Які причини вибухів балонів із стиснутими газами?
Вибухи балонів зі стиснутими газами найчастіше відбуваються через: їх падіння і удари об тверді предмети при перенесенні або транспортуванні; розширення газу в результаті перегрівання їх поверхонь сонячними променями, відкритим вогнем або іншими теплоносіями; виривання вентиля з горловини балона тиском газу при пошкодженій різьбі на вентилі або балоні; забруднення горловини кисневих балонів маслом або жиром і займання їх в результаті активного окислення при виході кисню з балону; тривале зберігання газу без використання: помилкове заповнення балону іншим газом та ін. Від миттєвого розширення газів вибух балонів супроводжується потужною вибуховою хвилею, яка розносить осколки на відстань радіусом понад 150 м. Вибухи балонів з горючим газом супроводжуються пожежею.
Особливо небезпечним для балонів є їх падіння в умовах низьких температур близьких до - 40 С, оскільки за таких умов дуже сильно знижується ударна в’язкість металу і настає явище холодоламкості.
Небезпечним є також підвищення температури балонів, бо при цьому тиск всередині його може перевищувати допустиме значення, що призведе до неминучого вибуху.
Граничний робочий тиск у балоні приймається для стиснених газів при температурі +20 °С, а для зріджених газів +50 с*. При збільшенні температури газу всього на 1 С, тиск в балоні збільшується на 5 ат. Враховуючи таке об’ємне розширення газів у балоні, забороняється їх переповнення. Практично, нормований незаповнений об’єм має становити 10 % від об’єму балона.
Який порядок зберігання балонів із стиснутими газами?
Стиснуті гази зберігають у балонах, які витримують високий тиск. Всі гази за ступенем небезпеки і токсичності поділяють на такі групи:
а) горючі і вибухонебезпечні;
б) інертні і негорючі;
в) підтримуючі горіння;
г) отруйні.
Відповідно до групи небезпеки балони на складах мають зберігатися окремо.
Забороняється зберігати в одному приміщенні балони з киснем і балони з горючими газами. Балони з отруйними газами необхідно зберігати у спеціальних закритих приміщеннях, влаштування яких регламентується відповідними нормами і положеннями.
Не дозволяється встановлювати балони з газом на відстані менше 1 м від опалювальних приладів, печей і радіаторів та на відстані менше 5 м від відкритого вогню.
Балони з газами зберігають у вертикальному положенні, закріпленими до стіни хомутами.
Під час транспортування і зберігання балонів вживаються заходи для запобігання їх падінню, пошкодженню і забрудненню.
Транспортують балони в горизонтальному або вертикальному положенні з обов’язковою прокладкою між ними. Прокладки з дерев’яного брусу мають вирізані дії я балонів гнізда, шнурові або гумові кільця товщиною не менше 25 мм (по два кільця на балон), які захищають їх від ударів один об другий. Усі балони при транспортуванні укладаються вентилями в один бік.
Як позначають балони із стиснутими газами?
Для запобігання неправильному наповненню балонів газом введено чітке маркування їх корпусів. Корпуси балонів фарбують різними кольорами залежно від їх призначення.
Написи на балонах наносять по периметру не менше 1/3 периметра, а смуги шириною 25 мм по всьому периметру.
На верхній сферичній частині корпусу балона наносяться шляхом клеймування такі дані:
товарний знак заводу, номер і об’єм балона. в літрах, дата виготовлення;
фактична маса порожнього балона;
робочий тиск р, кгс / см , пробний гідравлічний тиск р, кгс І смг. Крім того, на балоні має бути зазначена дата останнього його випробування. Місце, де зазначені паспортні дані, покривається безбарвним лаком і обводиться помітною фарбою у вигляді рамки.
Як здійснюється перевірка якості і огляд балонів?
Перевірка балонів, крім ацетиленових, включає огляд зовнішньої і внутрішньої поверхні, визначення маси і об’єму, гідравлічне випробування, з мстою визначення їх придатності до подальшої експлуатації.
Балони, на поверхні яких виявлені тріщини, вм’ятини, раковини, надриви, вищерблення, знос різьби горловини або відсутні паспортні, дані вибраковуються.
Об’єм балона визначають як різницю між його масою при наповнені водою і порожнього.
При втраті у масі 10-15 % або збільшенні об’єму у межах до 2,5 % балони переводяться на тиск, зменшений проти встановленого не менше 50 %. При втраті у масі понад 20 % або збільшенні об’єму понад 3 % балони бракують.
При перевірці і оглядах балони підлягають гідравлічному випробуванню пробним тиском, що у 1,5 рази перевищує робочий тиск.
Термін випробування балонів залежить від ступеня небезпечності газу.
Періодичність огляду і гідравлічного випробування балонів для хлору, фосгену, сірководню, сірчаного газу становить два роки, для інертних газів - 5 років.
Результати оглядів балонів заносять у журнал випробувань за підписом особи, яка здійснювала технічний огляд. При задовільних результатах - балони придатні до експлуатації.
Відповідно до Правил, забороняється заповнювати газом балони, у яких: закінчився термін періодичного огляду, несправні вентилі або відсутні встановлені клейма, пошкоджений корпус (тріщини, корозія, зміна форми), забарвлення і написи не відповідають вимогам передбаченим Правилами.
3.2.5. Безпека праці при експлуатації кріогенної техніки
Які види небезпеки мають кріогенні системи?
Яких заходів безпеки має дотримуватися обслуговуючий персонал при експлуатації кріогенної техніки?
Яким вимогам безпеки мають відповідати кріогенні системи?
Як виявити витікання фреону і аміаку?
3.3. Вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних і транспортних роботах
3.3.1. Заходи безпеки на вантажно-розвантажувальних роботах
Яким вимогам безпеки мають відповідати майданчики для виконання вантажно-розвантажувальних робіт?
Як класифікуються вантажі залежно від їх небезпечності?