1. Поняття і сутність терміну логістика
2. Історія та етапи розвитку логістики
3. Завдання та функції логістики
4. Логістика як фактор підвищення конкурентоспроможності підприємства
1. Поняття і сутність терміну логістика
Вивчення управлінських дисциплін вимагає їх поділу та конкретизації відповідно до процесів, які вони вивчають. Так, зокрема, процес управління персоналом детально вивчає менеджмент персоналу, процес управління інвестиційною чи інноваційною діяльністю вивчають відповідно інвестиційний та інноваційний менеджменти, вивчення процесів управління фінансовими ресурсами забезпечує фінансовий менеджмент і т.д. Проте, донедавна жодна із галузей менеджменту, не займалася детальним вивченням процесу управління рухом товарів та матеріалів. Вважалося, що вивчення цих процесів в рамках окремої дисципліни не є доцільним, оскільки деякі ділянки руху товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) вивчалися в загальному менеджменті чи менеджменті організацій - це, наприклад, управління запасами та складами.
Проте, вже в 60-70 - х роках XX ст. в економічно розвинутих країнах широке використання отримала наука логістика, основним предметом якої є якраз управління матеріальними та пов 'язаними із ними інформаційними потоками з метою скорочення витрат виробництва та обігу. В цей час логістику почали виділяти в окремий предмет, а також в окремий вид діяльності. В сучасній економічній літературі логістика часто поєднується із терміном "менеджмент", і, як наслідок, в окрему дисципліну виділяється логістичний менеджмент.
Теоретичні аспекти логістики основну увагу приділяють питанням забезпечення виробничого процесу, безпосередньо виробництву, а також розподілу товарно-матеріальних цінностей. Крім операцій безпосередньо пов'язаних із фізичним переміщенням ТМЦ (вантажні роботи, складування, транспортування і т.д.) логістика вивчає також:
o операції пов'язані із оформленням замовлення;
o операції пов'язані із транспортно-експедиційним обслуговуванням;
o визначення оптимальних транспортних маршрутів, місць зберігання ТМЦ, розміру запасів тощо.
Використання логістичних підходів в управлінні дало можливість пошуку та використання нових виробничих та економічних резервів, пов'язаних із скороченням терміну проходження ТМЦ по маршруту від виробника до споживача, зменшенням витрат на їх складування і транспортування, а також із зниженням рівня собівартості продукції і комплексним покращенням якості виробництва та обігу товарів.
Забезпечуючи надзвичайно широкий спектр робіт логістика поєднує в собі досягнення інших наукових дисциплін: менеджменту, маркетингу, бухгалтерського обліку, математичного моделювання, економічного аналізу, контролінгу тощо. Тому, логістику часто розглядають як міждисциплінарний науковий напрям, безпосередньо пов'язаний із пошуком нових можливостей підвищення ефективності матеріальних потоків.
Через великі можливості використання логістики в практичній діяльності її часто ототожнюють із особливим видом господарської діяльності: логістика - це напрямок господарської діяльності, який полягає в управлінні матеріальними потоками в сферах виробництва і обігу.
Комплексність поняття "логістика", що проявляється у широкому колі її інтересів, зумовила появу в науковій економічній літературі значної кількості її визначень:
Логістика - це механізм досягнення компромісу (узгодження) між виконанням зобов'язань і необхідними для цього витратами.
Логістика є процесом планування, контролю та керування формуванням матеріального потоку, його складуванням та інтегрованою інформацією від місця виготовлення до місця споживання з метою пристосування до потреб споживача.
Логістика - це процес планування, реалізування і контролювання економічно ефективного переміщення і складування сировини, запасів незавершеного виробництва, готових виробів та пов'язаних з цим послуг та відповідної інформації з місця походження
Узагальнивши їх, ми даємо йому наступне визначення:
Логістика - це планування, управління, контроль і регулювання руху матеріальних і пов'язаних із ними інформаційних потоків в просторі і часі починаючи від їх первинного джерела і закінчуючи місцем IX кінцевого споживання.
Подане визначення сприяє встановленню концептуальних положень логістики, які проявляються у формуванні системи поглядів на вдосконалення господарської діяльності шляхом раціоналізації управління матеріальними потоками за рахунок:
o реалізації принципу системного підходу при вирішенні логістичних завдань;
o ухваленні рішень на основі економічних компромісів;
o облікові витрат упродовж усього логістичного ланцюга;
o орієнтації на логістику як чинник підвищення конкурентоспроможності підприємств.
2. Історія та етапи розвитку логістики
3. Завдання, функції та принципи логістики
4. Логістика як фактор підвищення конкурентоспроможності підприємства
Розділ 2. Об'єкти логістичного управління
1. Матеріальний потік, його параметри
2. Класифікація матеріальних потоків
3. Інформаційні потоки та їх класифікація
4. Фінансові потоки та їх класифікація
5. Конкурентні економічні потоки та їх логістизація