Національна економіка - Мельник А.Ф. - ПЕРЕДМОВА

Проведення політичних, економічних та адміністративних реформ в Україні вимагає високого професіоналізму економістів, менеджерів, фахівців із державного управління при прийнятті управлінських рішень, що спираються на знання про національну економіку як складну відкриту систему, що перебуває у процесі перманентної трансформації під впливом чинників внутрішнього і зовнішнього середовища.

Головною метою навчального посібника е навчання студентів теоретичних положень, що лежать в основі побудови моделей функціонування національної економіки як складової глобальної економічної системи, та формування вмінь щодо механізмів забезпечення її розвитку в умовах економічної нестабільності та в контексті сталого розвитку. Вивчення національної економіки розглядається не лише як обов'язкова складова економічної підготовки бакалаврів у сфері економіки і підприємництва, а й як складова просвіти, зокрема працівників підприємств та організацій, які займаються питаннями менеджменту, юридичного супроводу діяльності державних службовців.

При підготовці навчального посібника автори виходили з того, що національна економіка - це дисципліна, яка формує комплекс знань із теорії, методології, методики, організаційних основ національної економіки, державного управління економікою, практики державного регулювання національної економіки в зарубіжних країнах і в Україні, освоєння механізмів її функціонування.

Національна економіка як наукова дисципліна спирається на певні теорії, що пояснюють сутнісну складову, структуру і меха-

нізм розвитку національної економіки будь-якої країни та відображає досвід України і зарубіжних країн.

В основу навчального посібника покладено базові положення теорії економіки, викладені в працях зарубіжних (В. Парето, А. Пігу, С. Домара, Р. Хародда, Д. Норта, В. Оукена, Р. Коуза, Дж.К. Гелбрейта, Й. Шумпетера, Дж.М. Кейнса та ін.) і вітчизняних (В. Гейця, В. Новицького, А. Гальчинського, М. Туган-Ба-рановського, А. Чухна, І. Малого) вчених, а також результати власних досліджень та висновки авторів. Запропонований посібник орієнтований на освітньо-професійну програму підготовки бакалавра за спеціальностями напряму "Економіка та підприємництво", а також на узагальнену структуру діяльності у сфері управління економікою на макроекономічному та макроструктурному секторальному та галузевому рівнях, нормативно-правові акти, що визначають рамкові умови підготовки та професійну діяльність економістів і менеджерів.

При формуванні структури та змісту навчального посібника враховувались:

- змістові вимоги та місце дисципліни "Національна економіка" у структурі освітньо-професійної програми підготовки бакалаврів за спеціальностями з напряму "Економіка і підприємництво", а також напряму "Менеджмент" (дисципліна за вибором ВНЗ) (зокрема, типова програма дисципліни, навчальні плани, вимоги кредитно-модульної системи організації навчального процесу дисципліни, робочі програми, тематичний план вивчення дисципліни тощо);

- професійно-кваліфікаційні характеристики бакалавра з економіки підприємства, фінансів та кредиту, обліку і аудиту, міжнародної економіки, управління персоналом та економіки праці, маркетингу, система знань і вмінь, яких повинні набути студенти лід час вивчення даної дисципліни;

- основні напрями трансформації національної економіки країн Європейського Союзу, США, Японії та ін.

Мета дисципліни - вивчення закономірностей та особливостей функціонування національної економіки порівняно з економіками інших країн. У процесі вивчення ставиться завдання розкрити: загальне та особливе в національній економічній системі, інституціональні чинники та їх вплив на специфіку економічного розвитку, функціональну роль держави в управлінні економікою та її інтеграцію у світове господарство.

Предметом вивчення є сукупність ресурсних, економічних інституціональних, соціальних чинників, що визначають відмінні риси національної економіки та її специфіку функціонування, а також форми і методи впливу держави та інших інститутів на її розвиток.

Вивчення дисципліни "Національна економіка" ґрунтується на знаннях, набутих студентами з таких дисциплін, як "Основи економічної теорії", "Мікроекономіка", "Макроекономіка", "Історія економічних учень", "Економіко-математичні методи і моделі".

