Несупроводжуємий багаж - товари, які переміщуються через митний кордон України окремо від фізичної особи (власника або уповноваженої особи) на її адресу.
Несупроводжуємий багаж підлягає митному оформленню тією митницею, в зоні діяльності якої проживає відправник. При відправленні несуп-роводжуємого багажу його власник пред' являє митниці квиток для проїзду за кордон, закордонний паспорт та повинен заповнити дві митні декларації. У несупроводжуємому багажу не підлягає випуску валюта, цінності, продукти харчування. Митниця після оформлення багажу робить у деклараціях відмітки про пропущені предмети, а на останній сторінці паспорта - про оформлення багажу, засвідчує їх печаткою. Одна з декларацій видається власнику багажу, яку він повинен пред' явити на прикордонній митниці. Відмітка про відправлення багажу іноземними громадянами (за винятком студентів) ставиться на візі або квитку.
Несупроводжуємий багаж може бути відправлений з України:
o громадянами, що прямують за кордон на постійне місце проживання;
o громадянами України, що прямують за кордон у службових справах на термін більше одного року;
o іноземними громадянами, що прямують за кордон у службових справах;
o іноземними студентами, термін тимчасового перебування яких на Україні перевищує один рік.
Несупроводжуємий багаж може бути відправлений в Україну:
o громадянами, які їдуть в Україну на постійне місце проживання;
o громадянами України, які були у службовому відрядженні за кордоном більше одного року;
o іноземними громадянами, які прямують в Україну в службових справах, як правило на довготривалий термін перебування;
o іноземними студентами, строк тимчасового перебування яких в Україні перевищує один рік;
o представниками міжнародних іноземних організацій, представництв та осіб, які користуються на території України митними пільгами. Також слід враховувати, що несупроводжуємий багаж не може містити предмети (партію товару) явно комерційного призначення.
У разі вивезення або пересилання в несупроводжуваному багажі, міжнародних поштових відправленнях громадянами товарів та інших предметів, придбаних громадянами України, в кількості не більш як товарна партія, мито та митні збори не здійснюються. Якщо громадянин вивозить предмети, які підпадають під товарну партію, йому необхідно в митниці, в зоні діяльності якої він мешкає, оформити ВМД типу "ЕКГ" (експорт громадян). Як виняток, громадяни мають можливість оформити вантаж у прикордонній митниці, при перетині кордону. Громадяни інших країн можуть оформляти вантажі в митниці, в зоні діяльності якої, вони тимчасово мешкають, або в прикордонній митниці.
Товарною партією визначаються товари, придбані в Україні, які вивозяться або пересилаються громадянами на суму еквівалентну 100 000 евро, в перерахуванні по курсу НБУ на день оформлення митної декларації. У разі вивозу громадянами товарної партії митне оформлення здійснюється в порядку, встановленому для суб'єктів підприємницької діяльності. Затверджений Кабінетом Міністрів України перелік предметів, які не можуть складати товарну партію, передбачає наступні:
o товари, тимчасово вивезені з України під зобов'язання зворотного ввозу;
o товари, які входять у склад спадщини;
o товари, раніше ввезені під зобов' язання зворотного вивозу або транзиту;
o культурні цінності, тимчасово вивезені за наявністю відповідних дозволів;
o призи, подарунки, при наявності відповідних документів та нотаріальних посвідчень;
o товари (крім промислового призначення), які вивозяться не більш як на суму валюти, зазначеної у ввізній митній декларації, за наявністю відповідних чеків.
Несупроводжуємий багаж громадян, які виїжджають з України на постійне місце проживання може містити без оподаткування предмети, що належать особисто їм і призначені для особистого користування. Побутові предмети пропускаються в кількості одного предмета або комплекту на сім'ю. Автомобілі, мотоцикли тощо пропускаються без митного оподаткування по одному предмету на особу за умови, що він є власником такого транспортного засобу не менше року та за умови перебування такого транспортного засобу на обліку в країні постійного місця попереднього проживання не менше року. Багаж громадян, що прямують на постійне місце проживання, приймають до митного оформлення після пред' явлення митниці повністю оформлених документів на всіх членів сім'ї. Ці громадяни можуть оформити тільки одну відправку. При виїзді в країни СНД митнику пред' являють внутрішній паспорт з випискою, листок вибуття на постійне місце проживання. При виїзді в країни далекого зарубіжжя пред' являється віза на постійне місце проживання.
5.2.3. Митне оформлення пасажирського багажу в режимї тимчасового ввезення
Митне оформлення товарів, що ввозяться громадянами на митну територію України в режимі тимчасового ввезення в обсягах, що підлягають оподаткуванню, проводиться шляхом письмового декларування в порядку, визначеному ДМСУ, та подання митному органу зобов'язання про зворотне вивезення таких товарів за митну територію України.
Пропуск через митний кордон України товарів, що тимчасово ввозяться громадянами на митну територію України під зобов' язання про їх зворотне вивезення, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 100 кг, або одного неподільного товару незалежно від митної вартості та ваги дозволяється за умови письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення такими громадянами на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких товарів на митну територію України, грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких товарів на митну територію України з метою вільного використання. Порядок Внесення та повернення грошової застави визначається ДМСУ.
У разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених товарів внаслідок форс-мажорних обставин строки, передбачені зобов' язаннями громадян, зупиняються, а грошова застава повертається власнику або його спадкоємцю.
Митне оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України громадянами в режимі тимчасового ввезення, сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких перевищує 100 кг, проводиться в порядку, передбаченому для суб' єктів зовнішньоекономічної діяльності.
5.3.1. Санітарно-гігієнічний контроль
5.3.2. Ветеринарний контроль
5.3.3. Фітосанітарний контроль
5.3.4. Митне оформлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів
5.4. Порядок переміщення через митний кордон валюти
5.4.1. Переміщення через митний кордон України готівки
Ввезення в Україну та вивезення за межі України готівки
Пересилання готівки
5.4.2. Переміщення через митний кордон України банківських металів