З розвитком людського суспільства люди прагнули вивчати найбільш вдалі результати своєї праці з метою їх можливого повторення. Це постійно приводило до необхідності використання єдиних норм, правил і характеристик по відношенню до окремих товарів, процесів, послуг. Діяльність, направлена на розробку і встановлення вимог, норм, правил, характеристик, що забезпечують оптимальний ступінь впорядкування в певній області за допомогою встановлення положень для загального і багатократного використання відносно реальних існуючих або потенційних видів і результатів праці, отримала назву стандартизації якості. Вказані вимоги, норми, правила і характеристики обмовляються в деякому нормативному документі (НД), який є безпосереднім результатом стандартизації якості. Нормативний документ - це документ, що встановлює правила, загальні принципи або характеристики, що стосуються різноманітних видів діяльності або їх результатів. Нормативний документ охоплює різні поняття, у тому числі і таке поняття, як стандарт якості.
5.3.19. Для чого потрібні міжнародні стандарти ICO серії 9000?
Перші п'ять міжнародних стандартів ICO серії 9000 (ICO 9000, ICO 9001, ICO 9002, ICO 9003, ICO 9004) були підготовлені і прийняті в 1987 р. Одночасно також був створений словник термінів і їх визначень (ICO 8402). Безпосередньою розробкою стандартів займався спеціально створений у складі Міжнародної організації по стандартизації (ICO) Технічний комітет "Управління якістю і забезпечення якості". Основним завданням цього комітету була стандартизація і гармонізація основоположних принципів при створенні і функціонуванні систем управління якістю. В своїй роботі Технічний комітет враховував досвід стандартизації і застосування систем забезпечення якості на національному рівні.
Міжнародна організація зі стандартизації за можливості врахувала їх в новій редакції стандартів ICO серії 9000, опублікованих в 2000 р. В порівнянні з колишньою версією стандартів до нової версії внесений ряд змін, які повинні дозволити фірмам забезпечити вищий рівень якості завдяки розвитку існуючих систем якості. Саме метою розробки нових версій стандартів ICO серії 9000:2000 і було видання керівних матеріалів, що дозволяють фірмам всіх видів діяльності створити і забезпечити ефективне функціонування систем якості.
Четверта версія стандарту вийшла роз'єднано: у 2005 році був випущений стандарт ISO 9000-2005, в 2008 і 2009 роках - стандарти ISO 9001 і 9004. Не дивлячись на повний перегляд версії 2000 року, що очікувався, Технічний комітет вирішив обмежитися незначними правками виправленням неточностей і різночитань. Причинами відмови від істотних змін і затримки з випуском нової версії були названі бажання продовжити термін дії існуючих сертифікатів у організацій (тобто зберегти статус-кво в сертифікаційному бізнесі).
Стандарти ISO 9000, прийняті більш ніж 190 країнами світу як національні, можуть бути застосовані до будь-яких підприємств, незалежно від їх розміру, форм власності і сфери діяльності.
5.3.20. Що таке стандартизація систем управління якістю?
Впровадження нової версії стандартів ICO серії 9000 припускає постійне поліпшення якості в цілях більш повного задоволення потреб як споживачів, так і інших зацікавлених сторін. Це дає впевненість як самій фірмі, так і споживачам, що продукція, яка виробляється, відповідає необхідним вимогам. Очевидно, що останнє матиме місце, якщо система якості розроблена, упроваджена і функціонує відповідно до даних стандартів.
З появою стандартів ICO серії 9000 була створена єдина нормативна база сертифікації. На основі цієї бази в подальші роки було забезпечено широке застосування даних стандартів окремими фірмами і сертифікація систем якості на відповідність ним. А число країн, що мають системи якості, сертифіковані на відповідність міжнародним стандартом ICO серії 9000, досягло 190. В результаті ці стандарти стали найбільш популярними. Вони мають найвищий рейтинг. На базі стандартів ICO серії 9000 сформувався сучасний підхід до створення систем якості.
