У проведенні міжнародних розрахунків неможливо уникнути ризиків. Ризик існує як для імпортера, так і для експортера (кредитора! позичальника, агента і контрагента). В таблицях 11.4,11.5 наведені різні види ризиків.
Таблиця 11.4. Ризики, пов'язані із контрагентами
Види ризику | Причини втрат | |
3 погляду експортера | 3 погляду імпортера | |
Дебіторський ризик (ризик делькредере) | Неплатоспроможність, небажання боржника платити, затримка платежів з боку покупця | Неспроможність чи небажання експортера повернути завдаток |
Виробничий ризик (ризик невиконання угоди/договору) | Анулювання чи одностороння модифікація замовлення імпортера; неприйняття товару, виготовленого на замовлення | Неспроможність експортера виконати угоду 3 технічних чи фінансових причин; небажання експортера виконувати умови договору |
Таблиця 11.5. Ризик, пов'язаний а економічною і/або політичною ситуацією в країні партнера чи угодою в інших країнах
Види ризику | Причини втрат | |
3 погляду експортера | 3 погляду імпортера | |
Політичний ризик | Політичні події чи заходи, що перешкоджають виконанню договору імпортером (війна, революція, заборона чи конфіскація імпорту) | Політичні події чи заходи, що перешкоджають виконанню договору/ угоди експортером (війна, революція, ембарго) |
Ризик затримки переказу належних сум | Відмова чи неспроможність держав чи інших публічних правових організацій провести платежі в узгодженій валюті (мораторій) | Перешкода платежу за гарантіями чи поверненням завдатку |
Валютний ризик | Девальвація валюти угоди щодо валюти експортера | Девальвація валюти угоди щодо валюти імпортера |
Ризик або небезпека зазнати втрат може залежати як від самого контрагента за контрактом, так і від політичної та економічної ситуації в країні чи в інших державах. За наявності, в принципі, однакових видів ризиків, причини їх виникнення для продавця і покупця різні.
І сторони, і держави, і банки країн мають можливість зменшити додатковий ризик у зовнішній торгівлі; такі можливості зменшення ризиків наведено у табл. 11.6.
Таблиця 11.6. Можливості зменшення ризиків
Погодження сторін | Погодження кредитних установ | Погодження держав |
Про умови поставки і платежу; відповідні документи: арбітраж; вибір валюти, в якій виставляються рахунки | Про акредитиви, гарантії здійснення платежів; посередництво в строкових валютних операціях; ведення рахунків в іноземній валюті | Про гарантії; міжнародні угоди; діяльність консульств |
Одними з найпоширеніших ризиків при міжнародних розрахунках є ризики, пов'язані з несподіваними коливаннями обмінних курсів.
Є три типи ризиків обмінних курсів: операційний, бухгалтерський (ризик переоцінок) і економічний. У цій частині йтиметься про зменшення або навіть повне усунення першого зі згаданих ризиків.
Операційний валютний ризик - це ризик, якому піддаються ділові кола або приватні особи, коли майбутні платежі або отримання коштів повинні бути зроблені в іноземній валюті, майбутня ціна якої не визначена. Цей ризик може бути усунено використанням контрактів, які фіксують відносини, за якими повинні відбуватися передбачені в майбутньому платежі або надходження в іноземній валюті. Оскільки завжди є обставини, які можуть перешкоджати сторонам виконувати свої зобов'язання за такими контрактами, то було розроблено багато варіантів угод, що запобігають несприятливим результатам.
Найлегше усунути або істотно зменшити короткострокові операційні валютні ризики. Угоди з хеджування включають операції на форвардному, ф'ючерсному та опціонних ринках та ринках короткострокового капіталу. У випадках, коли таких ринків не існує, іноді звертаються до перехресного хеджування, використовуючи контракти у валютах, вартості яких тяжіють до взаємозалежності.
Довгострокове хеджування дорожче і більш складне для використання. Застосовуються у ньому прийоми і способи, такі як паралельні позики, валютні і кредитні свопи, які зменшують, але не усувають повністю операційні ризики. І часто компаніям і приватним особам доводиться вибирати між операційним валютним і кредитним ризиками.
Валютні ризики, пов'язані з переоцінкою, - другий тип валютних ризиків, під які підпадають підприємства і приватні особи при несподіваних змінах обмінних курсів. Переоцінка належить до операцій перерахунку фінансових звітів компанії з однієї валюти в іншу. При цьому валютний ризик переоцінки пов'язаний із зміною зареєстрованих даних про фінансовий стан компанії, викликаний змінами обмінного курсу, який використовується для переоцінки фінансових звітів.
Для переоцінки фінансових документів ми використовуємо обмінні курси. І несподівані зміни цих обмінних курсів призводять до незапланованих змін у заявленому фінансовому стані компанії. Валютний ризик переоцінки належить до змін бухгалтерських вартостей прибутку і власного капіталу компанії, які відбулися через коливання обмінного курсу.
Природа валютного ризику переоцінки додатково ускладнюється тим, що в різних країнах діють різні бухгалтерські й розрахункові стандарти, які застосовуються для переоцінки фінансових документів з однієї валюти в іншу. Більшість цін, що вказуються у фінансових звітах компанії, базуються на початкових, а не на поточних значеннях вартостей. З цього випливає, що при переоцінці фінансових документів варто застосовувати обмінні курси, які відповідають початковим вартостям, а не поточним.