Формуючи змістову складову навчального посібника, автори виходили з того, що в процесі вивчення дисципліни "Національна економіка" студенти повинні: а) засвоїти економічні теорії, що лежать в основі вивчення національної економіки; б) знати базисні інститути економіки, структуру її економічного потенціалу, найважливіші макроекономічні показники і пропорції, інституціональні чинники розвитку, особливості реалізації інструментарію макроекономічної політики в національній економіці, інституціональні форми її інтеграції у світове господарство; в) вміти аналізувати макроекономічні процеси, діагностувати проблеми і визначати механізми їх розв'язання з позицій макроекономічної політики, аналізувати основні вартісні показники, які характеризують економічні потоки в національній економіці крізь призму системи національного рахівництва, оцінювати економічний потенціал країни, результативність його використання, розробляти рекомендації щодо оптимального використання ресурсів, оцінювати взаємозв'язки секторів, галузей, видів діяльності національної економіки, чинники, які впливають на ЇЇ стан і тенденції розвитку, виявляти закономірності і проблеми інтеграції національної економіки України в систему світового господарства, розраховувати основні показники функціонування національної економіки, будувати основні баланси в СНР, оцінювати стан національної безпеки країни, використовувати інструментарій програмування та прогнозування розвитку національної економіки, виробляти рекомендації щодо удосконалення методів державного регулювання економіки України.

Навчальний посібник містить дванадцять розділів, які характеризують тематику дисципліни, запитання і завдання для самоперевірки та контролю знань, список рекомендованої літератури за кожною темою, практичні завдання, тестові завдання, глосарій.

У книзі наведено основні положення, які характеризують сутність, структуру та механізми функціонування національної економіки, економічні теорії та базисні інститути національної економіки. Особлива увага приділяється теорії суспільного добробуту та соціально-ринкової економіки, проблемам її побудови в Україні. В навчальному посібнику відображаються питання, які стосуються характеристики економічного потенціалу, інтегральних показників оцінки макроекономічних результатів функціонування національної економіки. Значне місце відведено проблематиці інституційного середовища національної економіки, інституціональним чинникам та інститутам її функціонування, механізмам функціонування інфраструктури національного ринку. Окремий блок розділів присвячений елементам економічної політики (структурній політиці, політиці економічного зростання) та механізмам її реалізації, державному управлінню, державному регулюванню національної економіки. В цьому контексті висвітлюються питання прогнозування, програмування та макроекономічного (індикативного, стратегічного) планування. У книзі розкрито питання впливу глобалізації на розвиток національної економіки, проблематику конкурентоспроможності національної економіки та її економічної безпеки.

Для поліпшення сприйняття навчального матеріалу, розвитку загального уявлення студентів про предмет вивчення в окремих випадках застосовуються гносеологічний та компаративний підходи для роз'яснення процесів та явищ у національній економіці, надається ілюстративне підкріплення основних положень. На думку авторів, матеріал, викладений у книзі, надасть студентам не тільки знання, а й уміння їх застосовувати в майбутній професійній діяльності.

Оскільки питання розвитку та функціонування національної економіки є надзвичайно складними і зазнають суттєвих трансформацій, вони вимагають все нових досліджень. Це дає підстави сподіватись, що книга в окремих аспектах може зацікавити вчених, докторантів, аспірантів, які працюють над цією проблематикою, а також викладацький корпус, який забезпечує підготовку за суміжними напрямами (менеджмент, державне управління, правознавство).

Автори висловлюють вдячність професору І.Й. Малому, професору О.В. Стефанишин, професору Н.П. Тарнавській за об'єктивну рецензію та цінні поради, надані у процесі підготовки книги до видання.

Розділ 1. НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА: ЗАГАЛЬНЕ ТА ОСОБЛИВЕ
1.1. Національна економіка: сутність, структура, механізми функціонування та цілі розвитку
1.2. Типи та моделі національних економік
1.3. Суб'єкти економічної діяльності
1.4. Особливості трансформації та розвитку національної економіки в Україні
1.5. Економічна безпека держави. Показники оцінки її рівня
Розділ 2. ЕКОНОМІЧНІ ТЕОРІЇ ТА БАЗИСНІ ІНСТИТУТИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
2.1. Основні економічні теорії функціонування національної економіки, їх сутність і зміст
2.2. Теорії структурних трансформацій національної економіки
2.3. Інституціональні теорії розвитку
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru