Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 2.7. Розробка стратегії процесу

На підприємствах, зайнятих обслуговуванням, операційна стратегія, як правило, невіддільна від корпоративної. Для більшості таких підприємств система надання послуг і є бізнес як такий, і, таким чином, будь-яке стратегічне рішення повинно стосуватися виробництва. Однак керівники, що займаються виробництвом, не завжди мають таке ж право голосу, як керівники інших функціональних підрозділів підприємства. Так, наприклад, рішення додати розширити спектр пропонованих послуг можуть прийняти фахівці з маркетингу всупереч протесту виробничих менеджерів, що можуть вважати такі нововведення недоцільними (така ж ситуація спостерігається й у виробничій сфері).

Необхідно відзначити, що багато стратегічних концепцій, описаних нами у виробничій сфері, можуть застосовуватись і в секторі послуг. Так, наприклад, для того, щоб зосередитися на наданні якоїсь визначеної послуги, сервісні підприємства також можуть скористатися концепцією PWP (завод у заводі). Наприклад, використовуючи її, лікарня може розбити свою структуру на окремі підрозділи, призначені для обслуговування конкретних груп пацієнтів: кардіологічне, онкологічне, реабілітаційне відділення, відділи кадрів і постачань.

Великі універмаги також звичайно групують товари і послуги в так звані відділи, кожний з яких має своїх цільових покупців, систему замовлення і схему розташування товарів у торговому залі, конкретну структуру товаропотоку і спеціальну стратегію. Кожен такий відділ - будь то спортивний одяг для жінок, відділ обслуговування покупців, відділ чоловічого чи дитячого одягу чи відділ господарських речей - працює в конкретній споживчій ніші зі специфічними запитами, особливо якщо організація обслуговує різноманітних споживачів і ринки з різними потребами.

Суть ролі операцій у забезпеченні конкурентоспроможності на корпоративному рівні в сфері обслуговування відображена в чотирьохетапній моделі, представленій в табл. 2.2 [83]. У першому стовпці таблиці перераховані чотири етапи, які поступово проходить сервісне підприємство в процесі досягнення високого рівня конкурентоспроможності. У шапці таблиці наведені чотири основних критерії, які повинні враховуватися операційними менеджерами вищої ланки при розробці стратегії. В інших клітинках представлена інтерпретація думок, висловлених вищими керівниками компаній, які представляють кожну з обговорюваних стадій.

Щодо даної моделі необхідно зробити наступні зауваження. По-перше, варто пам'ятати, що кожна стадія, досягнута конкретною фірмою, не є однозначною.

Будь-яке підприємство, що працює в сфері послуг, поєднує в собі унікальний набір варіантів якості обслуговування, кадрової політики і т.д. Воно може за різними показниками знаходитися на різних стадіях описаної нами моделі чи включати підрозділи, які знаходяться на більш високій чи низькій стадії в порівнянні з іншими.

По-друге, рівень конкурентоспроможності підприємства може бути дуже високим (стадії III і IV), незважаючи на те, що воно ще не досягло найкращих результатів за всіма показниками (перерахованими у підзаголовку таблиці). Така ситуація можлива, якщо компанія винятково ефективно працює в напрямках, найбільш важливих для досягнення успіху.

По-третє, варто пам'ятати, що обійти яку-небудь з описаних вище стадій неможливо. Кожне підприємство повинно придбати визначену кваліфікацію, перш ніж досягне рівня компетенції, який виділяв би його серед конкурентів; і воно повинно пройти стадію досягнення такої компетенції, перш ніж зможе вийти на світовий рівень. Однак деякі підприємства проходять усі стадії дуже швидко.

Таблиця 2.2. ЧОТИРИ СТАДІЇ ДОСЯГНЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ СЕРВІСНОЮ ФІРМОЮ

Стадія

Характеристика стадії

Якість обслуговування

Освоєння нової технології

Персонал

Форма управління

1. Вивід нових послуг на ринок

Клієнт користується послугами фірми з причин, не пов'язаних з високими показниками її ефективності. Фірма в кращому випадку реагує на запити клієнтів удосконаленням операцій

Повністю залежить від витрат; дуже сильно варіюється

Тільки коли це необхідно для виживання, під примусом

Скований у роботі

Управління персоналом

2. Досягнення

необхідної

кваліфікації

Клієнти не прагнуть свідомо придбати послугу даної фірми, але усвідомленість не виключається.

