Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 5.1.3. Основні етапи процесу проектування продукту

Точкою відліку при створенні виробничої системи підприємства є вибір або проектування продукції або послуги, які будуть нею випускатись або надаватись. Далі вибирають технологічний процес і допоміжні структури, а потім розробляється філософія якості товарів і послуг та інтегрування її у виробничий процес. Розглянемо всі ці питання в двох основних секторах економіки - у виробництві та сервісі.

Проектування виробів повинно бути націлене на задоволення потреб покупця. Підприємство у своїй повсякденній діяльності зобов'язане вести спостереження за попитом на кожен вид продукції, яка випускається, а також відстежувати зміни в товарній пропозиції конкурентів і в технології виробництва. Швидка реакція на стан ринкового попиту змушує підприємство проводити цілеспрямований пошук нових ідей і нових товарів.

З огляду на те, що розробка нового продукту здійснюється протягом декількох і більше років (від зародження ідеї до моменту одержання чистого прибутку), підприємство значною мірою зацікавлене в скороченні даного періоду, прагне всіляко прискорити протікання процесу, не допускаючи, однак, надмірного ризику. Крім того, необхідно також зважати на те, що нові продукти і вироби легше "адаптуються" до умов функціонування фірми, якщо вони аналогічні попереднім з погляду виробництва і збуту. Набагато складніша справа з "чужорідними" товарами, з виробництва яких фірма не має ні досвіду, ні знань.

З урахуванням вищевикладеного, процес створення нового продукту можна розділити на наступні основні етапи:

1) Аналіз прогнозованих потреб у виробах.

2) Пошук ідеї нового товару.

3) Попередня оцінка ідеї і вибір найбільш прийнятного шляху її здійснення.

4) Дослідження споживчих властивостей нового продукту і попередній аналіз ринку.

5) Вибір критеріїв проектованого виробу відповідно до вимог ринку.

6) Визначення необхідних властивостей виробу на основі вибору альтернатив проектних характеристик.

7) Вивчення особливостей процесу виробництва і можливості адаптації нового продукту до існуючих умов підприємства.

8) Проектування нового продукту.

9) Проектування процесу виробництва.

10) Організація дослідного виробництва і пробного збуту.

11) Перехід до серійного виробництва і здійснення комплексної програми маркетингу.

Варто мати на увазі, що після закінчення кожного етапу проводиться всебічна ревізія досягнутих результатів, на підставі яких можливе повернення з будь-якого етапу на будь-який попередній етап з повторенням викладених процедур. Таким чином, дані дії носять ітеративний характер і дозволяють досягти досить надійний результат.

Розглянемо коротко суть кожного етапу.

1) Аналіз потреб і прогнозів про нові вироби.

На виникнення потреб зазвичай впливають наукові дослідження, рішення центральних органів, думка споживачів, продукція конкуруючих фірм тощо. Вихідна інформація повинна бути максимально конкретною і релевантною. Дуже важливо на даному етапі враховувати не тимчасові запити споживачів, а перспективні потреби завтрашнього дня на основі прогнозування. На цьому етапі також рекомендується визначити виробничі можливості структурних підрозділів, оцінити їхні потужності та здатності до майбутніх передбачуваних змін.

2) Етап пошуку ідеї нового товару

Практично одночасно з зазначеною роботою виконується й інший етап створення нового виробу - етап пошуку ідеї нового товару. Характерною рисою цього етапу є організація постійного надходження нових ідей, що повинні відповідати можливостям підприємства. Крім того, їх повинно бути досить багато для того, щоб забезпечити свободу вибору.

Основним джерелом надходження нових ідей можна назвати опитування існуючих і потенційних клієнтів, дослідження окремих і взаємозалежних ринків, думка фахівців сфери НДДКР, комівояжерів, співробітників-патентознавців, винахідників.

Не можна також забувати і про зовнішні джерела ідей - професійні асоціації і товариства, виставки, ярмарки, друковану літературу. Необхідно також пам'ятати, що освоєння нового продукту завжди пов'язане з ризиком, і кандидатів на включення в розглянутий перелік варто відбирати з великою обережністю.

3) Попередня оцінка ідеї.

На етапі попередньої оцінки нового товару виконуються два завдання. По-перше, відбраковуються явно непридатні до впровадження проекти. І, по-друге, з кількості ідей, що залишилися після відсіювання (відбраковки), відбираються найбільш вдалі і багатообіцяючі, які можна рекомендувати для експериментальної розробки сферою НДДКР.

Визначається приблизна оцінка обсягів попиту, тенденції його розвитку, оцінка технічної реалізації запропонованої ідеї, ймовірності успіху у вирішенні технічних завдань. У ряді випадків можуть виникнути проблеми юридичного характеру, як з погляду патентної ситуації, так і в зв'язку з можливим ризиком і безпекою в процесі використання товару клієнтами.

4) Дослідження споживчих властивостей товару і попередній аналіз ринку.

Після схвалення ідеї приступають до проведення досліджень технічного й економічного характеру, а також до дослідження ринку. Чим більш схожий товар на вироби існуючого асортименту, тим менша потреба в технічних дослідженнях. Деякі товари промислового призначення можуть поставлятися пробними партіями на ринок обмеженому колу клієнтів для попередньої оцінки споживчих властивостей товарів.

5) Значимість критеріїв проектованого вибору

Для аналізу конкретних вимог споживача до даного виробу проектувальник повинен розглянути відносну значимість наступних критеріїв проектованого виробу:

o вартість;

o економічність експлуатації;

o якість;

o елементи розкошу;

o розмір, габарити, потужність чи міцність;

o термін служби (довговічність);

o надійність в експлуатації;

o вимоги до обслуговування, його технологічність і простота;

o універсальність використання;

o дизайн;

o безпека експлуатації.

