1.5.1. Якою в сутність та класифікація послуг в міжнародній торгівлі?
Світовий ринок послуг являє собою сферу обміну послуг між країнами. Поряд зі світовими товарними ринками він є невід'ємною частиною міжнародних економічних відносин.
Предметом обміну на цьому ринку є послуги. Вони є результатом функціонування найважливіших сфер людської діяльності: науки, техніки, виробництва, керування.
Під послугами розуміють зміну в положенні інституціональної одиниці1, що сталося внаслідок дій і на основі взаємної угоди з іншою інституціональною одиницею.
Послуги і торгівля ними якісно відрізняються від товарів і торгівлі товарами.
Головними характеристиками послуг є те, що їх не можна, на відміну від товарів, побачити і відчути на дотик; вони не піддаються збереженню; торгівля послугами пов'язана з їх виробництвом; експорт послуг означає надання послуги іноземцю, тобто нерезиденту, навіть якщо він знаходиться на митній території країни. Однак вищенаведений опис характеристик має обмеження. Деякі послуги можна побачити (наприклад, звіт консультанта на дискеті), деякі з них зберігаються (наприклад, система телефонного автовідповідача).
Різниця між товарами і послугами полягає також в тому, як, яким чином уряд надає захист власному виробнику. Якщо виробничі галузі промисловості відгороджуються через встановлення тарифів, кількісних обмежень тощо, то сфера послуг відгороджується головним чином національними нормативами і правилами відносно прямих іноземних інвестицій і участі іноземних постачальників послуг в діяльності національних підприємств.
Захист сфери послуг не можна забезпечити заходами на кордонах через нематеріальний характер послуг, а також тому, що небагато операцій з послугами пов'язані з перетинанням кордонів.
Міжнародні організації систематизують і класифікують послуги, які є предметом міжнародної торгівлі.
Міжнародним валютним фондом розроблений посібник зі складання платіжного балансу, в якому представлений склад послуг, що входять у рахунок поточних операцій. Цим посібником користуються практично всі країни світу.
Класифікація послуг, яка прийнята МВФ, показує платежі між резидентами та нерезидентами і містить 11 секторів:
I. Транспортні послуги
А) Пасажирські перевезення (Міжнародні перевезення пасажирів всіма видами транспорту і надання супутніх послуг);
Б). Вантажні перевезення (Міжнародні перевезення вантажів всіма видами транспорту і надання супутніх послуг)
II. Послуги, пов'язані з поїздками
А) Послуги пов'язані з діловими поїздками (Товари і послуги, придбані нерезидентами, які подорожують у справах (відрядження));
Б). Послуги пов'язані з особистими поїздками (Товари і послуги, придбані нерезидентами, які подорожують в особистих справах (туризм)
III. Послуги зв'язку (Послуги поштового, кур'єрського, телефонного та іншого зв'язку між резидентами і нерезидентами).
IV. Будівництво (Будівництво об'єктів за рубежем, здійснюваного на тимчасовій основі резидентами)
V. Страхування (Страхування нерезидентів страховими компаніями - резидентами)
VI. Фінансові послуги (Фінансове посередництво між резидентами і нерезидентами (комісія за відкриття акредитивів, за обмін валюти, брокерські послуги тощо)
VII. Комп'ютерні та інформаційні послуги (Консультації в галузі комп'ютерних програм, інформаційні послуги (обробка даних, користування базами даних, передплата на інформаційні лінії), обслуговування комп'ютерів).
VII. Роялті і ліцензійні платежі (Користування правами власності (торговельна марка, патент, копірайт тощо) та використання оригіналів або прототипів (фільмів, рукописів)на основі ліцензії)
IX. Інші бізнес-послуги
A) Посередницькі послуги (Комісія з посередництва);
Б) Лізинг (Лізинг і фрахт суден, літаків без екіпажів та іншого транспортного устаткування);
B) Інші ділові, професійні та технічні послуги (Правові, бухгалтерські, управлінські, рекламні та інші послуги, а також послуги з проектування, картографії, нагляду за будівництвом, захистом врожаю)
X. Особисті, культурні та рекреаційні послуги
А) Аудіовізуальні послуги (Виробництво фільмів, радіо - та телевізійних програмі компакт-дисків, гонорари артистів)
Б) Інші послуги (Показ виставок, проведення спортивних та інших заходів)
XI. Урядові послуги (Поставка товарів до посольств, консульств, представництв міжнародних організацій, операції ООН по підтримці миру).
Світовий банк класифікує послуги за укрупненими угрупуваннями, при цьому до числа послуг включається рух доходу. Послуги поділяються на дві групи:
I група - факторні послуги, до яких відносяться платежі, що виникають у зв'язку з міжнародним рухом факторів виробництва - капіталу, робочої сили (доходи на інвестиції, ліцензійні платежі, заробітна плата, виплачувана нерезидентом тощо).
II група - нефакторні послуги, до яких відносяться інші види послуг (транспорт, подорожі, інші нефінансові послуги), не пов'язані з факторами виробництва.(33, с.265).
Світовою організацією торгівлі в Генеральній угоді про торгівлю послугами запропонована класифікація послуг по 12 секторам (1. Комерційні послуги; 2 Послуги зв'язку; 3. Послуги з будівництва та суміжні інженерні послуги; 4. Послуги дистриб'юторів; 5. Послуги у сфері освіти; 6. Послуги з охорони довкілля; 7. Фінансові послуги; 8. Послуги у сфері охорони здоров'я та соціальній сфері; 9. Послуги, пов'язані з туризмом; 10. Послуги з організації відпочинку, культурних та спортивних заходів; 11. Транспортні послуги; 12. Інші послуги, які не зазначені вище) і 155 підсекторам. (див. додаток 2).
1.5.2. Які існують способи здійснення міжнародних операцій у сфері послуг?
1.5.3. Якими є масштаби сучасної міжнародної торгівлі послугами?
1.5.4. Які є особливості міжнародних транспортних послуг та міжнародних поїздок?
1.5.5. Яким є стан та перспективи зовнішньої торгівлі України послугами?
2. Міжнародний рух чинників виробництва
2. 1. Міжнародний рух капіталу
2.1.1. Що являє собою міжнародний рух чинників виробництва?
2.1.2. В чому полягають суть та форми міжнародного руху капіталу?
2.1.3. В чому полягають суть та основні форми міжнародного кредиту?