10.1. Реалізація матеріалів аудиту
Розрізняють порядок реалізації матеріалів внутрішнього і зовнішнього аудиту.
По завершенню внутрішнього аудиту підсумки перевірки спочатку систематизуються за видами порушень. Зазвичай для цих цілей складається акт перевірки.
Матеріали акта розглядаються на розширеному засіданні правління підприємства або на загальних зборах трудового колективу. Правління чи загальні збори приймають рішення про усунення виявлених порушень. При виявленні аудиторською групою чи ревізійною комісією нестач цінностей приймається рішення про відшкодування завданого збитку відповідальною особою.
Якщо збиток завданий в незначних розмірах може бути прийняте рішення про добровільне його відшкодування. При відмові відповідальної особи відшкодувати завданий збиток необхідно направити справу з нестачі до судових органів.
Рішення з питань поліпшення виробничої діяльності направляється керівникам структурних підрозділів. В ньому можуть бути такі пропозиції:
o поліпшення технології виробництва в галузі "рослинництво";
o поліпшення технології виробництва в галузі "тваринництво";
o поліпшення технології виробництва в інших галузях підприємства. На зборах вивчаються також питання поліпшення загальної структури управління суб'єктом діяльності.
При необхідності розробляється стратегія функціонування підприємства на перспективу. Для цих цілей можуть використовуватися дані аналізу виробництва.
В галузі "рослинництво" встановлюють:
- правильність структури посівних площ;
- виконання плану урожайності по виробництву основних видів культур;
- виконання плану рентабельності по окремим видам діяльності;
- поліпшення культури землеробства.
В галузі "тваринництво" необхідно розглянути:
* можливість доведення вихідного поголів'я по окремим видам худоби до оптимального рівня;
* підвищення надою молока на одну фуражну корову;
* збільшення добового приросту маси худоби на відгодівлі. Розробляються також заходи з поліпшення виробничих процесів в інших галузях підприємства.
При реалізації матеріалів із проведення зовнішнього аудиту визначаються організаційні питання:
- канали направлення результатів перевірки;
- об'єм науково-практичних розробок зі стабільного функціонування підприємства-замовника;
- пропозиції маркетингового характеру на перспективу.
Аудитором можуть бути надані рекомендації з оперативного управління підприємством, а також пропозиції з питань удосконалення бухгалтерського обліку та внутрішньогосподарського контролю.
10.2. Повідомлення й інформація з питань аудиторської перевірки вищому управлінському персоналу
Під час аудиторських перевірок при накопиченні інформації, що має значення для управління, аудитор зобов'язаний інформувати про результати перевірки вищий управлінський персонал. Знаючи завдання перевірки, аудитор застосовує такі процедури, щоб виявлена інформація була корисною для управлінського персоналу.
У цих випадках аудитор зобов'язаний визначити осіб, які належать до управлінського персоналу, тобто аудитор установлює законних користувачів інформації. Аудитор повинен детально вивчити список управлінського персоналу, їхні функціональні обов'язки для того, щоб інформація, що виявлена в результаті аудиту, дійшла до реального користувача.
Таким користувачем, наприклад, може бути ревізійна комісія. Вона використовує інформацію для складання звітності внутрішнього аудиту, а також передає її іншим представникам управлінського персоналу для оперативного та перспективного управління підприємством.
Процес передачі інформації, що виявлена під час перевірки аудитором, як правило, відображається в листі-зобов'язанні. У ньому передбачається:
o найменування та опис документа (звітності), який буде переданий управлінському персоналу та має велике значення для управління;
o назва відділів та осіб, яким передбачається передача інформації;
o характеристика тієї інформації, що буде передана третім особам. Важливість інформації, що передбачається, буде посилюватися, якщо
на підприємстві існує налагоджена структура управління. До особливо важливої інформації, яку аудитори вважають придатною для ефективного управління та функціонування підприємства, відносять:
- питання методології бухгалтерського обліку;
- розгляд поточних судових справ;
- господарські операції, що значною мірою впливають на фінансові звіти;
- матеріали за неузгодженими з управлінським персоналом питаннями;
- очікувані роз'яснювальні параграфи аудиторського висновку;
- різну інформацію, що може зацікавити управлінський персонал. Аудитор пояснює управлінському персоналу те, що ним відібрана лише
та інформація для передачі користувачам, яка має значення для управління та на яку він звернув увагу в результаті проведення аудиторської перевірки. Також аудитор інформує управлінський персонал про те, що інформація, яку він передає підприємству, може мати невичерпний обсяг.
Інформація може бути представлена управлінському персоналу усно або письмово.
Форма інформації залежить від:
o розміру, операційної структури інформації;
o характеру важливості інформації;
o домовленості;
o сприяння проведенню аудиторської перевірки.
Питання про порядок повідомлення інформації з питань аудиторської перевірки вищому управлінському персоналу викладено в Міжнародному стандарті аудиту № 260 "Повідомлення інформації з питань аудиторської перевірки найвищому управлінському персоналу".
10.2. Повідомлення й інформація з питань аудиторської перевірки вищому управлінському персоналу