Ми розглянули умови, які мають бути дотримані з метою досягнення оптимального стану. Зараз спробуємо відповісти на наступне питання: чи може вільна ринкова економіка сама досягти Парсто-ефективного розподілу ресурсів, чи для цього необхідне державне регулювання? Розглянувши нижче певні умови, ми доведемо, що якщо вільний ринок є досконало конкурентним, то кінцева рівновага економіки буде Парето-ефсктивною.
Досконала конкуренція та ефективність обміну
Як ми вже знаємо, всі споживачі, що прагнуть максимізувати задоволення, вибирають споживчий набір, який відповідає точці на бюджетній лінії, в якій остання є дотичною до найвищої з доступних кривої байдужості. В цій точці виконується умова:
ГНТху^. (17.6)
Оскільки на досконало конкурентних ринках ціна благ встановлюється ринком і є заданою всім споживачам (як Дмитру, так і Софії), то умова ефективного споживання досягається автоматично:
ГМ,Дху=^- = ГНЗс". (17.7)
Цу
Досконала конкуренція та ефективність виробництва
Так само фірми, які прагнуть мінімізувати витрати виробництва продукту, вибирають затрати капіталу і праці в таких кількостях, при яких відношення їх цін дорівнює граничній нормі технічної заміни:
ГНТЗхкп= - та Л/Пгкл==^ (17.8)
Цп Цп
Оскільки на досконало конкурентних ринках ресурсів (капіталу і праці) ціна ресурсів задана для всіх виробників (блага X і У), то на таких ринках умова ефективності виробництва досягається автоматично:
ГНТЗхкп = = ППЗ'кп. (17.9)
Цп
Досконала конкуренція та загальна ефективність
Як відомо, на ринках досконалої конкуренції кожна фірма, що максимізує прибуток, випускає такий обсяг продукту, для якого граничні витрати дорівнюють його ціні:
Цх = ГВхЦу = ГВу. (17.10)
Звідси
В±Ш!Ь. ..... ",", ...-.. 1 (17.11)
Оскільки відношення граничних витрат двох благ становить граничну норму їх трансформації (формула (17.4)), то рівність (17.11) можна виразити як:
%- = ГШ'хг- (17.12)
Цу
Оскільки на конкурентному ринку автоматично досягаються умови (17.12) і (17.6) і ціни є орієнтирами, як для покупців, так і виробників, то і умова загальної (виробничо-споживчої) ефективності автоматично виконується:
ГНЗхг - ГНТхг (рівність (17.5)
На графіку 17-7 показано досягнення ефективності на ринках продуктів досконалої конкуренції в умовах незалежних один від одного виборів виробників та споживачів. Припустимо, що ринок встановлює співвідношення цін Ц\/ Ц1у. Якщо виробники використовують ресурси ефективно, то вони вироблятимуть блага Хі У на рівні А (де відношення цін дорівнює ГНТхг)-
Але зустрічаючись з таким бюджетним обмеженням, споживачі обиратимуть точку 2?, яка приноситимс їм максимальне задоволення (на кривій байдужості КБг). Оскільки виробник бажає виробляти благо X в кількості %\% а споживач бажає купувати його в кількості х2, то виникає нестача блага X. І оскільки виробник бажає виробляти благо У в кількості уи а споживач бажає його купити в кількості у^ тоді виникає надлишок блага У. Це спричиняє зміну ринкових цін - ціна блага X підвищиться, а блага У знизиться. Таким чином, відношення цін збільшиться {Ц*х!Ц*г) і буде досягнена нова рівновага в точці С. В цій точці кількість блага X і У, яку виробник бажає виробити і споживач бажає придбати є однаковою (х* та у*). Для цієї кількості обох благ ГНЗху - ГНТху, тому досконало конкурентна рівновага є ефективною.
Отже, ніби за допомогою невидимої руки ціни скеровують всіх споживачів та виробників, кожний з яких діє за власною вигодою, до розподілу ресурсів в економіці, що є Парсто-ефективним.
17.2.4. Ефективність та справедливість
Спочатку ми побачили, що існує безліч Парето-ефективних розподілів (кожному з яких відповідає різний розподіл доходів та корисності між різними членами суспільства). Зараз ми побачили, що конкурентна рівновага на всіх ринках генерує лише єдиний Парето-ефск-тивний розподіл.
Спробуємо відповісти на питання: що визначає, який з можливих Парсто-оптимальних розподілів буде вибраний?
В ринковій конкурентній економіці фактично досягнута рівновага залежить від існуючого розподілу власності на ресурси (землю, капітал, працю). Люди мають різні розумові і фізичні здібності, фінансові активи. Ця різниця дозволяє людям заробляти різні рівні доходу в ринковій скономщі. Все це визначає модель попиту споживача в економіці. Різні моделі попиту формують різні криві попиту на окремі блага і послуги і, в свою чергу, визначають різні рівноважні ціни та кількості різних благ.
Різний початковий розподіл людського та фізичного капіталу між людьми буде формувати різну конкурентну рівновагу відповідно до кожного можливого Парето-ефективного розподілу.
Якщо початковий розподіл ресурсів є несправедливим, то не можна чекати справедливості від конкурентної економіки. Змінюючи початковий потенціал формування доходів, уряд може спонукати економіку вибирати будь-який з можливих Парето-ефективних розподілів в їх конкурентній рівновазі, зокрема і більш справедливий розподіл.
Досконала конкуренція та ефективність виробництва
Досконала конкуренція та загальна ефективність
17.2.4. Ефективність та справедливість
17.3. Невдачі ринку. Переливи (екстерналії). Коригування вигод і витрат переливу
17.3.1. Відхилення та невдачі ринку
17.3.2. Переливи (екстерналії)
Витрати переливу (негативні екстерналії)
Вигоди переливу (позитивні екстерналії)
17.3.3. Шляхи корекції екстерналій