Бухгалтерський облік - Садовська І.Б. - 9.6. Облік розрахунків за соціальним страхуванням персоналу

Облік розрахунків за страхуванням ведеться за зборами на обов'язкове державне пенсійне страхування, на обов'язкове соціальне страхування, на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття, за індивідуальним страхуванням персоналу підприємства, страхуванням майна та за іншими розрахунками зі страхування.

Порядок нарахування таких зборів регулюється чинним законодавством. Для обліку розрахунків за всіма видами страхування призначений рахунок 65 "Розрахунки за страхуванням". Він має наступні субрахунки:

651 "За пенсійним забезпеченням";

652 "За соціальним страхуванням";

653 "За страхуванням на випадок безробіття";

654 "За індивідуальним страхуванням";

655 "За страхуванням майна".

На субрахунку 651 "За пенсійним забезпеченням" ведеться облік розрахунків з Пенсійним фондом України за збором на обов'язкове державне пенсійне страхування.

На субрахунку 652 "За соціальним страхуванням" ведеться облік розрахунків з Фондом соціального страхування України за збором на обов'язкове загальнодержавне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням.

На субрахунку 653 "За страхуванням на випадок безробіття" ведеться облік розрахунків за збором на обов'язкове загальнодержавне соціальне страхування на випадок безробіття.

На субрахунку 654 "За індивідуальним страхуванням" ведеться облік розрахунків зі страховими організаціями від індивідуального страхування персоналу підприємства за їх письмовими дорученнями, у випадку добровільне страхування, з нарахованої їм заробітної плати страхових внесків за договором та із обов'язкового страхування, яке встановлюється законодавством.

На субрахунку 655 "За страхуванням майна" ведеться облік розрахунків за страхуванням майна підприємства та майна працівників підприємства. Такі страхові платежі підлягають перерахуванню страховим організаціям.

У зв'язку із введенням у 2002 р. збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з'явилася потреба у введенні додаткового субрахунку - 656 "Розрахунки із соціального страхування від нещасних випадків на виробництві".

Аналітичний облік розрахунків за страхуванням ведеться за кожним видом зборів і відрахувань, за страхувальниками та окремими договорами страхування.

Дані аналітичного обліку за рахунком 65 "Розрахунки за страхуванням" надає інформацію про стан розрахунків підприємства з фондами соціального страхування, наявність зобов'язань підприємства перед фондами та фондів перед підприємством.

З заробітної плати працівників утримується:

o єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 3,6%, а з суми допомоги по тимчасовій втраті працездатності - 2%;

o податок на доходи фізичних осіб - 15% заробітку, який не перевищує 10 мінімальних заробітних плат, визначених на 1 число поточного року, а з суми перевищення податок утримується в розмірі 17%.

При утриманні податку на доходи фізичних осіб суму заробітку необхідно зменшити на величину утриманого ЄСВ та на податкову соціальну пільгу, якщо працівник на неї має право. Право застосування податкової соціальної пільги є за таких умов:

1. Величина доходу у вигляді заробітної плати.

2. Особливий соціальний стан.

3. Наявність присвоєних категорій та звань.

Загальна соціальна пільга застосовується для зменшення оподаткованого заробітку сім'ям, які мають на утриманні 2- і більше дітей віком до 18 років в розрахунку на кожну дитину, при цьому одному з батьків граничний розмір доходу, що дає право на застосування цієї пільги, збільшується відповідно до кількості дітей.

У розмірі 150% пільги зменшується оподатковуваний дохід працівникам, які є:

1) Одинокою матір'ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.

2) Утримує дитину-інваліда - у розрахунку на кожну таку дитину.

3) Чорнобильці І, ІІ категорій.

4) Інваліди І, ІІ групи або дитинства.

5) Воїни-інтернаціоналісти і прирівняні до ветеранів війни особи.

ТЕМА 10. ОБЛІК ЗОБОВ'ЯЗАНЬ
10.1. Облік довгострокових і поточних зобов'язань
Визнання зобов'язань
Облік зобов'язань за іншими операціями
Відображення у бухгалтерському обліку поточної заборгованості за довгостроковими зобов'язаннями
Облік забезпечень виплат персоналу
Облік забезпечень
10.2. Облік розрахунків з бюджетом
10.2.1. Нормативна база обліку розрахунків з бюджетом
10.2.2. Сутність та класифікація податків
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru