2.1. Вступ
2.2. Вітчизняні підручники та посібники з конкуренції.
2.3. Глосарій вітчизняних офіційних термінів у сфері конкуренції
2.4. Основні ідеї Майкла Портера у сфері конкуренції
2.4.1. Конкуренція загалом
2.4.2. Міжнародна конкуренція
2.5. Література
2.1. Вступ
Зовнішньоекономічну діяльність, як і будь-яку економічну діяльність за ринкових умов, не можна уявити без конкуренції. Колись прем'єр-міністр Великої Британії Уїнстон Черчілль сказав: "Демократія - кепська річ, але нічого кращого людство не придумало". Подібно демократії конкуренція не є чимось ідеальним і таким, що влаштовує всіх і завжди, але людство також нічого ліпшого не видумало для досягнення тих економічних цілей, які його цікавлять.
Співавтору цього розділу, - І. І. Дахну, - ще під час написання кандидатської дисертації (1973-1976 р.р.) довелося переконатися, що технічний прогрес у промисловості США швидшими темпами, ніж у промисловості СРСР, рухала саме конкуренція, якої тоді бракувало радянській економічній системі.
Впродовж п'ятнадцяти місяців в 1994-1995 роках І. І. Дахну довелося працювати начальником Управління міжнародних зв'язків Антимонопольного комітету України і бути безпосередньо причетним до започаткування створення в Україні конкурентного правового поля.
І. І. Дахно був першим в Україні, хто створив навчальний посібник у сфері конкуренції. Його книгу "Антимонопольне право" 1998 року видало київське видавництво "Четверта хвиля" накладом 5 тисяч примірників.
Коли І. І. Дахно почав працювати у Міжрегіональній академії управління персоналом (МАУП), то ця Академія стала першим вузом в Україні, у якому розпочав викладатися курс "Конкурентне і антимонопольне право України і світу". Згодом конкуренція потрапила у поле зору і інших вузів. Нині студенти, що навчаються за спеціальністю "Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності", опановують курс "Конкуренція у міжнародному бізнесі".
Отже, зазначена навчальна дисципліна є, а підручника чи навчального посібника під неї поки-що немає. Тому й вирішено було створити для цієї книги два розділи про конкуренцію, щоб заповнити той вакуум, який утворився. Автори цих розділів сподіваються, що викладений матеріал допоможе читачам зрозуміти найважливіші засади конкуренції.
Наука і практика розглядають не лише міжнародну конкурентоспроможність компанії, а й конкурентоспроможність країн. Явища між собою тісно пов'язані. У неконкурентноспроможній країні, очевидно, можуть бути окремі конкурентоспроможні компанії. Коли ж у країні занадто багато неконкурентоспроможних компаній, то малоймовірно, щоб така країна була конкурентоспроможною.
Ситуацію з конкурентоспроможністю України, на жаль, не можна вважати задовільною.
У рейтингу конкурентоспроможності 57 країн світу, який оприлюднив у травні 2009 р. Інститут розвитку менеджменту (Швейцарія, місто Лозанна), Україна виявилася на передостанньому (56-му) місці. На останньому знаходилася Венесуела.
Чинники відставання України: інфляція, низький приріст ВВП, негативне сальдо платіжного балансу, неефективність влади, відсутність антикризової економічної програми, непередбачені коливання валютних курсів.
Росія обіймала 49-е місце. Зазначений рейтинг складається з 1989 року. Базується на 329 показниках.
За стресостійкістю Україна посідала 55-е місце, а за прогнозами розвитку економіки -57-е. Ефективність влади - 55-е місце, бізнес -прогноз -42-е.
П'ять найконкурентоспроможніших країн світу: США, Гонконг, Сінгапур, Швейцарія, Данія.
П'ять найстресостійкіших країн світу: Данія, Сінгапур, Катар,
Норвегія, Гонконг.
2.3. Глосарій вітчизняних офіційних термінів у сфері конкуренції
Антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю
Антиконкурентні узгоджені дії
Антиконкурентні узгоджені дії суб'єктів господарювання
Бар'єри виходу з ринку
Бар'єри вступу на ринок
Вертикальні узгоджені дії
Географічні межі ринку
Горизонтальні узгоджені дії