Міжнародна економіка - Козак Ю.Г. - Міжнародна офіційна допомога розвитку України

Головними багатосторонніми міжнародними донорами України є Міжнародний валютний фонд, Всесвітній банк (ВБ) та Європейський банк реконструкції та розвитку. У 2004—2006 р. Україна отримала понад 1 млрд дол. США від цих міжнародних організацій, позики яких є найкращими за ціновими та терміновими складовими позичання.

Нині співпраця уряду України та Всесвітнього банку охоплює приблизно сорок проектів, для виконання яких Всесвітнього банк надає допомогу у формі позик, грантів і економічних досліджень.

Кредити Всесвітнього банку в Україну за своїми цільовими призначеннями поділяються на:

§ інституційні;

§ реабілітаційні;

§ кредити на розвиток окремих галузей економіки та їх структурну перебудову, котрі, як правило, спрямовуються на фінансування інвестиційних проектів в електро- та теплоенергетиці, житлово-комунальному господарстві, охороні навколишнього середовища та екології, соціальному секторі;

на підтримку платіжного балансу та бюджету шляхом фінансування проектів реформування на ринкових засадах окремих секторів економіки.

До першої цільової групи належить позика ВБ на реформи та розвиток державного управління фінансами і економікою (1,4% кредитів ВБ).

До групи реабілітаційних кредитів віднесені позики ВБ на пряму підтримку критичного імпорту, бюджету, платежів по зовнішньому боргу (25,3%) та на ГЕС і системи енергопостачання (5,8%), тобто всього 31,1%.

Третя група - це кредити на розвиток насінництва (1,6%), підприємств (15,2), ринку електроенергетики (16,0), експорту (3,5) - усього 36,3% кредитів ВБ.

До четвертої групи належать проекти структурної перебудови: експериментальний проект у галузі вугільної промисловості (0,8%), проект вугільної галузі в цілому (15,2%), проект перебудови сільського господарства (15,2) - усього 31,2% з кредитів Всесвітнього банку.

Починаючи з 1994 року, в Україні реалізується 12 проектів, які фінансуються за рахунок кредитів Всесвітнього банку:

1. Реабілітаційна позика (500 млн дол. США);

2. Інституційна позика (27 млн дол. США);

3. Проект реабілітації гідроелектростанцій (114 млн дол. США);

4. Експериментальний проект у вугільній галузі (15,8% млн дол. США);

5. Проект з розвитку насінництва (32 мли дол. США);

6. Проект розвитку підприємств (310 млн дол. США);

7. Проект структурної перебудови вугільної галузі (300 млн дол. США);

8. Проект структурної перебудови сільського господарства (300 млн дол. США);

9. Проект розвитку експорту (60 млн дол. США);

10. Проект розвитку ринку електроенергії (317 млн дол. США);

11. Проект підтримки соціального захисту (2,6 млн дол. США);

12. Проект "Морський старт" (100 млн дол. США).

Триває підготовка 4 системних (реформи державного управління, реформи управління бюджетними ресурсами, структурної перебудови фінансового сектора, другого етапу розвитку підприємств), а також 18 інвестиційних проектів.

З 1999 р. розпочато кредитування експортних проектів підприємств за рахунок коштів від сплати основного боргу за кредитними проектами, які передбачають вибірку коштів з кредитної лінії Всесвітнього банку.

Загальна сума фінансування, наданого досі Всесвітнім банком Україні, перевищила 4,5 млрд доларів США і охоплює 33 операції.

На сьогодні співробітництво України зі Всесвітнім банком здійснюється в рамках прийнятої банком в жовтні 2003 року Стратегії в питаннях допомоги Україні на 2004-2007 pp. Нова стратегія Всесвітнього банку допомоги Україні ґрунтується на пріоритетах України, зокрема, щодо забезпечення стійкого економічного зростання, подолання бідності та становлення середнього класу, сприяння людському розвитку, захист навколишнього середовища, поступова інтеграція у світову економічну та фінансову системи, зменшення регіональних дисбалансів, подальший прогрес на шляху прозорості, підзвітності та відповідальності уряду. Стратегія передбачає широку програму кредитної та дослідницької діяльності. Протягом реалізації нової стратегії загальний обсяг запозичень від Всесвітнього банку в рамках, передбачених базовим сценарієм кредитування, складатиме 1,8-2,4 млрд дол. СІЛА. Ключову роль в стратегії відіграє "Програмна системна позика" (ПСП). Проект Програмної системної позики - найбільш комплексний проект за період співробітництва України і банку, який включив у себе заходи щодо реформування ключових секторів економіки України. Метою проекту є підтримка конкретних результатів, які було досягнуто в рамках програми структурних реформ уряду України, у п'яти тематичних напрямках: посилення фінансової дисципліни, державна регуляторна політика, права власності, підзвітність державного сектору, управління соціальними та екологічними ризиками.

Пріоритетами діяльності ЄБРР в Україні є:

§ підтримка та розвиток приватного сектора економіки;

§ розвиток малих та середніх підприємств;

§ сприяння реформам основних галузей економіки (енергетики, фінансового сектора, транспорту, телекомунікацій тощо) (див. додаток 13).

ЄБРР працює з Україною у двох напрямках: надання позик на пільгових умовах під гарантії Уряду (40% позик) і кредитування приватних підприємств України на комерційних умовах (60% позик). Однією з основних цілей банку є фінансування розвитку приватного сектора. Тобто весь портфель кредитів, інвестицій, або гарантій ЄБРР у державному секторі не може перевищувати 40%.

Умови отримання і повернення кредитів помітно гірші за МВФ та ВБ, проте в них інша цілеспрямованість. Вони безпосередньо можуть використовуватись на розвиток національного виробництва й інфраструктури, а також на об'єкти, які визначаються доцільними Україною при визначенні НБУ їх потенційної окупності.

ЄБРР надає кредити, що становлять значну частку вартості проектів. Так, у проекті розширення в Україні мережі Євробачення частка ЄБРР становить 48,5%) у проекті реконструкції міжнародного держаеропорту "Бориспіль" - 34,5, у проекті будівництва української частини міжнародної лінії зв'язку - 26,9, у проектах, пов'язаних з розвитком малих і середніх підприємств, - 100%. Така система кредитування зобов'язує національних підприємців активно використовувати надані кредити з найбільш можливою доход-ністю, що забезпечує їх повернення. Сплата суми відсотків становить 48% від суми кредитів за всі роки їх використання. Термін сплати кредитів складає від 7 до 11 років -залежно від суми кредиту.

Обсяг фінансування проектів ЄБРР, що реалізуються в державному секторі України, показано на рис. 20.4.

Динаміка фінансування проектів ЄБРР

За весь період співробітництва України з ЄБРР в державному секторі було запроваджено 11 спільних проектів (з яких 4 реалізовано) загальною вартістю 492,54 млн дол. США та 178,10 мли євро. Сума позик у доларовому еквіваленті використано на 88%, в євро - на 52%.

Галузева структура фінансування проектів ЄБРР в державному секторі наведена на рис. 20.5.

Галузева структура фінансування проектів ЄБРР

На ланий час у транспортному секторі реалізується три проекти (один завершений), в енергетичному - два (один завершений), у фінансовому - один (один завершений), у муніципальному та в галузі зв'язку - по одному проекту.

На сьогодні найважливішим напрямом діяльності ЄБРР в Україні є фінансування і допомога розвитку фінансової системи України. Стратегія банку в цьому напрямі:

§ стимулювати розвиток вітчизняних банків з метою підвищення їх конкурентоспроможності до рівня міжнародних стандартів;

§ розширити фінансування національними банками приватних підприємств України з перспективою безпосереднього розміщення кредитних ресурсів цих банків і фінансування ними приватного сектору України;

§ підтримувати ініціативи щодо забезпечення додаткового фінансування корпорацій;

§ сприяти структурній перебудові приватизованих банків;

§ відкрити кредитні лінії провідним приватним банкам.

На підтримку цієї стратегії банк відкрив кредитну лінію на 100 млн евро, що через Національний банк України надасться місцевим банкам для фінансування малого і середнього підприємництва. Зазначена кредитна лінія була спеціально створена для тих підприємств, які не задовольняють критеріям банку щодо мінімальної суми фінансування в 5 млн дол.

Кредити Міжнародного валютного фонду надаються Україні тільки за умови дотримання основних економічних показників на відповідному рівні: монетарні показники, дефіцит консолідованого бюджету та рівень чистих міжнародних резервів НБУ.

Починаючи з 1994 p., уряд України активно працює над залученням системних кредитів з боку МВФ (табл. 20.2).

Таблиця 20.2

Надходження коштів в рамках кредитних угод України з МВФ,млрд дол. США

Програма1994-1999 рр.2000-2002 рр.Усього
STF720720
Stand by18901890
EFF990689,11679,1
Всього3600689,14289,1

Позики в 1994 р. дали змогу Україні подолати проблеми платіжного балансу, шо виникли внаслідок порушень у системі зовнішньоекономічних відносин з іншими країнами та різкого падіння надходжень від експорту продукції.

Позики за програмою STF та стенд-бай (резервний кредит) допомогли підтримати курс національної валюти та профінансувати дефіцит платіжного балансу України..

У 1998 р. з МВФ узгоджено виділення позики в межах Програми розширеного фінансування (EFF) на підтримку широкомасштабної макроекономічної та структурної стабілізації на 1998 - 2001 pp. на загальну суму 2,3 млрд дол. Після 14-місячної перерви програму EFF було продовжено до вересня 2002 р.

У 2004 р. започатковується програма "попереджувальний стенд-бай", яка надає можливість отримати від МВФ зарезервований кредит у сумі, еквівалентній 411,6 млн - СПЗ (30% квоти України), у разі погіршення ситуації з платіжним балансом або валютними резервами країни. Ця програма розрахована на підтримування енергійних темпів економічного зростання та утримування стабільності.

Фінансові ресурси МВФ надаються Україні у вигляді системних кредитів, причому на досить пільгових умовах: термін сплати становить - 3-5 років, початок виплат -через три роки, ставка відсотка за кредит - від 5,75 до 6,29%.

Щодо погашення платежів за кредитами МВФ, то виплата відсотків була розпочата з 1996 p., а виплата часток основного боргу здійснюється з 1998 р. За 1996-2000 pp. сума виплат відсотків сягнула 0,27 млрд дол. США (8,8% від погоджених позик і 26,1% від виплат за цей час основного боргу). Уся сума виплат за цей період становить близько 1,3 млрд дол. США, або 42,7% від погоджених позик МВФ.

Ці кредити спрямовуються насамперед на обслуговування зовнішнього державного боргу України, на фінансування дефіциту державного бюджету, на підтримку курсу національної валюти.

У майбутньому започаткування нових програм співпраці з МВФ грунтуватиметься на підходах, викладених у посланні Президента України до Верховної Ради України, які підтверджують необхідність поступового перенесення центру ваги у співробітництві з МВФ у площину безкредитних стосунків, узгодження головних параметрів макроекономічної політики з тенденціями та прогнозами розвитку світової кон'юнктури, з динамікою і напрямами світових фінансових та інвестиційних потоків і поглиблення у сфері валютної політики.

Запитання для самоконтролю

1. Які складові міжнародного ринку боргових зобов'язань і в чому різниця між ними?

2. Які існують форми боргових зобов'язань на міжнародному ринку позичкових капіталів?

3. Хто є головним суб'єктом міжнародного кредитного ринку?

4. Які операції на міжнародному кредитному ринку є основними?

5. Які розрізняють основні форми міжнародного кредиту?

6. Як визначається вартість міжнародного кредиту?

7. У чому суть відсоткової ставки і які чинники впливають на зміну її величини?

8. Які особливості притаманні ринку єврокреднтів?

9. Які основні форми середньо- та довгострокових єврокреднтів?

10. У чому полягає міжнародна офіційна допомога країнам, що розвиваються?

11. Визначте причини міжнародної заборгованості.

12. Що таке офіційний зовнішній борг країни?

13. Які та як саме міжнародні фінансові організації допомагають економічному розвитку України?

ГЛАВА 21. МІЖНАРОДНИЙ РИНОК ЦІННИХ ПАПЕРІВ
21.1. Сутність фондового ринку та ринку цінних паперів
Інвестиційний капітал
Постачальники та споживачі інвестиціиіюго капіталу
Посередники на ринку цінних паперів
Ризик інвестування
21.2. Етапи та тенденції розвитку світового фондового ринку
21.3. Класифікація цінних паперів
21.4. Міжнародний ринок титулів власності
Міжнародний ринок акцій
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru