Організація торгівлі - Апопій В.В. - Конструктивні елементи складських споруд

Важливе значення для організації складського технологічного процесу мають конструктивні елементи складських споруд. Основними конструктивними елементами складу є фундаменти, стіни, рампи, підлоги, міжповерхові перекриття, верхні покриття, звиси покрівлі, дашки, сходи, двері, вікна.

Фундамент — це підземна конструкція, основним призначенням якої є сприйняття навантаження від будівлі і передавання її основі. За конструктивним улаштуванням фундаменти поділяються на стрічкові, стовпчасті і суцільні. До фундаментів пред'являють такі вимоги: міцність, стійкість на перевертання, економічність.

Стіни складу поділяються на суцільні (для приміщень, які опалюються) і каркасні (в тимчасових неопалюваних приміщеннях). До стін складу пред'являють такі основні вимоги: міцність і стійкість; забезпечення за своїми теплотехнічними властивостями необхідного для збереження якості товарів температурно-вологісного режиму; водонепроникність; мінімальна вага і найменша будівельна й експлуатаційна вартість.

Рампами називають платформові тротуари, що примикають до складу. Вони використовуються для переміщення вантажів з автомашин чи вагонів у склад і назад. Висота рампи з боку залізничної колії дорівнює 1,1—1,2 м від рівня головки рейки, а з боку автомобільного заїзду — 0,9 м. Ширина рампи може бути від 1,2 до 6,0 м і більше. Для заїзду вантажних візків на рампу встановлюють спеціальні нахили, які називають пандусами. Ширина пандусів має бути на 0,8 м більше від ширини транспортних засобів, а ухил пандусів робиться не менш як 1:10—1:12.

Підлоги в складах бувають асфальтові, асфальтобетонні, бетонні, плиточні і дерев'яні. Підлога має бути рівною, гладкою, міцною, стійкою до стирання і механічних ударів, не руйнуватись від дії кислот, лугів й інших хімічних речовин. Цим вимогам найбільше відповідають підлоги з асфальтобетонним покриттям на бетонній основі. Навантаження на ці підлоги може досягати 3,5 т/м2.

Міжповерхові перекриття повинні бути міцними, легкими, відповідати необхідному ступеню вогнетривкості будівлі. Корисне навантаження перекриття становить від 100 до 2500 кг/м2.

Покриттям називають верхню частину будівлі, яка складається з несучих і огороджувальних елементів. Несучими є елементи, які сприймають основні навантаження і передають їх на стіни і проміжні опори. Улаштування, що захищають приміщення від прямих сонячних променів, атмосферних опадів і вітру називають огороджувальними елементами (покрівлі, дахи). Покрівлі мають відповідати вимогам пожежної безпеки, надійно захищати від дощу, снігу, бути довговічними і економічними.

Звиси (піддашшя) — це продовження даху, що споруджується в одноповерхових складських будівлях. Дашок — спеціальне спорудження над рампою в багатоповерхових і висотних складах. Звиси і дашки з боку залізничної колії повинні бути суцільними вздовж усього складу, трохи більшими за ширину рампи і перекривати половину даху вагону. З боку автомобільної рампи звиси і дашки можуть установлюватись лише над дверними прорізами, але ширина їх тут повинна перекривати рампу і кузов автомобіля. Така конструкція звисів і дашків дозволяє виконувати вантажно-розвантажувальні роботи в будь-яку погоду.

Для сполучення між поверхами обладнують сходи, які складаються з площадок і маршів, розміщених у сходовій клітці. Марш являє собою пристрій, що складається з ряду сходинок, підтримуючих їх елементів і огорожі. На сходових клітках не дозволяється влаштовувати будь-які приміщення для розміщення товарів та інвентарю.

Склади мають зовнішні і внутрішні двері, які за способом відкривання бувають стулчасті і розсувні. На складах поширені стулчасті двері, хоча розсувні більш ефективні: економиться площа, може використовуватись автоматика. Набувають поширення двері з пристроями, які дають теплову або холодну завісу, перешкоджаючи проникненню потоків холодного або теплого повітря всередину складу. Ці умови забезпечують тамбури з подвійними дверима. Розміри дверей: висота не менше ніж 2,5 м, ширина не менше ніж 2,4 м. Висота дверей має перевищувати габарити транспорту з вантажем не менше ніж на 0,2 м, а ширина — не менше ніж на 0,6 м. Кількість дверей на складі визначається технологічним процесом і вантажообігом, але повинна бути мінімальною.

Розміщення і розміри вікон мають забезпечувати потрібне природне освітлення приміщення і вентиляцію. На сучасних складах переважно застосовується штучне освітлення, улаштування вікон не передбачається в камерах холодильників, у приміщеннях для зберігання картоплі, овочів, фруктів, деяких непродовольчих товарів.

Отже, важливими принципами раціонального планування складів та їх конструктивних елементів є: забезпечення руху товарів найкоротшими і неперехресними шляхами; створення необхідних умов для зберігання товарів; ефективне використання складської площі і місткості; зручність для експлуатації складських приміщень; придатність для використання сучасного обладнання з метою механізації й автоматизації вантажно-розвантажувальних робіт; швидке виконання основних і допоміжних складських операцій з мінімальними затратами праці і витратами коштів.

5.6.5. Будова і технологічне планування спеціальних складів
Види спеціальних складів
Оперативно-складські приміщення холодильника
5.6.6. Розрахунок потреби в складській площі і місткості
Елементи загальної площі складу
Розрахунок потреби в складах за показником "місткість складів у кубічних метрах"
5.6.7. Техніко-економічні показники використання складів
Техніко-економічні показники роботи складів
Розмір вантажообігу складу
Пропускна спроможність складу
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru