Основними потенційними шкідливими і небезпечними чинниками при обслуговуванні технологічного обладнання можуть бути механічні травми, надлишковий шум, вібрація, забруднення виробничого середовища і т. ін.
Безпечна і безпомилкова робота при експлуатації технологічного обладнання може бути досягнутою при оптимальній узгодженості конструктивних характеристик і параметрів обладнання з антропометричними і анатомічними особливостями організму людини.
При експлуатації технологічного обладнання небезпеку створюють рухомі частини машин, поворотно-поступальний рух важелів, рухомі паси, ріжучі частини машин і т. ін. Небезпека значно зростає, коли на конструктивних елементах машин є болтові з’єднання, шпонки, нерівності, гострі кути і т. ін.
Небезпека може загрожувати людині і поза машиною, що є також небезпечною умовою. Обертові частини машини можуть створювати зону захоплення волосся, одягу людини, частин її тіла і спричиняти травмонебезпечні ситуації.
Тому при розташуванні технологічного обладнання необхідно враховувати: конструктивні особливості і габарити машин, обслуговування і ремонту, робочі і евакуаційні проходи, відстані між машинами і елементами приміщення чи будівель.
Розміри між виробничим обладнанням та іншими об’єктами вибирають так, щоб вони відповідали існуючим нормам, регламентам, рекомендаціям та правилам охорони праці.
Для чого застосовуються знаки безпеки на виробництві?
Відповідно до ГОСТу 12.4.026 - 76* розроблені і застосовуються наступні знаки безпеки:
1. Забороняючі знаки.
1.1. Забороняється користуватися відкритим вогнем.
1.2. Забороняється курити. 1.3. Вхід (прохід) заборонений.
1.4. Забороняється гасити водою.
1.5. Забороняючий знак з пояснювальним написом.
2. Попереджуючі знаки.
2.1. Обережно! Легкозаймисті речовини.
2.2. Обережно! Небезпека вибуху.
2.3. Обережно! їдкі речовини.
2.4. Обережно! Отруйні речовини.
2.5. Обережно! Електрична напруга.
2.6. Обережно! Випромінювання лазера.
2.7. Обережно! Працює кран.
2.8. Обережно! Можливе падіння.
2.9. Обережно! Інші небезпеки.
2.10. Обережно! Радіоактивні речовини.
3. Зобов’язуючі знаки.
3.1. Працювати в касці!
3.2. Працювати у захисних рукавицях!
3.3. Працювати у захисному одязі!
3.4. Працювати у захисному взутті!
3.5. Працювати з застосуванням засобів захисту органів дихання!
3.6. Працювати у захисних окулярах!
3.7. Працювати із застосуванням засобів захисту органів дихання!
3.8. Працювати у запобіжному поясі)
3.9. Працювати тут!
3.10. Прохід держати вільним!
3.11. Виходити тут!
4. Вказівні знаки.
4.1. Вогнегасник.
4.2. Пункт сповіщення про пожежу.
4.3. Місце для куріння.
4.4. Розміщення певного місця об’єкта або засобу.
Яку форму мають знаки безпеки і де їх встановлюють?
Забороняючі знаки мають форму кола, по периметру якого нанесена широка червона смуга, а біле поле його з нанесеним червоною фарбою відповідним символом перекреслюється червоною смугою.
Цей знак встановлюється на конкретних робочих місцях, де потрібно заборонити певну дію людей (при в’їзді на об’єкт, на воротах, дверях, загорожах, на обладнанні, на тарі тощо).
Попереджуючі знаки мають форму трикутника, по периметру якого нанесена чорна смуга, а на жовтому полі знака наносять відповідні попереджуючі символи.
Встановлюють попереджувальні знаки на корпусах електрообладнання, в місцях застосування підйомно-транспортного обладнання і можливого паління людей, транспортних засобах і тарі та в інших місцях, де необхідно попередити людей про певну небезпеку.
Зобов’язуючі знаки мають форму прямокутника зеленого кольору з прямокутним білим полем посередині знака, на якому нанесені відповідні вказівні символи.
Встановлюють ці знаки на робочих місцях, в приміщеннях, де робота вимагає застосування певних засобів захисту, в місцях виконання робіт на висоті, на підходах до пожежних щитів, електричного обладнання і т. ін.
Вказівні знаки синього кольору з білим полем посередині знака з нанесеними відповідними символами, встановлюють на території і в приміщеннях для позначення місця знаходження об’єкта або засобу.
Яким чином досягається безпечна робота технологічного обладнання?
При обслуговуванні технологічного обладнання небезпеку становлять всі частини машини, які рухаються або здійснюють поворотно-поступальні рухи. При розташуванні технологічного обладнання необхідно враховувати:
габаритні розміри і конструкції машин за даними їх експлуатаційних паспортів;
зону технологічного обслуговування і ремонту;
робочі і евакуаційні проходи та суміжні розриви між машинами і ін. Зона технологічного обслуговування машини - це робочі проходи між суміжними машинами, які забезпечують безпеку при виконанні робочих операцій. Залежно від робочої пози працівника, зона технологічного обслуговування може бути від 0,5 до 0,9 м.
Якщо суміжні машини обслуговує один працівник, який знаходиться у проході понад 50 % робочого часу, то ширина його мас бути не менше 1,3 м, а якщо до 50 %, тоді ширина має становити І м. Якщо кожну машину обслуговує один працівник - ширина проходу мас бути не менше 2 м.
У кожному конкретному випадку габарити безпеки регламентуються відповідними стандартами, нормами технологічного проектування та правилами безпеки.
Яку форму мають знаки безпеки і де їх встановлюють?
Яким чином досягається безпечна робота технологічного обладнання?
3.2. Умови безпечної експлуатації систем, що працюють під тиском і кріогенної техніки
3.2.1. Безпека праці при експлуатації посудин, що працюють під тиском
Що належить до обладнання, яке працює під тиском?
Які причини аварій і несправностей котлів?
Якими контрольно-вимірювальними приладами обладнують котельні агрегати?
Для чого вводиться автоматичне управління котельними агрегатами?
Що належить до арматури котельних установок?