Національний депозитарій України є прямим учасником НДСУ верхнього рівня. Він створений у формі відкритого акціонерного товариства у травні 1999 року як центральна ланка НДСУ, що передбачено Законом України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні". У назву інших депозитаріїв (клірингових депозитаріїв) забороняється включати слова "національний" чи "центральний".
Метою створення НДУ є задоволення суспільних інтересів шляхом забезпечення ефективного функціонування учасників НДСУ. НДУ є центральним елементом НДСУ, який має забезпечити її формування та розвиток, функціонування єдиної системи депозитарного обліку і обслуговування обігу цінних паперів, інтеграцію НДСУ у міжнародну систему депозитарних установ, що забезпечують функціонування світових ринків капіталу.
Засновником НДУ виступила держава в особах ДКЦПФР та НБУ. Крім того, акціонерами НДУ є об'єднання учасників НДСУ та провідні професійні учасники фондового ринку України: Українська фондова біржа, Українська асоціація інвестиційного бізнесу, Перша фондова торговельна система, Професійна асоціація реєстраторів та депозитаріїв, АППБ "АВАЛЬ", ВАТ "Міжрегіональний фондовий союз", Фінансова компанія "Укрнафтогаз", Інвестиційна компанія "ТЕКТ". Акціонерами НДУ можуть бути виключно держава та юридичні особи, що є учасниками НДСУ. Частка одного акціонера, крім держави, у статутному фонді (капіталі) НДУ не може перевищувати десяти відсотків цього фонду.
Функції НДУ
Здійснення НДУ своїх функцій не потребує отримання ним спеціальних ліцензій на право здійснення певних видів професійної діяльності на ринку цінних паперів. Це твердження хоча і міститься в Загальних засадах функціонування Національного депозитарію України, затверджених указом Президента України № 703/99 від 22 червня 1999 р., однак прямо не слідує із Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні".
Згідно статуту НДУ, узгодженого з міжурядовим українсько-американським Меморандумом про взаєморозуміння від 25 січня 1999 р., діяльність НДУ на першому етапі обмежена такими функціями, які українське законодавство визначає як виключні, а саме:
- стандартизація депозитарного обліку цінних паперів відповідно до міжнародних норм;
- стандартизація документообігу щодо операцій з цінними паперами і нумерація (кодифікація) цінних паперів, розміщених в Україні відповідно до міжнародних норм;
- встановлення відносин і налагодження постійної взаємодії з депозитарними установами інших країн;
- укладання як двосторонніх, так і багатосторонніх договорів про пряме членство або кореспондентські відносини для обслуговування міжнародних операцій з цінними паперами учасників
НДСУ;
- контроль за кореспондентськими відносинами учасників НДСУ з депозитарними установами інших країн.
Стандарти документообігу щодо операцій з цінними паперами, встановлені НДУ і узгоджені з ДКЦПФР, є обов'язковими до виконання всіма учасниками НДСУ. На день написання цього матеріалу рішенням правління НДУ № 25/1 від 25 жовтня 2000 р. затверджено лише один стандарт - Стандарт депозитарного обліку № 1 "Загальні засади здійснення депозитарного обліку. Балансові рахунки депозитарного обліку". Це основоположний стандарт щодо обліку права власності на цінні папери та прав за цінними паперами в НДСУ. Порядок здійснення грошових розрахунків за операціями з цінними паперами у НДУ встановлюється НБУ за погодженням з ДКЦПФР.
Після закінчення дії вищезгаданого міжурядового меморандуму (2010 рік) НДУ буде здійснювати також такі види депозитарної діяльності:
- зберігання і обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах та операцій емітента щодо розміщених ним цінних паперів;
- кліринг та розрахунки за правочинами (угодами) щодо цінних паперів;
- ведення реєстрів власників іменних цінних паперів. День припинення дії Міжурядового українсько-американського
Меморандуму про взаєморозуміння від 25 січня 1999 р. стане значною подією на фондовому ринку України, оскільки вплине на перерозподіл функцій існуючих депозитаріїв між собою (НДУ, ВАТ "Міжрегіонального фондового союзу", Депозитарію державних цінних паперів НБУ).
Джерелами формування майна НДУ є внески засновників та акціонерів; доходи від здійснення функцій, виконуваних НДУ; доходи від цінних паперів, що є у власності НДУ; доходи від банківських депозитів НДУ; гроші та майно, що надаються як міжнародна технічна допомога; благодійні внески і пожертвування; бюджетні асигнування; гроші позабюджетного Державного фонду приватизації, передбачені Державною програмою приватизації на утримання НДСУ.
Нижній рівень прямих учасників НДСУ
Опосередковані учасники НДСУ
Правові аспекти функціонування НДСУ
Забезпечення передачі права власності на цінні папери та прав за цінними паперами учасниками НДСУ
5.7. Роль Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у формуванні та регулюванні корпоративного середовища
5.8. Державна політика на фондовому ринку: мета, завдання, принципи регулювання та контролю
Розділ 6. Управління корпоративним капіталом
6.1. Поняття і структура корпоративного капіталу
Теорема ММ-1