Виробничі функції виконуються на посередньому рівні, без ентузіазму

Відповідає очікуванням деяких споживачів; відповідає одному- двом основним критеріям якості

Якщо виправдано зниженням витрат

Ефективний ресурс; дисциплінований; точно виконує технологічні процедури

Управління процесом

3. Придбання певної компетенції

Клієнти прагнуть придбати послугу саме цієї фірми, ґрунтуючись на її гарній репутації постачальника послуг, що прагне виконувати будь-як і запити споживачів. Операції постійно удосконалюються, що стимулюється ефективністю управління персоналом і систем, що забезпечують спрямоване обслуговування клієнта

Перевищує деякі очікування клієнтів; відповідає багатьом основним критеріям

Якщо це явно приводить до поліпшення якості

обслуговування

Наділений правом вибору альтернативних процедур

Робота з клієнтами і стимулювання роботи персоналу

4. Надання послуг світового класу

Назва компанії ототожнюється з високим рівнем обслуговування Рівень її обслуговування не просто задовольняє клієнта, він захоплює його і, отже, розширює сферу його очікувань до рівня, який не можуть досягти конкуренти фірми. Операції часто оновлюються і вдосконалюються. Постійно поліпшується кожен елемент процесу надання послуг, що забезпечує перевагу можливостей у порівнянні 3 можливостями конкурентів

Підвищений інтерес клієнтів; носить наступальний характер; якість незмінно підвищується

Джерело переваг лідера, забезпечує можливість робити те, чого не можуть робити конкуренти

Активний і новаторський, самостійно створює нові процедури

Вищий управлінський персонал є джерелом нових ідей.

Заохочує співробітників у прагненні до кар'єрного зростання

2.7. Розробка стратегії процесу

Стратегія процесу - це підхід, який використовує підприємство для перетворення ресурсів в товари та послуги. Об'єктом стратегії процесу є знаходження шляху виробництва товарів, що задовольняє потреби покупця та специфіку виробництва за ціною та іншим управлінським критеріям. Відібраний процес буде мати довготривалий ефект за такими критеріями як гнучкість, ціна та якість товарів, що виробляються. Зрозуміло, що багато стратегій фірм визначаються часом, що витрачається на прийняття рішень при виборі процесу. Виділяють три типи стратегій:

- Сфокусовані на процесі. Більш ніж 75% виробництва продукції у західних країнах виконується в дуже малих обсягах або партіях різноманітних товарів - так звані "замовлення на виготовлення". Малий обсяг товарів може бути диверсифікованим, тобто різноманітним. Здатність виробництва, що дозволяє організовуватися біля такого процесу, дає стратегія, яка сфокусована на процесі.

- Сфокусовані на товарі. Значний обсяг виробництва та невелика різноманітність процесів характеризують стратегії, які сфокусовані на продукті. Можливості виробництва фокусуються навколо товарів. Такі процеси також мають назву тривалих, неперервних процесів.

- Стратегії процесів, які повторюються. Виробництва, які займають проміжне положення між тривалими та процесами, що змінюються, - це процеси, що повторюються. Такі процеси використовують модулі, які являють собою частини та компоненти, які попередньо виготовляються, часто з використання тривалих процесів. Лінії з процесами, що повторюються, - класичні складальні конвеєри, які широко використовуються на підприємствах. Стратегія повторюється, вона більш структурована та більш послідовна, ніж стратегія роботи на замовлення.

Розділ 3. Операційна система організації
3.1. Системний підхід в управлінні операційною системою
3.2. Операційна система як об'єкт управління
3.3. Ієрархія системи
3.4. Особливості операційних (виробничих) систем
3.5. Типологія операційних систем
Розділ 4. Операційна діяльність: ресурси, процеси та результати
4.1. Поняття операційної діяльності підприємства
4.2. Склад основних ресурсів як вхідних факторів операційної діяльності
4.3. Операційний (виробничий) процес організації, як основа функціонування та розвитку операційної системи
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru