Це території на поверхні Землі, де формується суміш досить потужних полів - електричних, магнітних, електромагнітних полів. Людина, часто сама того не підозрюючи, піддається таких полів з їх різноманітними характеристиками, що призводить поступово до погіршення самопочуття, здоров'я, виникненню хвороб. Такі території назвали геопатогенними. Вважається, що вони виникають в результаті взаємодії земних і космічних магнітних, електричних, електромагнітних полів.
Потрібно відзначити, що в міських умовах можуть виникати геопатогенні зони штучного походження, обумовлені різними антропогенними чинниками - телефонними, електро-, телевізійними мережами, тепло- і водоканалізаційними комунікаціями, технічними спорудами різного роду.
Все це призводить до появи в містах великого числа енергетично напружених місць, наприклад блукаючих електричних токів, різних полів, що взаємодіють із природними елетромагнітними полями.
Тривале перебування людини в геопатогенній зоні сприяє захворюванням внутрішніх органів і порушенням функціонування різних систем організму. Найчастіше відзначаються онкологічні, судинні, нервово-психічні захворювання і порушення опірно-рухового апарата, цироз печінки, часто виникає розсіяний склероз, не гояться трофічні виразки, порушується згортання крові, спостерігаються захворювання лейкозом, латеральним склерозом, порушується мозковий кровообіг, виявляються спастичні явища, мігрені і раптові підвищення температури.
Дослідники полів антропогенного походження, констатують небезпечність швидкої їзди на автомобілі. Через перетинання полів з рідинами організму в ньому виникають досить великі електричні потенціали, які можуть призвести до трагічних наслідків.
В наш час під геопатогенною зоною розуміють достатньо протяжну геофізичну аномалію, яку називають зоною подразнення, порушення або точніше, реактивною зоною, в якій спостерігаються різноманітного роду реакції людей при дії на них земного випромінювання. В той же час в геопатогенних зонах є локальні місця, які сильно шкодять кожній людини, якщо вона тривалий час знаходиться в сфері їх дії. В небезпечних місцях, які виникають від перетинання підземних водних потоків, звичайно розрізняють три зони: головну, центральну і периферійну. Інтенсивність випромінювання в центральній частині найбільша і тому вона робить вирішальний вплив на організм.
Локальні геопатогенні місця пов'язані з геологічними розламами. Їх вплив залежить від ширини - чим більше розлом, тим він небезпечніший. Для таких перехресть характерна потрійна структура, яка складається із центральної зони, перпендикулярної до лінії розлому, і симетричних бічних зон.
Необхідно виділити особо небезпечні для здоров'я людей індуковані перетинання, що виникають при взаємодії полів центральних зон підземних водних потоків і геологічних розломів. Було відзначено, що місця ушкоджень на тілі хворих людей строго корелюють з вузьколокалізованим індуційованим джерелом випромінювання, яке знаходиться у точці перетинання.
Досліди показали, що в домашніх умовах такі квіти, як бегонія, азалія, кактуси добре почувають себе в безпечних місцях, аспарагус, герань - в геопатогенних зонах. Собаки коні, корови, свині уникають геопатогенних зон, в той час як кішка віддає їм перевагу. В природних умовах геопатогенні зони можна визначити за наявністю пухлин у дерев або місцезнаходженням мурашників, а також дерев, уражених блискавкою. Серед дерев - груша, яблуня, липа, бук і бузок звичайно добре ростуть поза геопатогенних зон, а слива, вишня, дуб, ясен, ялина, модрина, персик, омела навпаки - прагнуть до таких зон, оскільки там є підземні води.
Варто сказати про географічні і геоморфологічні ознаки геопа-тогенних територій. Наприклад, якщо на місцевості є якийсь значний природний вал, височина, то це вказує на те, що глибоко, на кристалічному фундаменті є розриви або зсуви.
Треба бути особливо обережним в закрутах рік (меандрах) -практично будь-яка ріка тяжіє до глибинних розломів. А тим часом ЧАЕС розташована фактично на злитті п'ятьох рік - Дніпра, Тетерева, Вужа, Прип'яті, Десни. Найбільш показовою ознакою небезпечних місць є місцевий підйом або опускання грунту. Спостерігалося це і на ЧАЕС. Ще за рік до аварії геодезисти виявили вертикальний зсув реперів четвертого блока. Вже на початку 90-х років по цих непрямих ознаках прийшли до висновку, що чорнобильській катастрофі сприяли і тектонічні явища.
Питання
1. Що таке гепатогенна територія, причини її формування?
2. В чому причина її походження?
3. Як діють гепатогенні зони на людину?
4. Які ознаки гепатогенних територій?
6.7.6.1. Правила безпеки при роботі з комп'ютером
РОЗДІЛ 7. СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ НЕБЕЗПЕКИ
7.1. Безпека нації
7.2. Війна - крайній прояв соціальної небезпеки
7.3. Тероризм
7.4. Соціально небезпечні вірусні інфекції людини
7.5. Наркоманія
7.6. Алкоголізм
7.7. Тютюнопаління