Виробництво
Дана функція має особливе значення для аналізу сильних і слабких сторін підприємства. Можна виділити вісім сфер аналізу виробничої діяльності.
1. Доступ підприємства до нових матеріалів. Залежність від обмеженої кількості постачальників.
2. Стан (сучасність) технологій.
3. Можливість виробництва товарів (послуг) за більш низькою ціною, ніжу конкурентів.
4. Структура витрат:
- елементи собівартості (змінних витрат);
- необхідні витрати (фіксовані витрати);
- відношення фіксованих і змінних витрат у загальній сумі собівартості;
- вплив рівня цін на витрати.
5. Сезонні коливання попиту. Залежить чи ні продукція підприємства від коливань попиту, що може викликати тимчасове звільнення робітників.
6. Можливість обслуговування тих ринків, на яких не спроможні працювати підприємства-конкуренти.
7. Здатність підприємства знижувати матеріальні запаси і час реалізації замовлення.
8. Ефективність і результативність системи контролю якості продукції. За перерахованими факторами можна визначити критичні параметри, що суттєво впливають на майбутню діяльність підприємства.
Приклад з практики
Основною сировиною для виробництва плавленого сиру є тверді сири, нежирний сир, масло тваринне та рослинне, сухе молоко, вершки, соліплавителі, вода, різноманітні харчові інгредієнти. Вся сировина закуповується у вітчизняних сільгоспвиробників, окрім солейплавителів, які імпортуються. Однак витрати на придбання солей-плавителів є незначними, тобто не впливають на тривалість виробничого циклу, собівартість продукції. Як допоміжну сировину використовують різноманітні наповнювачі, спеції та приправи.
Для кожного інгредієнту плавленого сиру існує різний температурний режим зберігання. Так, тверді сири можуть зберігатися при від'ємних температурах протягом " 10-15 місяців [26, 171], тоді як м які сири не зберігаються взагалі при від'ємних температурах та їх строк зберігання складає 2- 3доби [26, 171], сметану можна зберігати не більше 3діб[26, 171], вершки використовуються тільки свіжими. Як жири для виробництва плавленого сиру використовують несолоні види вершкового масла та рослинне масло. Тривалість зберігання вершкового масла при Р = -5... -8°С складає 10 діб, рослинного масла при 1° не вище 20°С - 6місяців.
Такий детальний перелік строків зберігання різних видів сировини необхідний для розуміння особливостей закупівлі сировини для виробництва плавленого сиру. Сировина є дешевшою влітку, тоді як попит на плавлені сири саме влітку знижується. Підприємство має необхідне холодильне обладнання для зберігання протягом тривалого часу сировини, однак у такий тривалий термін (0,5 - 1 рік) можуть зберігатися лише тверді сири, рослинне та вершкове масла при глибокому способі заморозки (строк зберігання 6місяців). Таким чином, підприємство закуповує обмежені обсяги сировини на тривалий час. Воно зацікавлене у встановленні довготермінових стосунків з підприємствами-постачальниками. В свою чергу, сільгоспвиробники-поста-чальники сировини можуть контролювати та підвищувати ціни на сировину, адже мають можливість самостійно продавати її кінцевому споживачеві. Взимку ціна на сировину різко зростає, отож зростає і ціна плавленого сиру.
Плавлений сир виготовляється на підприємстві таким чином. Підбір та підготовка сировини (мийка гарячою та холодною водою, зачистка верхнього шару, розрізання, дроблення) здійснюється вручну. Розробкою вмісту сирної суміші займається технолог. Плавлення здійснюють у плавителях В2-ОПИ. Підготовлену сирну суміш подають в плавитель за допомогою механічного транспорту. Тривалість плавлення сиру залежно від технології 5- 20хвилин. Розплавлена гаряча сирна маса далі попадає в розвантажувальний візок, обладнаний насосом, і подається в бункер автомата для фасування пастоподібних продуктів.
Сири фасують у фольгу по 30; 62,5та 100г та полістирольні стаканчики по 100г. Також виготовляють у вигляді ковбасок нефіксованої ваги від 0,5до 0,8 кг.
Фасований сир відразу охолоджують у спеціальних камерах та на стелажах при температурі повітря не вище КРС. Тривалість охолодження - 16 годин. Далі сир маркують (крім тих, які фасовані у стаканчики й ковбасні) та упаковують у транспортну тару.
Можливість зміни технології у часі досить незначна. Наразі можлива автоматизація виробничого процесу та майже необмежені можливості удосконалення, зміни способу фасування (перехід до вакуумного фасування тощо), зменшення часу охолодження. Крім того, світові лідери виробництва плавленого сиру вже досить довгий час застосовують певні добавки в ковбасний копчений сир, які дають ефекти копчення, і тим самим ліквідують цілий етап технології виробництва копченого сиру та зменшуюють технологічний цикл вироблення продукції.
Взагалі технологічне обладнання ВАТ "Молочник" є морально та фізично застарілим, крім того, спостерігається значна частка "ручної" праці.
Розглянемо витрати на виробництво плавленого сиру. В основному ціна плавленого сиру залежить від його жирності та виду упаковки.
Калькуляція на деякі види плавленого сиру (високожирні та нежирні ковбасні сири; високожирні, середньожирні та низькожирні плавлені сири, фасовані у стаканчики та фольгу) в розрахунку на 1т наведена в таблиці 5.7.
Аналіз наведених даних дозволяє зробити такі висновки: чим вища жирність сиру, тим вищі витрати на сировину. Однаку структурі собівартості питома вага витрат на сировину у жирних сирів зменшується, оскільки збільшуються накладні витрати, які розраховуються як відсоток від прямих витрат. Середня питома вага сировини у загальній структурі собівартості займає від 50 % до 62,7 %. Питома вага інших статей собівартості є незначною. Звертає на себе увагу стаття "Допоміжні матеріали". Загалом вона займає від 4,6 % до 6,5% у структурі собівартості, однак значно вищою єу собівартості сиру плавленого "Янтар" в стаканчиках(20,5 %). Це пояснюється вищою порівняно з фольгою, вартістю, полістирольних стаканчиків.
Отож, спостерігаємо прямо пропорційну залежність величини витрат з виробництва певного виду сиру від масової частки жиру у його складі та виду пакувального матеріалу.
Кожна партія виробленого плавленого сиру підлягає лабораторному контролю, який проводять фахівці. Здійснюється внутрішньозаводська оцінка смаку та запаху, консистенції, кольору, зовнішнього вигляду, упаковки та маркування. На кожну партію плавленого сиру заводська лабораторія видає якісне посвідчення, де вказується назва плавленого сиру, основні контрольні параметри, кількість, дата виготовлення та строки зберігання. Окрім того, зазначаються стандарти, згідно з якими виготовлено сир. Наявність якісного посвідчення є обов'язковим при реалізації плавленого сиру кінцевому споживачеві.
Приклад з практики
5. Аналіз фінансової діяльності підприємства
Фінанси
Приклад з практики
6. Аналіз персоналу підприємства
Приклад з практики
7. Аналіз рівня організаційної культури
Культура підприємства
Приклад з практики