Валютний ризик переоцінки виникає внаслідок змін обмінного курсу на сумарні фінансові звіти багатонаціональних компаній. Глибина впливу і тип такого ризику залежать від методу, який використовується для переоцінки звітів про результати діяльності, і балансових звітів, підготовлених в одній валюті, в іншу. Основні підходи, використовувані для перерахунку фінансових документів, включають метод поточних і початкових вартостей, монетаристсько-немонетаристський метод і метод поточного обмінного курсу. Різні країни вибирають різноманітні методи, та й ті згодом видозмінюються. У США з 60-х років XX ст. в той чи інший час застосовувалися всі три методи.
Сучасна бухгалтерська практика в США керується документом РАБ-52. Згідно з ним компанії повинні вибрати для своїх закордонних дочірніх фірм функціональні валюти. Якщо прибутки і витрати дочірньої компанії розраховуються в іноземній валюті, то ця валюта є функціональною. Якщо іноземна валюта схильна до гіперінфляції, то функціональною валютою є долар. Зміни розміру власного капіталу, викликані переоцінкою активів і зобов'язань за поточними курсами, фіксуються в спеціальній графі корекції переоцінки балансового звіту і не враховуються як прибутки чи втрати у звіті про результати діяльності. Найпоширенішим видом ризику, пов'язаним з обмінними курсами, еекономічний валютний ризик, якому частково притаманні риси як операційного ризику, так і ризику переоцінки.
Економічний валютний ризик пов'язаний зі змінами вартості компанії, які залежать від змін обмінних курсів. Вартістю компанії вважається ринкова ціна акції, помножена на кількість таких акцій, випущених в обіг. Ринкова ціна акції - це ціна, за якої попит і пропозиція дорівнюють один одному. За такого стану ринку ніхто не вважає, що акція коштує більше, і ніхто не готовий сплачувати за неї вищу ціну. Аналогічно ніхто і не думає, що ця акція коштує дешевше, і ніхто не буде продавати її за нижчою ціною.
Намагаючись оцінити вартість акції, інвестори намагаються приблизно визначити майбутні надходження компанії. При цьому необхідно взяти до уваги і збільшення майбутніх прибутків компанії, і пов'язані з цим непевності. Для визначення вартості акції на даний момент результати попередніх розрахунків дисконтуються з урахуванням часу і можливої невизначеності. Якщо підсумкова оцінка вартості акції, до якої прийшов інвестор, вища її ринкової ціни, то він її купує; якщо нижча ринкової ціни - він її продає.
Економічний валютний ризик належить до змін ринкової або економічної вартості компанії в результаті змін обмінного курсу. Тією мірою, якою операційний курс і курс переоцінки впливають на ринкову вартість компанії, вони входять до складу економічного валютного ризику. До цього ризику схильні багатонаціональні корпорації, компанії, що займаються експортно-імпортними операціями, і навіть деякі види бізнесу, що працюють тільки на внутрішньому ринку. Економічний валютний ризик кількісно можна визначити за допомогою регресивного аналізу попередніх цін акції компанії і відповідних обмінних курсів валют, що впливають на ці ціни. Коефіцієнти регресії, що визначають зміну вартості акції при одиничній зміні вартості будь-якої окремої валюти, дають лінійні оцінки економічного валютного ризику компанії від кожної із валют.
Методики для зниження економічного валютного ризику включають вирівнювання валют платежів компанії з валютами, в яких відбуваються надходження коштів у компанію; диверсифікацію і використання відповідних стратегій для фінансування своєї діяльності закордоном. Проте, оскільки неможливо точно виміряти чинники, які пов'язують зміни обмінного курсу зі змінами ринкової вартості компанії, то неможливо і точно провести хеджування економічного валютного ризику.
Література
1. Банківський менеджмент: Підручник / За ред O.A. Кириченка, В.І. Міщенка. - К.: Знання, 2005.
2. Брейли Р.. Майерс С. Принципы корпоративных финансов: Пер. с англ. - М., 1997.
1997
3. Основи Фінансового менеджменту: Пер. з англ. - К.,
4. Внешнеторговые сделки / Сост.: И.С. Гринько. - Сумы, 1994.
5. Дегтярева О.И. Внешнеэкономическая деятельность: Учеб. пособие для вузов. - М., 2000.
6. Дениэлс Дж. Д., Радеба Или X. Международный бизнес: внешняя среда и деловые операции. - М., 1994.
7. Кириченко О.А. Деякі аспекти входження України у світову господарську систему // Економіка України. - 1997. - № 7.
8. Луцишин З.О. Міжнародні валютно-фінансові відносини: практична філософія та реалії української економіки. - T., 1997.
9. Madura І. International Financial Management. - Third edition. - N. Y., 1992.
10. Самсонов Н.Ф., Баранникова Н.П., Строкова H.И. Финансы на макроуровне: Учеб. пособие для вузов. - М., 2001.
11. Слей тер Р. Сорос. Жизнь, деятельность и деловые секреты самого большого в мире инвестора. - X., 1996.
12. Стровский Л.Е., Казанцев С.К., Паршина ЕЛ. и др. Внешнеэкономическая деятельность предприятия: Учеб. для вузов / Под ред. проф. Л.Е. Стровского. - 2-е изд., перераб. и доп. - М., 1999.
13. Херрис Дж. Менвилл. Международные финансы: Пер. с англ. - М., 1996.
12.1. Транснаціональні корпорації
12.2. Особливості функцій менеджменту і планування в міжнародних корпораціях
12.2.1. Планування в ТНК
12.3. Прийняття управлінських рішень у транснаціональних компаніях
12.4. Організаційна структура міжнародних корпорацій і культура їх діяльності
Міжнародний відділ
Функціональна організаційна структура
Матрична структура
12.5. Управління персоналом у міжнародних компаніях