6) Визначення необхідних властивостей виробу на основі вибору альтернатив проектних характеристик

Проектувальник розглядає і враховує наступні параметри:

o розміри і форми;

o матеріали;

o співвідношення стандартних і специфічних (оригінальних) елементів;

♦ модульні компоненти;

♦ надлишкові компоненти для підвищення надійності виробу;

♦ елементи безпеки.

Природно, що наведені параметри і критерії можуть вступати в протиріччя, тому часто проектувальники змушені йти на компроміс. Так, наприклад, застосування найбільш товстих аркушів металу для корпусу автомобіля збільшить термін служби машини і підвищить її безпеку, але приведе до її подорожчання і зменшення пробігу на один літр пального.

7) Вивчення особливостей процесу виробництва і можливості адаптації нового продукту до існуючих умов функціонування фірми

Є дуже важливим дія підприємства-розробника. На цьому етапі аналізується стан технічної бази підприємства, її готовність до виробництва даного виробу. Чим менше має бути змін в процесі вдосконалення виробництва, тим менше буде витрат на освоєння нового продукту, тим легше і менш болісно сприйме його підприємство.

Фахівці технологи вивчають прийнятні способи виробництва нового товару і приступають до оформлення інформації, необхідної для подачі заявки на патент. Досліджуються проблеми якості і розробляються заходи для її забезпечення в новому продукті. Фахівці збуту продовжують пошуки потенційних споживачів, застосовуючи, якщо це можливо, випробовування у робочій обстановці обмежених партій нового товару, виготовленого в лабораторних умовах.

8) Проектування нового продукту.

Роботи на даному етапі з організаційної точки зору доцільно розділити на дві великі групи. До першої відносяться роботи, пов'язані з підготовкою завдань на проектування (розробка пропозицій, обґрунтувань, виконання передпроектної і проектної підготовки), а до другої - роботи, пов'язані з підготовкою, забезпеченням, виготовленням і випробуванням функціональних зразків і прототипів виробів.

Проект містить у собі всі основні результати проектних робіт з їхнім детальним проробленням, а також повну, уточнену характеристику властивостей, якими буде володіти проектований виріб. Заключною частиною проекту є розробка технологічної й економічної частин проекту, його оформлення й оцінка проекту за результатами випробувань прототипу.

9) Проектування процесу виробництва

Здійснюється на заключній стадії розробки нового продукту. Даний етап більш детально розглянуто в наступних підрозділах.

10) Організація дослідного виробництва і пробного збуту.

Одне з основних завдань даного етапу полягає в перевірці прийнятності і придатності пропонованої технології виготовлення продукту. Для цієї мети розгортають невелике дослідне виробництво, на якому виготовляють обмежені партії новинки.

Маючи у своєму розпорядженні порівняно достатню кількість товару, фахівці з організації збуту проводять всебічні дослідження серед вузького кола клієнтів. Ця робота, як правило, дає повний обсяг вихідної інформації для запуску нового товару в серію, дозволяє досить точно визначити фактичний рівень витрат виробництва, встановити ціну і намітити шляхи та способи просування товару.

Якщо результати дослідного виробництва одержують схвалення, то проект передається на затвердження вищому керівництву підприємства. Саме в цей момент керівництво приймає рішення про виділення значних коштів і ресурсів для продовження робіт і серійного виробництва даної продукції.

11) Серійне виробництво і початок комплексної програми збуту.

Затвердження проекту вищим керівництвом є сигналом його передачі в серійне виробництво і здійснення комплексної програми його збуту.

У процесі розгортання серійного виробництва закінчуються роботи, початі на попередніх етапах процесу (створення упаковки, тари, розробка реклами, підготовка товаросупроводжувальної документації, технічних інструкцій тощо). Іншими словами, закінчується комплексна підготовка до випуску новинки на ринок у повному обсязі.

Таким чином, розглянутий процес носить складний ітеративний характер. Роботи на різних етапах можуть бути об'єднані чи проводитися паралельно. Тому в ході роботи над продуктом необхідна гнучкість при виникненні факторів і ситуацій, внаслідок чого приходиться проводити переоцінку отриманих результатів, а іноді змінювати й ідеї, що лежать в основі рішення.

При проектуванні послуги, на відміну від процесу проектування продукції, необхідно враховувати наступні фактори:

1) Участь покупця.

2) Неможливість зберігання послуг.

3) Мінливість попиту на послуги.

4) Індустріалізація у розробці послуг означає усунення клієнта від виробництва.

5) Якість сервісу.

6) Ефективність сервісу.

7) Покупця можна розглядати, як робочу силу (процес самообслуговування).

8) Можливість гнучкого використання робочої сили (використання неповного робочого графіку).

9) Автоматизація надання послуг (торгові автомати).

10) Централізація процесів надання послуг.

5.1.4. Управління якістю при проектуванні виробу
5.1.5. Вартісний аналіз та його етапи
5.1.6. Проектування процесу виробництва продукції чи надання послуг
5.1.7. Критерії та методи розташування виробничих об'єктів
5.2. Організація виробничого та обслуговуючого процесів на підприємствах
5.2.1. Структура і принципи організації потокового виробництва
5.2.2. Сучасні проблеми розвитку потокового виробництва
5.2.3. Особливості створення та експлуатації гнучких виробничих систем
5.2.4. Організація обслуговуючих підрозділів підприємства
Розділ 6. Управління поточним функціонуванням операційної системи
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru