1. Суть процесу навчання
2, Процес навчання як система
5. Ціль і завдання процесу навчання
4. Стимулювання і мотивування процесу навчання
5. Зміст навчального процесу
6. Організація навчально-пізнавальної діяльності учнів
7. Контроль і регулювання навчально-пізнавальної діяльності учнів
8. Оцінка і самооцінка якості результатів навчачьного процесу
9. Діяльність учителя і учня у різних видах навчання
1. Суть процесу навчання
Ми вже знаємо, що латинське слово "processus" означає рух уперед, просування вперед. Поняття "навчання" сучасною дидактикою трактується як упорядкована взаємодія учителя та учнів, спрямована на досягнення завдань освіти. Поняття "процес навчання", "навчальний процес" пов'язані з розвитком навчання в часі та просторі й означають послідовність його актів.
У творах стародавніх і середньовікових мислителів під поняттями "навчання", "процес навчання" розуміли, головним чином, викладання, метою якого є учень. На початку XX століття до поняття "процес навчання" входили вже дві складові - викладання і учіння. Викладання трактувалось як діяльність учителів, спрямована на організацію, засвоєння навчального матеріалу учнями, а учіння - як діяльність учнів щодо засвоєння запропонованих знань.
У сучасних умовах, коли головним стратегічним напрямом роботи школи є розвиток особистісного потенціалу учня, ці поняття уточнюються.
Під поняттям викладання сьогодні розуміють діяльність учителя в процесі навчання, яка передбачає постановку мети співпраці з учнями і її реалізацію (повідомлення нових знань, організацію всіх процесів, пов'язаних із засвоєнням, закріпленням, застосуванням
знань, перевіркою та оцінкою результатів навчання). Під поняттям учіння - діяльність учня, результатом якої є знання, уміння, навички, способи діяльності, готовність до самостійного навчання, творчої праці життя.
Зрозуміло, що протікання процесу навчання неможливе без взаємодії, співробітництва, партнерства між педагогами і учнями, їх діяльностями. Взаємодія передбачає безпосередні контакти учителя й учня, співробітництво, партнерство - контакти, дія яких може поширюватись у часі та просторі. Наприклад, виконання учнями домашніх завдань, проведення самостійних спостережень, досліджень тощо. У будь-якому варіанті головним є те, щоб ці контакти сприяли стимулюванню, активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів, її організації. І це досить суттєво: без інтересу до навчального предмета, навчального матеріалу учень не буде працювати ні на уроці, ні вдома.
У такому випадку будемо вважати, що процес навчання - це динамічна взаємодія (співробітництво, партнерство) учителя та учнів, спрямована на засвоєння учнем в активній навчально-пізнавальній діяльності змісту освіти, самовизначення особистості, становлення культури її життєдіяльності.
2. Процес навчання як система
Визначальними умовами навчання як діяльності є мета освіти і завдання (навчальні, виховні, розвивальні) навчальної діяльності, потреби і мотиви навчально-пізнавальної діяльності школярів, зміст матеріалу, який підлягає засвоєнню учнями. Ці умови взаємопов'язані й взаємозалежні. Ціль навчання визначає його зміст. Потреби і мотиви навчальної діяльності суттєво впливають на активність учнів, їх ставлення до навчальної праці і зрештою на результати навчання. У свою чергу, мотиви розвиваються в процесі навчання, залежать від його організації, методів і прийомів навчання, засобів і змісту навчального матеріалу. Ціль навчання зумовлює також характер діяльності вчителя й учнів, організаційні форми, методи, засоби навчання. Результат навчання залежить від результату взаємодії всіх складових компонентів процесу.
Усе це свідчить про те, що процес навчання є складною цілісною системою. Найважливішими його структурними компонентами є: цільовий, стимуляційно-мотиваційний, змістовий, операційно-діяльнісний, контрольно-регулювальний і оцінно-результативний.
Внутрішню структуру й організацію процесу навчання ілюструє схема "Процес навчання" (мал. 10).
Умовні позначення: М - мета освіти, Ц - ціль навчання, 3 - завдання навчання, СМ - стимуляційно-мотиваційний компонент, ЗМ - змістовий компонент, ОД - операційно-діяльнісний компонент, КР - контрольно-регулювальний компонент, ОР - оцінно-результативний компонент, КРП - кінцевий результат процесу навчання.
Осмислення даної схеми дозволяє зрозуміти суть процесу навчання і зробити такі висновки:
1. Навчання має двосторонній характер і зумовлює необхідність взаємодії учителя та учнів на всіх етапах навчальної роботи, починаючи з постановки цілі і закінчуючи оцінюванням навчальних досягнень учнів. Якщо на одному з цих етапів той чи інший учень "не включається" в навчально-пізнавальну діяльність, його навчання припиняється.
2. Виділення окремих структурних компонентів процесу навчання дає чітке уявлення про те, як потрібно підходити до його організації: поставити ціль навчання, визначити завдання навчальної роботи, стимулювати в учнів інтерес до оволодіння навчальним матеріалом, чітко визначити його зміст, включити школярів до навчально-пізнавальної діяльності.
3. Активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів у процесі навчання не обмежується тим, що викладаючи матеріал, учитель використовує певні методичні прийоми. Це завдання вирішується і при визначенні цілі навчання, завдань навчальної роботи, і при формуванні мотиваційної сфери учнів, і при структуруванні змісту навчальних занять та ін.
4. Компоненти процесу навчання характеризують певний етап (цикл) взаємодії педагога й учнів. Схема показує зміну процесу в часі, його постійний рух, розвиток, тобто динамізм.
5. Процес навчання в сучасних умовах є безперервним, таким, що вказує на єдність усіх ступенів навчання, наступність етапів навчальної роботи. Саме тому його називають перманентним.
2. Процес навчання як система
3. Ціль і завдання процесу навчання (цільовий компонент)
4. Стимулювання і мотивування процесу навчання (стимуляційно-мотиваційний компонент)
5. Зміст навчального процесу (змістовий компонент)
6. Організація навчально-пізнавальної діяльності учнів (операційно-діяльнісний компонент)
7. Контроль і регулювання навчально-пізнавальної діяльності учнів (контрольно-регулювальний компонент)
8. Оцінка і самооцінка результатів навчального процесу (оцінно-результативний компонент)
9. Діяльність учителя й учня у різних видах навчання
Тема 9. Закономірності і принципи навчання