводитися оцінка іноземних інвестицій. Це означає:
1 .Іноземні інвестиції та інвестиції оцінюються у ВКВ і валюті України (гривні), згідно угоди сторін на основі цін світового ринку.
2. Перерахунок сум інвестицій з ВКВ у валюту України здійснюється за офіційним курсом національної валюти, який визначається НБУ
3. При реінвестиціях прибутку, доходу та інших коштів у валюті України, внаслідок здійснення іноземних інвестицій, перерахування інвестиційних сум проводиться за офіційним курсом валюти України, визначеним національним банком України на дату фактичного здійснення реінвестицій.
Державні гарантії захисту іноземних інвестицій:
1. Для всіх іноземних інвесторів на території України встановлюється національний режим інвестиційної діяльності. Це означає, що до всіх іноземних інвесторів застосовується національне законодавство в повному обсязі.
2. Для окремих суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють інвестиційні проекти із залученням іноземного капіталу відповідно до державних програм можуть встановлювати пільговий режим. Проте треба відзначити, що в 1991р. введено певне обмеження пільг, що надаються іноземним інвесторам. Зокрема, це стосується оподаткування їх діяльності на території України. Іноземні інвестори платять податки в повному обсязі, як і всі суб'єкти ЗЕД У країни.
3. При зміні законодавства України про іноземні інвестиції змінюються і гарантії їх захисту. Разом з тим за вимогою іноземного інвестора протягом 10 років можуть застосовуватися гарантії захисту іноземних інвестицій, які зафіксовані у Законі України: "Про режим іноземного інвестування".
4. Іноземні інвестиції України не підлягають націоналізації.
5. Іноземні інвестиції не можуть бути вилученими державними органами, за винятком форс-мажорних умов.
6. Іноземні інвестори мають право на відшкодування збитків, включаючи упущену вигоду і моральну шкоду, нанесену внаслідок дії державних органів.
7. Відшкодування нанесених збитків іноземним інвесторам здійснюється на основі використання поточних ринкових цін.
8. Сума компенсації іноземним інвесторам виплачується у валюті, у якій були здійснені дані інвестиції або в іншій валюті по бажанню інвестора.
9. У випадку припинення інвестиційної діяльності іноземний інвестор має право на повернення своїх інвестицій не пізніше шести місяців з дня його діяльності.
10. Іноземним інвесторам гарантується переведення їх доходів за кордон, після сплати відповідних податків.
Гарантіями захисту користуються ті іноземні інвестори, які зареєстровані державою. Державна реєстрація іноземних інвестицій здійснюється місцевими державними адміністраціями протягом 3-х робочих днів. Не реєструються ті іноземні інвестиції, власники яких порушують відповідне законодавство.
II. Підприємства з іноземними інвестиціями
III. Офшорні зони та їх використання суб'єктами ЗЕД
Розділ X. Транспортне забезпечення ЗЕД
І. Зміст та умови транспортного забезпечення ЗЕД
II. Основні види транспортних перевезень
Розділ XI. Митне регулювання ЗЕД
І. Зміст, принципи, порядок та органи митного контролю
II. Система митних податків та митних зборів
III. Єдиний митний тариф України