1. Визначення загальноекономічних пропорцій національної економіки.
2. Розрахунок ВНП і ВВП.
3. Показники економічної активності населення, інфляції і торговельного балансу.
4. Система індексів національної економіки.
5. Інші показники національної економіки.
1. Визначення загальноекономічних пропорцій національної економіки
Національна економіка - це сукупність усіх галузей, господарських комплексів і регіонів країни, об'єднаних в єдине ціле різноманітними економічними зв'язками; історично сформована в певних територіальних межах система суспільного відтворення. Складовими частинами національного господарства виступають: галузі, народногосподарські комплекси, сектори, сфери, а суб'єктами національного господарського комплексу є домашні господарства, підприємства, держава, фірми, корпорації та нерезиденти (у відкритій економіці).
їхнє ефективне функціонування визначається шляхом визначення загальноекономічних пропорцій розвитку національного господарства.
Пропорції суспільного виробництва - співвідношення матеріально-речових елементів виробництва і робочої сили, а також галузей виробництва і частин суспільного продукту в процесі відтворення.
Пропорції загальноекономічні (національної економіки, макроекономічні) - між сукупним попитом та сукупною пропозицією, між сферою матеріального виробництва і сферою послуг, між І та II підрозділами суспільного виробництва тощо. Існують також пропорції галузеві, міжгалузеві, територіальні, зовнішньоекономічні тощо.
У країнах з розвинутою ринковою економікою виділяють чотири ключові групи проблем, що визначають рівень розвитку національної економіки, кількісну та якісну зміну загальноекономічних пропорцій:
o рівень обсягу національного виробництва (структура та динаміка суспільного продукту);
o рівень зайнятості і безробіття;
o рівень цін;
o розвиток міжнародної торгівлі.
Найважливішою проблемою в національній економіці є обчислення обсягу національного виробництва.
Суспільний продукт - це узагальнюючий результат діяльності суб'єктів національного господарства; вся маса матеріальних і духовних благ, створених суспільством за певний проміжок часу (як правило, за рік).
Досить тривалий час одним з найбільш загальних показників національної економіки у нашій державі вважався сукупний суспільний продукт (ССП), валовий суспільний продукт (ВСП).
Сукупний суспільний продукт - це сума валової продукції всіх галузей матеріального виробництва. До складу ССП враховували як кінцевий продукт сфери матеріального виробництва, так і проміжний продукт галузей і виробництв. В результаті цього відбувалось подвійне рахування результатів матеріального виробництва. Ще одним недоліком цього показника було те, що він не враховував внесок нематеріальної сфери у формування суспільного продукту національної економіки.
Існують різні способи аналізу результатів суспільного виробництва. Найбільш відомі такі способи обліку результатів суспільного виробництва.
Валовий суспільний продукт (ВСП) - це вартість усієї маси товарів і послуг, створених у суспільстві протягом року або сума виробленої за рік валової продукції всіх галузей матеріального виробництва.
ВСП містить у собі, аналогічно до ССП, подвійний розрахунок - результати проміжного виробництва (вугілля, чавун, сталь, прокат тощо), а також незавершене виробництво.
ВСП = ССП - Нематеріальне виробництво. (1.3.1)
Кінцевий суспільний продукт (КСП) - вартість усієї маси товарів і послуг, створених суспільством протягом року для кінцевого використання.
КСП = ВСП - подвійний рахунок і незавершене виробництво.
У той же час у розвинутих країнах світу була поширена система національних рахунків (СНР), уніфікована статистичною комісією ООН.
Система національних рахунків - це система основних макроекономічних показників держави з урахуванням внеску у формування суспільного продукту усіх сфер суспільного виробництва.
Головним показниками в СНР вважаються валовий внутрішній продукт (ВВП) та валовий національний продукт (ВНП). Обчислення цих показників було започатковано в Україні в 1988 р. як крок до переходу національної економіки на ринкові принципи функціонування.
2. Розрахунок ВВП і ВНП
3. Показники економічної активності населення, інфляції і торговельного балансу
4. Система індексів національної економіки
5. Інші показники національної економіки
1.3. Моделі національних економік
1. Поняття про економічну систему і моделі національної економіки
2. Класифікація економічних систем
1.4. Особливості формування та розвитку національної економіки України
1. Історія формування національної економіки України