Вони адаптовані до різних галузей і сфер діяльності. Розвиток міжнародної співпраці і торгівлі зумовив необхідність узгодження стандартів, що діють в окремих державах з міжнародними визнаними стандартами. Така гармонізація необхідна перш за все на продукцію і види діяльності, по яких здійснюються експорт і імпорт. Вона доцільна і по тих видах продукції і послугах, по яких зараз експортні і імпортні операції не здійснюються, проте вони можливі в майбутньому.
Здійснюючи гармонізацію стандартів, слід враховувати, що в окремих країнах вимоги національних стандартів жорсткіші, ніж вимоги, що пред'являються до продукції і послуг, обумовлені в міжнародних або регіональних стандартах. Тому, здійснюючи гармонізацію національних стандартів, а також стандартів окремих фірм, слід враховувати вимоги національних стандартів провідних зарубіжних країн, вимоги стандартів їх фірм, науково-технічних і професійних об'єднань.
5.3.21. Що представляє собою бенчмаркинг?
В тому випадку, коли положення стандартів, що створено на фірмі, встановлюються і постійно удосконалюються на основі вивчення досвіду ефективної діяльності як провідних компаній галузі, до якої належить фірма, так і досвіду успішного функціонування організацій інших галузей у всесвітньому масштабі, тоді говорять, що фірма реалізує бенчмаркинг.
Вважається, що вперше бенчмаркинг був реалізований фірмою Xerox в 80-і pp. минулого сторіччя. У ці роки фірма Xerox істотно втратила свої позиції на світовому ринку копіювальної техніки і почала активно шукати причини такого положення. Вона вивчила і проаналізувала досвід підприємницької діяльності компаній лідерів своєї галузі і досвід ефективно функціонуючих фірм інших галузей. На основі цього були зроблені відповідні висновки і пропозиції, реалізація яких дозволила фірмі Xerox зменшити витрати виробництва на 50 %, а час розробки нових моделей копіювальних апаратів скоротився майже на 70 % .
Разом із фірмою Xerox широко використовують бенчмаркинг і такі компанії, як Motorola, Sumsung, IBM та інші широко відомі фірми. Використовуючи бенчмаркинг, фірми постійно порівнюють результати своєї діяльності з аналогічними результатами діяльності провідних фірм світу і на цій основі дають свою оцінку і розробляють і реалізують різні заходи, направлені на забезпечення їхньої більш ефективної підприємницької діяльності.
Загальна схема реалізації бенчмаркинга. За минулі роки накопичений значний досвід в реалізації бенчмаркинга і вироблена загальна схема його дієвості. Відповідно до такої схеми реалізація бенчмаркинга є безперервним процесом, що включає такі основні етапи, як:
o визначення області додатку бенчмаркинга;
o встановлення основних чинників, що підлягають аналізу;
o виявлення лідируючих організацій галузі і підприємств інших сфер діяльності у світовому масштабі, що мають привабливі для фірми результати;
o збір і оцінка інформації за показниками, що цікавлять фірму;
o порівняння результатів діяльності фірми з аналогічними результатами лідерів на світовому ринку;
o розробка відповідних стандартів для фірми і виробку механізмів їх здійснення на практиці;
o моніторинг заходів, що реалізовуються, і ухвалення необхідних регулюючих дій.
Здійснюючи вказані етапи, слід постійно виявляти успіхи лідируючих підприємств і адаптувати їх до умов фірми, досягаючи вищих результатів своєї діяльності.
5.4.1. Що таке формування ціни і цінової політики?
5.4.2. Як відбувається процес прогнозу даних при дослідженні цін світового ринку?
5.4.3. Як відбувається формування світової ціни?
5.4.4. Які існують види і особливості створення міжнародних цін?
5.4.5. Які цінові показники використовують для аналізу динаміки світових цін?
5.4.6. В чому полягають особливості формування світових цін?
5.4.7. Які види цін існують у зовнішньоекономічній діяльності?
5.4.8. Які види цін окрім світових впливають на зовнішньоторговельне ціноутворення?
5.4.9. Які існують цінові стратегії на світових ринках?