Що таке електричні поля струмів промислової частоти?
З розвитком енергетики збільшився енергетичний потенціал держави з широким використанням високовольтних ліній електропередач і збільшенням напруги на них понад 1000 кВ.
Джерелами електричних полів (ЕП) промислової частоти є лінії електропередач високої і надвисокої напруги, відкриті розподільчі пристрої (В РП).
Ремонт проводів, вимикачів сигнальних ланцюгів і інші роботи виконуються безпосередньо на обладнанні ВРП при високій напруженості електричного поля.
Залежно від характеру технологічних операцій час опромінення електричним полем різної напруги може коливатися від декількох хвилин до декількох годин за робочу зміну.
Як впливають електричні поля на організм людини?
Тривала хронічна дія ЕП на організм людини визначається різноманітними суб’єктивними ознаками. Сюди належать розлади і скарги невротичного характеру (відчуття важкості, головні болі у скроневій і потиличній областях, погіршення пам’яті, підвищення втомлюваності, відчуття в’ялості, розбитість, роздратованість, болі в області серця, розлади сну, пригнічений настрій, апатія, своєрідна депресія з підвищеною чутливістю до яскравого світла, різних звуків і інших подразнювачів), що проявляються в кінці робочої зміни.
Різноманітні розлади у стані здоров’я працюючих, обумовлені функціональними змінами у діяльності нервової і серцево-судинної систем, що являє собою один з перших проявів професійної патології.
Як нормують електричні поля?
Допустимі рівні напруженості електричних полів встановлені ГОСТом. Стандарт встановлює ГДР напруженості електричного поля (БП) частотою 50 Гц для персоналу, що обслуговує електроустановки і знаходиться у зоні впливу електричного поля, що ними створюється, залежно від часу перебування в ЕП, а також вимоги до проведення контролю рівнів напруженості ЕП на робочих місцях.
Допустимий час перебування в ЕП напруженістю від 5 до 20 кВ/м включно обчислюється за формулою:
де Т- допустимий час перебування в ЕП, год.; Я-напруженість ЕП в контрольованій зоні, кВ/м.
Розрахунок допустимої напруженості залежно від часу перебування в ЕП обчислюється за формулою:
де Т— час перебування в ЕП, год.
Допустимий час перебування в ЕП може бути реалізованим одноразово або роздрібнено протягом робочого дня. В решту робочого часу напруженість ЕП не може перевищувати 5 кВ/м.
Коли обслуговуючий персонал протягом робочого дня знаходиться у зонах з різною напруженістю ЕП, час перебування обчислюється за формулою:
де Т - приведений час, еквівалентний за біологічним ефектом перебуванню в ЕП нижньої межі напруженості, що нормується, год;
/£п - час перебування в зонах що контролюються, з напруженістю Е„ Е......Еп, год.;
ТЕІ, Тп ТЕп — допустимий час перебування в ЕП для відповідних зон, що контролюються має не перевищувати 8 год. (приведений час).
Які існують засоби захисту від дії ЕП?
До засобів захисту від ЕП 50 Гц відносяться:
а) стаціонарні пристрої екранування (козирки, перегородки, навіси);
б) переносні (пересувні) екрануючі засоби захисту (інвентарні навіси, палатки, перегородки, щити, зонти, екрани).
До індивідуальних засобів захисту відносяться: захисні костюми - куртка, штани, комбінезон; екрануючий головний убір - металева або пластмасова каска для теплої пори року і тепла шапка-вушанка з прокладкою з металізованої тканини для холодного періоду року; спеціальне взуття, що має електропровідну гумову підошву або цілком з електропровідної гуми.
Елементи стаціонарних і переносних, а також 313 повинні мати електричний контакт між собою і мають бути заземленими.
Елементи індивідуального костюма заземлюються за допомогою використання спеціального взуття зі струмопровідною підошвою. Якщо таке не вдається, тоді передбачають додаткове заземлення.
Допустима величина захисного опору заземлення екрануючих пристроїв має бути не більшою ніж 10 Ом.
Лікувально-профілактичні заходи для працюючих в зоні ЕП аналогічні вимогам, як при дії ЕМП.
Що таке електростатичне поле?
Де використовуються ЕСП?
Як впливає ЕСП на організм людини?
Як здійснюється гігієнічне нормування електростатичних полів?
Які існують захисні засоби від дії ЕСП?
2.14. Санітарно-гігієнічні вимоги до культури виробництва
Які вимоги до території підприємства та розташування будівель і споруд?
Як визначають площу для забудови?
Які вимоги до розміщення виробничих цехів?